Hustý čtení

Bruce Lee byl hlavně tanečník čači

Malého mňoukajícího zabijáka zbožňuje každý, kdo kdy zakopl na tatami a praštil se nunčaky do rozkroku. Od narození Bruce Leeho uplynulo 75 let, chystá se o něm (další) životopisný film a startuje se brucemánie. Takže je nejlepší čas se podívat legendě trochu na zoubek.
AddThis

Když si pustíte jakýkoliv film s Brucem Leem, pochopíte, proč se právě on stal nehynoucí ikonou akční kinematografie. Byl malý, mrštný, zázračně rychlý a ovládal bojová umění na takové úrovni, že dokázal padouchovi vyrvat páteř skrz dutinu ústní a otlouct mu ji o hlavu. Je považován za největšího bojovníka všech dob. Spousta jeho uctívačů dodnes instinktivně nenávidí jeho herecké protivníky včetně Chucka Norrise (ano, Bruce Lee byl jediný, kdo dokázal velkého Chucka zkopat do kuličky). Ačkoliv jeho kariéra trvala jen zhruba deset let, nastartoval během ní kung‑fu mánii, kvůli které musí i Tři mušketýři kromě šermu ovládat přehoz kardinálova pohůnka přes hlavu a kopy ve výskoku s otočkou. Kung‑fu se díky němu stalo fenoménem, filmovým žánrem, podnikatelským záměrem nesčetných škol a módní značkou, kterou sám malý velký zakladatel posichroval tím, že brzy a záhadně zemřel. Opravdu toho ale uměl tolik?

Drakovo sívíčko

O životě Bruce Leeho byla napsána spousta věcí, které se navíc proplétají s různými úryvky kung‑fu‑filmů. Všichni životopisci se ale shodují, že se Bruce narodil v San Francisku, odkud se jeho rodina zakrátko odstěhovala do Hongkongu. Tady údajně začal trénovat bojová umění pod vedením legendárního mistra Yip Mana, zakladatele stylu Wing Chun. Slovo „údajně“ je na místě, protože různé zdroje uvádějí různý věk, kdy se Bruce začal Wing Chun věnovat. Občas se dokonce dočtete, že kvůli svému smíšenému původu (matka byla napůl běloška) nemohl v čínských školách bojových umění studovat vůbec, a docela často je zpochybňován dokonce i jeho kontakt s Yip Manem. Ten prý osobně vyučoval málokdy a tréninky vedli jeho žáci. Oč nejasnější jsou počátky Brucova bojového výcviku, o to lépe zdokumentovaná je jeho kariéra herce a tanečníka. V roce 1958 totiž vyhrál národní soutěž v supermoderním tanci zvaném čača a díky kontaktům svého otce se začal objevovat ve filmech. Na jeho budoucí život a kariéru to mělo daleko větší vliv než bušení do dřevěného panáka.

fanoušci tomu odmítají věřit a spřádají spekulace o pomstě starých mistrů z číny…

Tanec a hraní mladého Bruce živily i poté, co se ocitl zpátky v Americe. Po studiích herectví na univerzitě ve Washingtonu (nikoliv filozofie, jak on i jeho životopisci tvrdí) se živil jako učitel tance. Pak dostal nápad založit si školu bojových umění a přesně od té chvíle začíná jeho kariéra splývat s mytologií.
Hned první záhada se pojí s jeho slavnou exhibicí na turnaji Long Beach International Karate Championships v roce 1964. Turnaj v podstatě odstartoval popularitu bojových umění v USA a kromě Leeho se ho zúčastnila skvadra budoucích filmových hvězd, třeba Joe Lewis, Bill Wallace nebo už zmíněný Chuck Norris. Ti, na rozdíl od Bruce Leeho, ovšem v turnaji skutečně zápasili. Malý bojovník zde pouze předvedl exhibiční ukázky v Americe do té doby neznámého kung‑fu. Konkrétně dělal kliky na dvou prstech jedné ruky a demonstroval „tajnou techniku“ úderu ze dvou centimetrů. Žádného zápasu se nezúčastnil, ale díky svému charisma se stal hvězdou. Spousta celebrit, sportovců i zápasníků toužila studovat tajemné čínské bojové umění a v Brucově škole si začaly podávat dveře hvězdy od Steva McQueena po Jamese Coburna. Což prý vedlo k dalšímu a daleko zamotanějšímu utkání.

Vyhrál, nebo nevyhrál?

Pár měsíců po turnaji v Long Beach, konrétně v prosinci 1964, měl údajně Bruce vyzvat na souboj mistr jménem Jack Man Wong. Utkání je důležité, protože jde v podstatě o jediný zápas legendárního bojovníka, který se s největší pravděpodobností opravdu odehrál. Bohužel se ani o něm moc neví. Legenda vypráví o tom, že se mistru Wongovi nelíbilo, jak Bruce Lee vyučuje tajné čínské bojové umění bělochy, a chtěl mu to zatrhnout. Bruce Lee ho měl během jedné minuty porazit a zbušit tak intenzivně, že si o jeho hlavu otloukl klouby na ruce. Ve skutečnosti se ale neví, jak souboj probíhal. Odehrával se za zavřenými dveřmi, bez přítomnosti rozhodčích, a jediné svědectví o něm podala Leeova žena Linda, kterou dost dobře nemůžeme považovat za věrohodného svědka. Sám Jack Man Wong popírá, že by vyzýval Leeho na souboj kvůli bělochům, protože sám ve své škole Američany vyučoval. Také popírá, že zápas prohrál, natož během minuty. Vyzval dokonce Leeho v novinovém inzerátu na opakování pod dozorem rozhodčích a svědků. Bruce na výzvu nereagoval. Měl jiné starosti, protože se stával slavným.

Kato přichází, Drak odchází

Během turnaje v Long Beach si od Bruce nebrali vizitky jen budoucí žáci, ale i filmaři. Zatímco čekal na první velkou příležitost v Hollywoodu, začal pod vedením legendárního producenta Raymonda Chowa točit filmy v Hongkongu. I když dnes jeho první filmy vypadají trochu legračně, staly se z nich mezinárodní trháky a přišla díky nim i nabídka od Warner Brothers na natočení velkofilmu Příchod draka. Premiéry epického bijáku o tajném turnaji bojovníků na ostrově ovládaném ďábelským padouchem se ale Lee nedočkal. Těsně před ní, během natáčení Hry se smrtí (film, ze kterého pochází žlutá kombinéza Nevěsty z Kill Billa) Bruce Lee náhle zemřel. Podle lékařské zprávy utrpěl akutní alergickou reakci na prášek proti bolestem hlavy. Věrní fanoušci tomu ale odmítají věřit a spřádají nekonečné spekulace o pomstě tajných čínských mistrů a smrtící kletbě, kterou na celou Leeovu rodinu uvalili. Vysvětlovalo by to sice, proč o dvacet let později při natáčení filmu Vrána zahynul Bruceův syn Brandon, ale jinak to není o nic věrohodnější než úvahy, že Bruce ve skutečnosti nezemřel a někde za větrem vyučuje kung‑fu Elvise. 

Král soubojů, co nebojoval

Stejně jako smrt, i Leeho život je zanesený spoustou domněnek, polopravd a zhusta naprostých nesmyslů. Například o tom, jak padesátikilový bojovník dokázal vykopnout dvoumetrákový pytel ke stropu, trénoval rány do železných figurín a jeho údery byly tak rychlé, že filmaři museli používat vysokorychlostní závěrku a záznam zpomalovat, aby bylo na plátně vůbec něco vidět. Taky prý dokázal porazit stokilového chlapa úderem ze dvou centimetrů a nechat mu vybuchnout silou energie vnitřní orgány. Dočtete se, že absolvoval desítky soubojů. Mistři různých stylů i pouliční bitkaři ho údajně vyzývali v podstatě neustále – na ulici, v restauracích a jedna z oblíbených zkazek tvrdí, že souboje probíhaly i během natáčení. Bruce ovšem vyzyvatele během pár vteřin zmlátil, a ještě stihnul dojít do maskérny nechat si upravit mejkap. 
Ve skutečnosti neexistují žádné záznamy o tom, že by Bruce Lee kdy opravdu bojoval. Zvěsti o bitkách během natáčení jsou očividné nesmysly. Lee byl především herec a filmař, který proslul cílevědomostí a profesionálním přístupem ke všemu, do čeho se pustil. Určitě by tedy neriskoval zranění a neohrozil by natáčení kvůli nějaké rvačce s náhodným vyzyvatelem. Co se týče sportovních zápasů, Bruce Lee se nikdy nezúčastnil žádného oficiálního turnaje a neexistuje ani žádný záznam utkání neoficiálního. Všechna dostupná videa jsou pouze z tréninku nebo z ukázek na turnajích, ve kterých ovšem on sám nezápasil. Pokud bychom se měli spolehnout na dokumentární materiály, dostali bychom obraz Bruce Leeho jako instruktora fitness a obratného tanečníka čači. Jediné relevantní informace o jeho schopnostech tím pádem pocházejí od opravdových mistrů bojových umění, se kterými Bruce trénoval. A je trochu podezřelé, že právě oni byli a jsou ve svých vyjádřeních vyhýbaví. Brucův dlouholetý kamarád Chuck Norris o něm nejednou prohlásil, že „na amatéra a herce byl Bruce dobrý bojovník a trenér se spoustou progresivních metod a nápadů“. Stejně o něm mluvil mnohonásobný šampion v karate a kickboxu Joe Lewis. V rozhovoru pro fórum Divine Wind otevřeně prohlásil: „Filmy vytvářejí hrdiny a mýty. Bojová umění, která jsou tajemná sama o sobě, ve spojení s kouzlem filmu vytvořila image Bruce Leeho, již většina lidí považuje za pravdivou. Já si Bruceho pamatuji úplně jiného (…) Bruce nebyl bojovník. Byl to herec a trenér, vynikající trenér.“ 

Nunčaky na pinčes

Jakou sílu a vytrvalost legenda Bruce Leeho má, zjistíte, když si projedete internetová diskusní fóra věnovaná bojovým uměním. Na každém minimálně jedno vlákno věnované Malému Drakovi najdete a zarytost jeho uctívačů je občas až dojemná. Nejlegračnější je, když jako důkaz nadpřirozených schopností své modly používají virální video, ve kterém mistr poráží dva hráče ping‑pongu. Zatímco oni mají k dispozici své pálky, Bruce Lee odpaluje míček pomocí nunčaků. A aby toho nebylo dost, přilepí si na závěr na konec nunčaků škrtátko a rozžíná jejich pomocí sirky, které na něj jeho pomocníci hází. Ta videa jsou kouzelná, a pokud by byla skutečná, byl by jejich protagonista nadčlověk, který by si zasloužil šéfovat Avengerům. Bohužel to video skutečné není. Jde o virální reklamu na Nokii N96 Limited Bruce Lee Edition, kterou natočila agentura JWT v roce 2008 (pětatřicet let po jeho smrti). Létající míček i rozškrtnuté sirky jsou dílem filmového triku. Stejně jako celé Bruceovy legendární bojovnické schopnosti.

AddThis
6 comments
jkd68
jkd68

Normálně tohle nedělám, protože i od svého Sifu vím, že si akorát ukrajuji svůj vlastní drahocenej čas... ale nějak si to teď neodpustim....

Nechci tady nijak útočit, nebo napadat někoho, ale pokud je tento článek myšlen opravdu vážně (což doufám, že nikoliv), chtěl bych nabídnout i svůj pohled na věc...


Nebudu psát všechny výtky, ale stručně řečeno řekněme, že kdo se o Bruce Leeho jako martial artistu zajímá (neplést si nějakého fanouška jeho filmů a hereckých výkonů), ten doufám musí vědět, že některé věci co jste si našel v důvěryhodných zdrojích nejsou až tak pravdivé.


Mě osobně herecká část Bruce moc nezajímá, to co používá ve filmech je naprosto odlišné od toho co dělal a učil. Do filmu se JKD nehodilo tak jako fancy triky. Zato právě martial arts čast jeho života je pro mě velice důležitá a úchvatná. Bruce nikdy nesoupeřil v soutěžích bože, protože sport nesnášel, to jste si mohl najít, než jste psal takovou blbost. On sám byl zástupce toho, že BU vzdy bylo pro obranu a válku, nikoliv pro sport s omezeními. Ale existujou i záběry kde sparuje a myslim, že ty techniky jsou super... taky je hodne i natočených rozhovorů, kde známí lidé mluví o jeho bojových schopnostech... nebo to vaše studování tance, nebo snad souboj s WJM kvůli učení kung fu... a další hlouposti, alespoň že teda jste upozornil na to viral video, bál jsem se že budete spochybňovat, že to je opravdu on... díky bohu, nejste jeden z těch hlupáků co si mysleli že to je pravdivé (tomu možná věří fanoušci filmového Bruce, ale kdo se zajímá o JKD tak ani náhodou). Pokud chcete vidět, čím je JKD originální a krásné, odlišné, čím byl Bruce opravdu jedinečný a co dokázal s tím co se naučil udělat, nebo zda chcete slyšet více důveryhodné informace ze života Bruce a jeho bojového umění, moc rád vám povyprávím a ukážu, ale prosím nepiště něco takovéhleho, co jen padne na hromadu polopravdivejch článků a opět tomu někdo uvěří a.... škoda mluvit.

Tao neni hlavní kniha, hodně lidí jí vidí jako to nej, ale až jeho komentáře na MA cestu je ta kniha, kterou se vyplatí číst každý den, stejně tak Fighting Method knihy... Bruce Lee nebyl dokonalý ani náhodou, byl to člověk, dělal chyby a i takové které vědí jen ti, co byli blízcí kamarádi a studenti... ale co se BU týče... tak dokázal vytěžit max z minima. Příhod z jeho Martial Arts života jsem slyšel hodně a byly opravdu zajímavé!


PS: Linda je opravdu irelevantní osoba co se JKD týče, to jest pravda pravdoucí.


Mějte se krásně a raděj přístě se zeptat někoho, kdo se alespoň snaží o to vědět co nejvíc o Bruceovi, ne jen číst něco na netu... ;)


Autor
Autor

@jkd68 Dobrý den. Děkuji za příspěvek do diskuze, kterému bohužel moc nerozumím. Pochopil jsem z něj, že se mnou nesouhlasíte, a domníváte se, že Bruce Lee byl opravdu geniálním mistrem bojového umění. Jelikož to tvrzení nepodepíráte žádným argumentem kromě "myslim, že ty techniky jsou super", nemůžu s vámi bohužel polemizovat jinak, než že vás opět odkážu na mé argumenty v článku. Pro mě je Bruce vynikající herec a sportovec. Také vám přeji krásný den a děkuji, že jste si ukrojil svého drahocenýho času.

Autor
Autor

Honzo. Linda Lee se určitě nedá považovat za hodnověrný zdroj informací, protože právě ona na Brucově pověsti zázračného bojovníka nejvíce profitovala. Stejně tak dokument Drakova kletba je poprekapitulace mýtů než seriózní dokument, který by se je snažil uvádět na pravou míru. Navíc, co si pamatuji, tak tam o něm nikdo jako o zázračném nadčlověkovi nemluví. Co se týče Brucova studia, zdroj je přímo alumni publikace University of Washington. Je možné, že navštěvoval semináře filozofie a určitě se jí ve volném čase věnoval, ale absolvoval z herectví.

HonzaHansKadlec
HonzaHansKadlec

Nemůžu se zbavit dojmu, že techniky prováděné ve filmech není možné nacvičit jinak než mnohaletým tréninkem bojových umění. To, že se nezúčastňoval turnajů, je přirozené, neboť jako herec, choreograf a trenér na to čas zkrátka neměl, zároveň by bylo nemyslitelné, aby mistři veřejně sdělovali podrobnosti tréninkových soubojů mezi sebou. Není tajemstvím, že tisk se chytne všeho a nafoukne to v senzaci, konkrétně v Brucově případě to bylo na denním pořádku, což mu zejména ke konci života ubíralo na chuti jakkoliv se veřejně prezentovat. Vezměme prosím také do úvahy, že vrcholoví šampioni, kteří jím byli trénováni, mu často děkovali za výsledky, kterých dosáhli. A na závěr doporučuji některé z knih přímo z Brucova pera, které snad na základě detailně propracovaných popisů bojových strategií, technik a tréninkových metod ukáží, že byl víc, než tanečník čači. Tao of Jeet Kune Do je toho příkladem, byť zatím není k dostání v češtině.

Autor
Autor

@HonzaHansKadlec On Bruce Lee samozřejmě bojová umění trénoval a dlouhá léta se jim věnoval (v článku nikde opak netvrdím). Jde ovšem o to, že nebyl žádný mistr, natož nadčlověk, jaký se z něj dělá. To, že mu děkují šampioni je pravda (v článku to uvádím). Neděkují mu ovšem za jeho mistrovství, ale za jeho schopnosti trenéra. V 60. letech ještě nebyl sportovní trénink považován za vědu. Nepracovalo se běžně se silovým, obratnostním nebo vytrvalostním tréninkem, natož s životosprávou, výživou a podobně. Bruce Lee v tomto učinil velký pokrok, vymyslel řadu tréninkových metod a postupů, díky kterým se jeho svěřenci opravdu zlepšovali. Nicméně, to z něj (opět) nedělá neporazitelného bojovníka. Co se týče knih, Tao of Jeet Kune Do jsem četl poprvé asi před sedmadvaceti lety, když jsem si ho nechal propašovat v oxeroxované podobě od kamarádovy babičky z Kanady :) Opět se musím opakovat - psaní filozofických úvah a popisy strategií z něj nedělají boha bojových umění. Pouze člověka, který se systematicky věnoval svému oboru.
Osobně si Bruce velmi vážím, ovšem jako herce a filmaře, který dokázal díky obrovskému charismatu a pracovitosti protlačit akční žánr do kimenatografického mainstreamu. Asi proto mi vadí ty nesmyslné legendy, které se o něm povídají. V mém pohledu mu ubírají na vážnosti, kteoru si zaslouží..

HonzaHansKadlec
HonzaHansKadlec

Zajímalo by mě, co by autor článku považoval za relevantní zdroj informací, když ne výpovědi očitých svědků. Doporučuji si přečíst knihu "Bruce Lee - Život a boj očima manželky Lindy" a podívat se na dokument "Drakova kletba", kde Taky Kimura, Kareem Abdul Jabar a další jeho spolubojovníci a žáci mluví o tom, co byl zač. 
Kromě toho prosím autora o zdroj, dle kterého došel k závěru, že Bruce studoval herectví. Z jeho zápisků vyplývá, že studoval filosofii a té se věnoval i ve volném čase (tady odkazuji na knihu Umělec života). 

Téma

A hostitelům spadne brada…

Každý národ je v něčem mistrem. Ať už je to sebevětší blbost, znalostí jeho mistrovství zajisté potěšíte, ohromíte a podpoříte jeho národní hrdost. Stačí se jen trochu připravit.

Čumenda

Příběhy rozpadu

Rumunský komunistický diktátor Nicolae Ceauşescu se kdysi rozhodl, že nadělá ze zemědělců dělníky a horníky. A postavil jim k tomu i parádní průmyslová centra. Jenže pak se komunismus zhroutil a s ním i industriální osady. Z dělníků se stali nezaměstnaní a z továren chátrající ruiny. Se zvláštním kouzlem. A to se rozhodli zachytit fotografové Ioana Cîrligová a Marin Raica.

Podobné články: Hustý čtení

2015 | 4 | Zklidni hormon

Za blbou muziku můžete vy

Asi každá generace bojovala o svůj hudební vkus s rodiči. Je celkem jedno, jestli se mládežník snažil otci vysvětlit kouzlo bebopu, rokenrolu, thrashmetalu nebo hip hopu, dopadlo to stejně. Nechápavým obrácením očí v sloup. Načež se mladý hudební nadšenec zapřísáhne, že až on bude starej, tak neztratí schopnost oceňovat novou a progresivní hudbu, a předsevzetí samozřejmě nedodrží. Teda kromě generace dnešní. Ta to zvládne. Hudba totiž skončila a nikam dál se vyvíjet nebude.

2014 | 11 | Rodina na dobu určitou

Vezměte list, postavte na něj špendlík a na špendlík slona

Kdysi se o nich psalo ve sci-fi. Jules Verne něžněl nad představou křišťálového skla, které v oknech ponorky odolá obřímu tlaku. James Bond měl k dispozici nepřetrhnutelné lano namotané v hodinkách a komiksy popisovaly hrdiny střílející pavučinu. Dnes se o supermateriálech dočítáme v novinách pomalu každý den. Navíc o tak podivných, že by se z toho Spiderman omotal vlastní sítí a šel se s Jamesem Bondem potopit do moře ke kapitánu Nemovi.

2014 | 9 | Z pole do metropole

Kdo vydělává na muzice?

O digitální budoucnosti hudby se mluví přibližně každý druhý měsíc. Většinou při příležitosti vstupu nového dokonalého distribučního systému, který konečně přinese uživatelům pohodlný přístup k oblíbeným písním a hladovějícím muzikantům férový podíl na zisku.
Google+