Téma

Minimalizujte se

Máme sklon hromadit věci, jejichž počet nás nakonec dusí. Proto je na Západě čím dál populárnější minimalismus. Trend jednoduchého života bez haraburdí. Jak na něj?

AddThis

1. Sepište si to!

Udělejte si seznam důvodů, proč vlastně chcete žít jednodušeji. Chybí vám čas na děti? Nesnášíte svého šéfa? Nemůžete v noci spát? Sepište si všechno, co byste od života chtěli a nemáte, nalepte si to na ledničku, a když budete na pochybách, přečtěte si to. 

2. Zbavte se krámů!

Do každé místnosti v bytě si pořiďte krabici, kam umístíte věci, které vám nepřinášejí ani radost, ani užitek, zkrátka vše nepotřebné. Krabice po nějaké době (řekněme měsíci) přemístíte do sklepa, a pokud vám nic z jejich obsahu nebude chybět rok, můžete je s jistotou odnést k popelnicím nebo věnovat charitě.

3. Cestujte na lehko!

Schválně, až příště někam pojedete, zabalte si na polovinu plánovaného času. Pokud už nejste skalní minimalista, pravděpodobně zjistíte, že je to tak akorát a že cestovat na lehko je mnohem příjemnější a jednodušší způsob, jak se pohybovat po světě.

4. Nakupujte rozumně!

Nemá moc smysl vyhodit polovinu šatníku a pak si jít zlepšit mizerný den do H&M. Rozpojte to naučené spojení. Při každém nákupu nových předmětů se sami sebe zeptejte: „Opravdu to potřebuju? Zlepší mi tahle věc život?“.

5. Dělejte něco smysluplného!

Cokoliv, co dává smysl vám. Nemusíte hned dávat výpověď v práci, která vás nebaví, ale živí. Pomaličku si zametejte cestičku k tomu, abyste to možná jednoho dne mohli udělat. A hlavně, zjistěte, kudy ta cesta vede.

Kde zjistit víc?


V angličtině


www.zenhabits.net
stránky jednoho z pionýrů moderního minimalismu z tichomořského ostrova Guam Lea Babauty, jednoho nejznámějších blogerů současnosti


www.exilelifestyle.com
Colin Wright, vlastník pouhých padesáti věcí, představuje extrémnější 
formu minimalismu. Na svém blogu  nechává čtenáře rozhodovat o tom, v jaké zemi bude příští 4 měsíce žít


www.missminimalist.com
blog Francine Jayové, autorky „příručky pro začínající minimalisty“ The Joy of Less, kterou Amazon nominoval mezi nejlepší knihy roku 2010 a které se prodalo přes 100 000 kusů


www.theminimalists.com
dva původně úspěšní, ale nešťastní manažeři Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus změnili svůj životní styl a dnes o tom píší pro 4 miliony čtenářů


V češtině


www.zenhabits.cz
konzultant Pavel Říha překládá články Lea Babauty do češtiny


www.minimaliste.cz 
stránky Magdalény Katolické, autorky knihy 6 kroků k minimalismu

Co je minimalismus?

Aktivní životní styl, který redukuje hmotné statky. Tvrdí, že zbavit se jich vám dá prostor pro to, dělat smysluplné věci. Osekání života na základy následně aplikuje i na projekty, úkoly nebo cokoliv, čím plníte čas. Extremisté vyhlašují výzvy jako „50 věcí“ nebo „33 kusů oblečení“, které pak podstupují desetitisíce lidí po celém světě.

AddThis
0 comments

Téma

Jen otevřu dveře...

Linda Hrubešová, kdysi art direktorka Elle a Marianne, se narodila a většinu života žila v Praze. Pak si obula holínky, zabalila rozjetou kariéru a odešla „na kopec nad Štěchovicemi“ zahrádkařit. Designuje dál, je šťastná a rozhodně by neměnila.

Téma

Optický klam, že konzum opouštějí všichni

Může odmítání spotřeby ohrozit globální ekonomiku? Historik Jakub Rákosník říká, že zatím si trh vždycky poradil a nejspíš by si poradil zase. Jak spolu souvisí blahobyt a štěstí? A jsme už tak bohatí, že si můžeme dovolit pominout kariéru?

Podobné články: Téma

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Strč hlavu mezi kolena

Příčin, proč se létání bojíme, je spousta. Od strachu z výšek přes klaustrofobii až po nepříjemné asociace pilně krmené médii, která se po létání vozí už od doby, co spadla vzducholoď Hindenburg.

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Co vám reálně hrozí

I když jsou dnešní letadla plná bezpečnostních fíčur a vychytávek, tak v nich stejně číhá nebezpečí. Často od věcí, na které byste si ani nevzpomněli.

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Jak vybrat sedadlo

Ještě než se vrhnete na sedačky, je dobré vědět, že existuje ideální doba k nákupu letenky. Vyhledávač levných letenek CheapAir si dal tu práci, že zanalyzoval vývoj cen u skoro tří milionů letů a zjistil, že nejlevněji se letenky prodávají 54 dní před startem. No a když už je budete kupovat takhle hezky s předstihem, tak si můžete rovnou vybrat nejlepší místo. Podle toho, co chcete nejvíc.
COOKIES
Google+