Remix

Proboxovat se z koncentráku

Knížku o boxerovi, který musel zabíjet, aby přežil, ale i vesmírný rock a pozvánku na Primavera Sound v Barceloně najdete v naší kuturní nabídce.

AddThis

Nezapomeňte na jaro v Barce!

Polovina kapel, které koncem května cestují po Evropě, míří do Barcelony na Primavera Sound. Už několik ročníků to vypadá, že festival došel na vrchol a dál to příští rok nepůjde. Přesto pořadatelé pokaždé překvapí. Letos nás dostali parádní mobilní aplikací a samozřejmě programem. Primavera Sound slaví v roce 2015 patnácté narozeniny a svoje výročí si hodlá užít. Zahrát přijedou The Black Keys, The Strokes, Interpol, Patti Smith, Ride, Underworld, Alt-J, Tori Amos, Einstürzende Neubauten, James Blake, Belle and Sebastian, Antony and the Johnsons, Spiritualized a desítky dalších. Centrum festivalu je už tradičně v betonovém Parcy Del Forum, ale hrát se bude po celém městě. Připočtěte si k tomu katalánské víno, Gaudího a tapas a máte jasno, kam vyrazit.

www.primaverasound.es  

Proboxovat se z koncentráku

Herck Haft se v roce 1939 jako patnáctiletý židovský kluk dostal do svého prvního koncentráku, a než se mu podařilo před koncem války utéct z pochodu smrti, prošel jich několik. A přežil. Hlavně díky tomu, že ho nacističtí hlídači pro svoje pobavení nechali boxovat se spoluvězni na život a na smrt. Haftův syn Alan o otci napsal knížku a Reinhard Kleist podle ní nakreslil komiks Boxer – pravdivý příběh Hercka Hafta. Haft není jednoznačný klaďas, spíš zvíře zahnané do kouta. Přesto je to neuvěřitelně silná výpověď o lidské houževnatosti. 

www.argo.cz 

Sem tam kolo, sem tam lichoběžník

Jestli vás baví obrazy, které si hrají s barvami a tvary, zajděte na výstavu Marka Uhlíře a Petry Skopalové Geometrická abstrakce. Najdete ji v Galerii Amadeus v pražské Klimentské ulici od 5. do 29. května. 

www.amadeus-ramovani.cz 

Rudolfinum obsadil alchymista

Vyřazené letecké motory, součástky starých automobilů a další civilizační relikty ve spojení s ohněm a nahými modely obsadily pražskou Galerii Rudolfinum. Roger Hiorns patří k výrazným novým jménům britské umělecké scény, v roce 2009 byl nominován na prestižní Turnerovu cenu. Bývá považován za nástupce Damiena Hirsta, mimo jiné v tom, že jeho dílo také vyvolává nadšení i odpor. Hiornsovi se kvůli jeho oblibě v krystalech modré skalice přezdívá Alchymista, jeho umění plné surové upřímnosti a kritiky odvrácené stránky pokroku v žádném případě není pro každého. Roger Hiorns naplňuje umělecké prostředí duchem vzdoru a revolty, neomaleně si hraje s emocemi návštěvníků svých expozic a umanutě pokračuje v hledání pravdy. Retrospektiva Rogera Hiornse bude v Galerii Rudolfinum k vidění do 9. srpna.

www.galerierudolfinum.cz 

Bejbypank is not dead!

Kašpárek v rohlíku vznikl původně jako divadlo a kapela pro děti. Jenže s přibývajícími deskami a stoupající návštěvností koncertů se ukázalo, že tahle svéhlavá banda v čele s obtloustlým Kašpárkem zvládne utáhnout na vařené nudli i dospělé a senio­ry. Těžko říct, kde se ta strhující energie bere. Nejspíš za ní stojí hlava principála Davida Dvořáka, stejně jako skvělí hudebníci. Nová deska se jmenuje Neposlouchej to! a my vám vřele doporučujeme tenhle zákaz porušit. 

www.bejbypank.cz

Femme fatale s alergií na značky

Jak se asi dneska žije holce, která má alergii na loga nejrůznějších značek? Blbě. Ta chuděra si musí nechávat vybrousit loga i z knoflíků na džínách. Nicméně její přecitlivělost na značky jí dává zároveň schopnost vycítit, co nového bude na trhu fungovat. Cayce Pollardová se proto živí jako lovkyně trendů. Kromě toho ujíždí na tajuplných undergroundových videoklipech, které tu a tam v útržcích vyplavou z dataprostoru. Díky svému výjimečnému talentu dostane možnost pátrat po jejich tvůrci. Je-li ovšem nějaký. William Gibson se v románu Rozpoznání vzorů vyhoupl z kyberpunku do doby krátce po pádu dvojčat a čtenářům nakládá stejně jako kdysi v Neuromancerovi. Jen svoje postavy teď nechává místo kyberprostoru bloumat neprostorem anonymních hotelových pokojů a letištních hal. A pozor, tváří v tvář jeho Cayce budou mít ostatní literární femme fatale co dělat, aby svůj post ubránily. 

www.laser-books.cz

Chcete-li, aby vaše děti rozeznaly umění od čmáranic, přečtěte si s nimi knížku Proč obrazy nepotřebují názvy.

Žhavá tak akorát

Tahle koncertní premiéra nemohla být načasovaná líp. Kelela Mizanekristos vystoupí 19. května v pražské Meetfactory sotva pár dní po vydání svého prvního EP Hallucinogen, o kterém se dopředu mluví jako o události. Kelela zaujala před necelými dvěma lety mixtapem Cut 4 Me, ve kterém bezostyšně smíchala grime, techno, hip hop, house, elektro nebo r’n’b do velmi elegantního a moderního tvaru. Svoji žhavou hudbu navíc podporuje energickými koncerty, které se podobají hektickým tanečním parties. Na jejím debutovém EP se podílel producent Arca, jehož letos proslavila spolupráce s Björk, společně pracují také na dlouhohrajícím albu zpěvačky, které by mělo vyjít letos na podzim. Jméno Kelela je právě teď žhavé tak akorát. 

www.meetfactory.cz 

Zhudebněný existencialismus

Fakt, že u hudby hraje zatraceně důležitou roli i text, platí u uskupení post-hudba milionnásob. Pokud je právě šedé nedělní ráno, máte místo hlavy bolavý střep a přes alkodech by se ve vás citu nedořezal, poslechněte si Seriá­­ly.  Asi k žádné hudbě nesedí přízvisko existenciální tak dokonale. Instrumentální pozadí sestávající z jednoduchých kytarových akordů a líných úderů do bubnu by samo o sobě bylo nuda. Ale díky zběsilé textové jízdě zpěváka Dominika Zezula alias Dominga se v ní skrývají veškerá frustrace a otázky po smyslu, které vám kdy prolítly hlavou. Nebojte se alternativní scény, není jenom pro hipstery!

www.bandzone.cz/posthudba

Jako ozvěna starých bytových divadel působí komorní divadlo Orfeus na pražském Smíchově. Najděte si ho!

Co krade pusinkový zločinec?

Vy i vaše děti se to dozvíte v knížce Rudolfa Krále a Lukáše Urbánka Ema a pusinkový lupič. Malá holčička se v ní rozhodne zjistit, proč se její rodiče už nemají tak rádi. Napínavé pátrání má nečekaný výsledek.

www.mf.cz

Vesmírný rock’n’roll

Pamatujete na scénu z filmu Přežijí jen milenci, v níž hlavní hrdinové Adam a Eva vyrazí v Detroitu na koncert? To, že má Jim Jarmusch zatraceně dobrý hudební vkus, se ví už dlouho, objevit se na soundtracku k jeho filmu je zárukou kvality. Newyorská upírská skupina White Hills si ve zmíněném filmu dokonce zahrála. White Hills ve středu 13. května vystoupí v Lucerna Music Baru a přivezou s sebou ještě teplé album Walks for Motorists, podle zahraničních recenzí možná nejlepší nahrávku jejich kariéry. Čekejte výživnou porci vesmírného rock’n’rollu s ozvěnami krautrocku a psychedelie. Spolu s White Hills vystoupí věhlasní grunge pionýři Mudhoney, kteří se vracejí do Evropy po dvou letech.

www.scrapesound.org

AddThis
0 comments

Sporák

Pořádné chřestění

Za poslední léta se toho o chřestu už napsalo dost. Takže už všichni asi víme, že to není zelenina exotická, ale česká. Že se pěstuje, a tedy i dá čerstvá koupit, na Mělnicku a Hodonínsku. Že se jí většinou přelitá holandskou omáčkou, posypaná strouhankou a s máslem nebo jako polévka. My si ale uděláme luxusní verzi – s italským prosciuttem a šafránovou majonézou. Sezona chřestu je jednou za rok, tak co.

Přílohy

Jedu na chatu, budu na chatu

Jedna z věcí, ve kterých jsme opravdu mistři světa, je chataření. Už dávno nejde jenom o útěk z města. Na chatě nebo chalupě se často odehrává podstatná část života, kterou by ve městě vůbec realizovat nešlo. Chaty prostě nejsou žádná terapie, ale součást života. Zvlášť teď, co na ně díky Turbo internetu dorazilo i WiFi.

Podobné články: Remix

2018 | 7 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Přiostřený mikrofon

V červnu byste neměli chybět na našem speciálním stand-upu. A to jako vážně!

2018 | 5 | Ti druzí

Definitivní návraty

V květnu bude krásně a máte toho hodně co dělat. Jakou kulturu oběhnout? To se dozvíte v našem remixu.
Google+