Výkop

Ostrava je jiná planeta

Zbytek republiky o svém ocelovém srdci vždycky věděli houby. Namísto navýsost zajímavého města jsme si ji představovali jako uhelnou sloj. Špatně. 

AddThis
PECKA

Fakebook

Zpěvačka, herečka, koučka a jezdkyně rallye Olga Lounová je na Facebooku hodně populární. Tak jsme se podívali na její Fakebook.
TÉMA: Banik, čičo

Zeptali jsme se na Ostravu Ostraváků. A taky Pražáků. A zjistili jsme o ní spoustu věcí. Třeba, že není černá, ale zelená a růžová.

Zbytek republiky o Ostravě vždycky věděl houby. Namísto navýsost zajímavého města jsme si ji představovali jako uhelnou sloj. Přitom je všechno jinak.
Petr Kiška pracuje pro kulturní centrum Cooltour, které do Ostravy přiváží současné umění a umělce z celého světa a zároveň funguje jako komunitní centrum podporující projekty aktivních Ostraváků.
Petra „Sasanca“ Gherbetz je ostravská streetartistka, designérka, návrhářka a majitelka obchodu City Folklore.
Slezsko-moravská metropole patří mezi jedno z mála českých měst, která už i zahraniční servery označují jako gay friendly.
Anna Kopecká a Jakub Felcman jsou z Prahy. V Ostravě sedmým rokem pořádají filmový festival Ostrava Kamera Oko.
Ondřej Durczak fotí Ostravu už dlouho. Tak dlouho, že z toho udělal knížku Ostrava v důchodu – Průvodce po zaniklé slávě. Soustředí se na to, jak žijí bývalí hutníci a havíři.
Lascivní popěvky, halekané růžově oděnými vidláky nad ohněm...
Jsou umělci, co z Ostravy pocházejí a odešli. Takový Vlastimil Brodský, Miroslav Etzler, taková Hana Zagorová třeba. A jsou jiní, kteří v ní zůstali. Staří i mladí.
Pan Milan pracoval 21 let na Nové huti jako elektrikář. Dnes je v invalidním důchodu.
Data, fakta a čísla o Ostravě, co byste nečekali. A návod na haviřskou vlajku jako bonus.
ROZJEZD

Komiks

Bedřich zahradničí.

Pavlač Emila Hakla

Emil Hakl to nevzdal a tak na něj v Ostravě čekalo štěstí v hospodě z dávných časů.
ČTENÍ

Čumenda

Bart Nijstad se živí jako ilustrátor. Maluje dost často doma sám. Když zjistil, že mu z toho hrabe, začal kreslit ty nejdivnější věci, co mu prolítly škeblí. Každý den dá na svou stránku jednu kresbu a tvoří tak něco jako kalendář pro ty, kdo jsou sami. Najděte si na Facebooku stránku Alone at home a uvidíte.

Reportáž

„Kolin-mistr-vejn-kolin-mistr-rou-kolin-mistr-vejn,“ zpívám svojí ženě fonetickou čingliš největší šlágr Culture Beat, zatímco jdeme na No limits! Party, kde mají vystoupit největší hvězdy devadesátých let. Chytila se a pamatuje si to. „A to budou hrát jen tuhle jednu písničku?“ „Jak jednu?!“ odpovídám jí uraženě. Ale vlastně moc nevím, jakou jinou by měli ještě hrát.

Zoom

Možná někdy litujete, že nejste geniální, mocní, nebo aspoň slavní. Nelitujte. Většina světových velikánů byla něčím švihlá, a to pořádně.

Remix

Smrt v muzeu, rituální vražda v divadle a další kulturní pecky podle červnového výběru Čilichili.

Sporák

Přinesli jsme mámě Ivě košík jahod a řekli, aby s nimi něco provedla. Vzpomněla si na své moravské kořeny a během chvíle vystřihla koláč, jaký jsme ještě nejedli. Žádná bublanina, žádné knedlíky, žádná marmeláda. Moravský koláč, kde těsto jenom drží tvar, ale jinak je to jahodovo-drobenkové blaho.
Google+