Zaříznuto

Silent zombie karaoke

Silent disco je jedna z těch věcí, které vypadají dobře v teorii. Třeba jako oblečky pro psy nebo komunismus. Když se pak takové záležitosti převedou do reálu, stane se z nich něco bizarního až děsivého.
AddThis

Samotný koncept hudební akce, kde muziku místo reproduktorů zprostředkovávají sluchátka, vlastně není vůbec špatný. Navíc existuje už poměrně dlouho, do dějin popkultury vstoupil už v šedesátých letech v obskurním finském sci‑fi filmu Ruusujen aika (scéna se mihne i v traileru, který je k nalezení na YouTube). Koncertů do sluchátek a poslechových akcí bylo uspořádáno bezpočet. Sluchátka v nich ale vždycky hrála důležitou roli – izolovala posluchače od okolí a poskytovala mu vlastní, uzavřený mikrosvět. Což je přesný opak kolektivní zkušenosti, na které stojí taneční párty. 

První silent disca se rozmohla hlavně v přímořských rezortech. Tam se zdály být ideálním kompromisem mezi nutností dodržovat noční klid a touhou zatrsat si na měsícem osvícené pláži. V porovnání s pořádáním normálního mejdanu je silent disco daleko jednodušší. Žádné aparatury, do kterých vítr nafouká písek a ožralý tanečník vylije piñacoladu, žádná kabeláž, žádné dohadování s policejní zásahovou jednotkou. Stačí týpek s laptopem, bezdrátový vysílač a hromada sluchátek schopných bezdrátový signál přijmout. V čem je problém?

2015-04-Zklidni_hormon-Zariznuto_Silent_zoombie_karaoke-02A

Víc kanálů, víc mejdan

Inu, hned v několika věcech. Zaprvé, bezdrátová sluchátka na silent disco jsou děsivé šunky a hudba z nich zní, jako by ji hrál soused v koupelně a vy ji poslouchali skrz světlík. To je ovšem marginálie v porovnání s druhým zádrhelem. Ten spočívá v lidské vynalézavosti a snaze za každou cenu vylepšovat. Když se hudba přestěhovala do sluchátek, napadlo nějakého šikulu, že bezdrátový vysílač nemusí vysílat jen jeden kanál.

sborem řve „zááááááá-ááám-býýýý, zááááááá-ááám-býýýý“

Přidal tedy do sluchátek přijímač další frekvence a za pult postavil dalšího DJe. A pak ještě jednoho a ještě jednoho. Dnes už snad ne-existuje silent disco, na které by hudbu pouštěl jeden DJ. Naopak – promotéři se předhánějí v počtu kanálů, který jejich sluchátka zvládnou, a v rozmanitosti hudebních stylů, na které si můžou jejich návštěvníci trsnout. Což je znovu přesný opak kolektivní zkušenosti, na které stojí taneční párty. 

Společně každý jinak

O rituálním podtextu společného tance existuje řada chytrých textů. Dočtete se v nich, jak v nás sdílení jednoho rytmu vyvolává hypnotické prožitky, které znali už pračlověci, a jak nás tato tradice propojuje s tamtamy afrických domorodců a rituály indiánských kmenů předkolumbovské Ameriky. Něco na tom bude, a kdo občas zajde tancovat do klubu, vám to asi potvrdí (zvlášť když si před tím něčeho zobne).

I pokud na ezoterické aspekty klubové kultury nevěříte, nemůže vám uniknout, že jejich amputace vyrobí z taneční párty cosi vážně podivného. Nejde jen o to, že společně tancující dav přetvoří tři různé hudební kanály v chaotickou změť (banda lidí se sluchátky, kroutící se do neslyšitelného doprovodu, bude vždycky vypadat jak scéna z Přeletu nad kukaččím hnízdem). Největší problém silent disca je ale ten, že minimálně jeden kanál je vždy věnován děsivému hudebnímu žánru většinou označovanému jako „oldies“ nebo „rock anthems“, což jsou milionkrát odrhnuté hity, které se dají dobře vyřvávat. Na silent disco mejdanech stoupá oblíbenost tohoto kanálu v přímé úměře s uplynulým časem, počtem dívčích tlup „na tahu“ a objemem zkonzumovaného alkoholu. Jestliže párty začne v jedenáct večer, kolem druhé třetí už na „oldies“ kanále jedou šmahem všichni a začne vyvrcholení každého správného silent disca. Sborový zpěv. 

2015-04-Zklidni_hormon-Zariznuto_Silent_zoombie_karaoke-03A

Gorila párty

Co začalo jako párty řešení pro místa, na kterých se nesmí pouštět nahlas hudba, skončilo jako sborové karaoke. Navíc sboristé neslyší své spoluzpěváky ani sami sebe, takže odpadají starosti s věcmi, jako jsou nedostatek hudebního sluchu nebo neznalost slov. Jestli jste nikdy neviděli dav připálených turistů s dvěma promile v krvi, jak bez hudebního doprovodu sborem řve „zááááááá-ááám-býýýý, zááááááá-ááám-býýýý“, tak buďte rádi. V tu chvíli si nebudete jisti, jestli jim do sluchátek pouští Cranberries, nebo jestli opravdu nenastala zombie apokalypsa a někdo se vám v příští vteřině nezakousne do spodiny lebeční. A popravdě řečeno, útěk před lidožravými zombíky je v porovnání se silent discem celkem přijatelná alternativa. 

AddThis
0 comments

Zoom

Poslední ruční deštníkář

Deštníky byly původně slunečníky a nosily je jenom ženy. Teprve na přelomu 18. a 19. století se začal na slunečníky dávat vosk a mohly začít chránit před deštěm. V roce 1854 vzniká deštníkářství Maglia.

Ža Čarou

54 názvů pražského krtka in ingliš

Mluvit anglicky v Praze, to může být setsakra zatrápená bolest. A jelikož je transkripce nejednotná mrcha, máme pro expaty zastávky krtka plné známých slovíček. Aby jim to šlo alespoň trochu přes pysky, když už budou po té naší matičce stověžaté bloumat. Anglisti, překladatelé a jiní angličtí experti ať nás berou s res-ehr-woe, díky.

Podobné články: Zaříznuto

2015 | 2 | Mazlíčci

Nevíš co? Vrzni tam hosta

Česká popmusic neví, kudy kam, a cyklí se sama do sebe. Veřejnoprávní rozhlas v kohortě s celoplošnými jééééé rádii nám nekonečnou masírkou hezkých českých písniček zmutoval vkus natolik, že cokoliv nového, nedejbože alternativního, prostě vypínáme. Jedinou zárukou úspěchu je opakovat dokola stokrát zrecyklované. Nejlíp ve dvojici.
Google+