Remix

Servírujeme chody syrové

Smrt v muzeu, rituální vražda v divadle a další kulturní pecky podle červnového výběru Čilichili.

  • Foto: Profimedia, archiv, Divadlo Disk
  • Text: Michal Pařízek, Jakub König, Petra Dvořáková, Máša Dudziaková, Vlastimil Mrudký
AddThis
Ri­­tuální vražda Gorge Mastromase

Ri­­tuální vražda Gorge Mastromase

www.divadlodisk.cz

Rituální divadelní vražda

Od studentských divadel toho člověk moc nečeká. Ale Ri­­tuální vražda Gorge Mastromase v nastudování pražské DAMU má k přehrávajícím studentíkům řešícím na pódiu svoje ego zatraceně daleko. Budete koukat, kolik parády se podaří vyrazit z jednoduché a formálně sevřené scény, kterou navíc všech jedenáct herců za celou dobu neopustí. A do toho umělá krev, pravé slzy a humor černý jako kvádro vrcholového manažera. V hlavních rolích společenství těch dravých a vyčůraných, kteří si nebojí vzít, co chtějí, a dávají přitom morálce co proto. 
www.divadlodisk.cz

 

Během 13. ročníku Pražského Quadriennale se v metropoli představí výstava Glastonbury: Země a legenda o známém hudebním festivalu. Zjistíte na ní, jak výjimečný festival mění mýtickou krajinu. Výstavu najdete v pražské Galerii Jaroslava Fragnera až do 28. června.

Šrámkova Sobotka bude až v červenci, ale už teď se můžete hlásit na dílny přednesu poezie,  překladu atd. Hurá na to!

V DOXu podávají chody syrové

Výstava Art Brut live v pražském DOXu je mozaikou příběhů a tvorby lidí mimo oficiální výtvarný svět. Většina z nich netrávila čas před malířským stojanem na akademii, ale spíš s pomuchlaným sešitem a propiskou v psychiatrické léčebně. Mezi díly lze nalézt koláže ze čtverečků fáče poznamenaných pacientovou krví, náčrty voodoo božstev i knihy psané vlastním jazykem. Asi těžko jde najít autentičtější umění. K unikátnímu setkání střípků z neoficiální umělecké sféry došlo díky sbírce Bruna Decharma, která zahrnuje přes tři a půl tisíce prací. DOX ve svých útrobách tohle syrové umění chová do 6. července.
www.dox.cz

Běžte na Smrt

Pět budov Národního muzea si vzalo na paškál kmotřičku Smrt a spunktovali jí hned několik výstav. Rozjímat můžete nad uměleckým ztvárněním smrti, koukat, jak se s umíráním vypořádávají v džungli nebo jak zatraceně rychlou smrt vám můžou přinést drogy, sex a rokenrol. Zrovna tahle část s názvem Smrtelné slasti je dokonce do 18 let nepřístupná. Taky se přiučíte spoustu dekadentních detailů o popravách a sebevraždách nebo si postojíte u pitevního stolu. Tak běžte do muzea. Musíme tam stejně všichni. 
www.smrtvmuzeu.cz

World Music Maturita

Respect Music Festival slaví letos dospělost. Jeho osmnáctý ročník se odehraje druhý červnový víkend v malebném prostředí pražského parku Ladronka. Bude možná nejnabitější v dosavadní historii. Salifu Keitovi se říká Africký Caruso, je hvězdou od šedesátých let a vystoupení na Respectu bude jeho vůbec první pražské. Dvojice Amadou et Mariam se na Respect vrací po několika letech už v pozici mezinárodních hvězd. Indii zastupuje Susheela Raman, která tradiční rágy ředí alternativou či rockem. Portugalské fado podobně oživuje Lula Pena, tradiční sardinskou hudbu netradičně představí kytarista Paolo Angeli. Černým koněm programu by mohl být a-capella soubor Lo Cor de la Plana z Jižní Francie, který v jedné ze svých písní rovnou slibuje: „Pokud se vám naše hudba nelíbí, stáhneme vám kůži ze zadku a uděláme si z ní tamburínu.“  
www.respectfestival.rachot.cz

Singl Blood

Singl Blood

Atomový gospel

Brooklynská trojice Algiers si dala s prvotinou na čas. Singl Blood se objevil už před třemi lety, ale dlouhohrající debut vychází teprve letos v červnu. Algiers spojují gospelovou výchovu s indust­riálně elektronickými motivy, rachotivými kytarovými sóly, a hlavně notnou dávkou hysterie a expresivního vokálu. Skladby téhle trojice jsou divoké, neurovnané a vůbec působí chaoticky, přitom jsou ale domyšlené do posledního detailu. Pokud Algiers od posluchače něco chtějí, tak je to vytáhnout ho z jeho pohodlí a obvyklé rutiny. Jejich hudba se nedá poslouchat bez emocí, vyžaduje velkou míru účasti. Skvěle pracují s tichem a pauzami, často používají rytmické tleskání, přitom ale nikdy nezapomínají na melodii. Tenhle atomový gospel by sice pravděpodobně zbořil střechu každého kostela, ale pořád si ho můžete zazpívat ve sprše. Pokud se ovšem nebojíte. Objev roku.
www.algierstheband.com

Zadejte si do vyhledávače magické slovíčko Lur, abyste se mohli chlubit, že jste je znali, ještě než z nich byla legenda. 

Ještě 100 stránek, prosím!

Autobiografie Ivo Pospíšila, někdejšího baskytaristy Garáže, uteče stejně rychle jako povedené punkové album. Ani si toho nevšimnete a chcete ještě jednou. Ivo Pospíšil naskočil začátkem sedmdesátých let rovnou do undergroundu, příhoda u něj stíhá příhodu. Veselé či smutné historky ovšem nejsou tím hlavním, proč je kniha Příliš pozdě zemřít mladý tak povedená. Zajímavé jsou vzpomínky na osmdesátá léta, která nejsou zdaleka tak dobře zmapovaná, jak by si zasloužila. A za čtení stojí i ta devadesátá Rozdělení Garáže, vydávání časopisu Post nebo založení pověstného klubu Radost, to vše z dnešního pohledu působí až bizarně. Kdyby kniha byla o sto stránek delší, vůbec by to nevadilo. 
www.biggboss.cz

Růžičky z ruské basy

Divadlo Komedie připravuje na 3.  6. 2015 premiéru inscenace s trochu divným názvem Zločiny.ženy.doc. Autorkou hry je avantgardní ruská režisérka Varvara Fajer, která léta jechala po vesnicích bývalého Sovětského svazu a natáčela rozhovory s místními obyvateli. No a z těch dokumentárních záznamů pak staví své hry. Parta mladých divadelníků kolem talentovaného režiséra Ondřeje Mataje si vybrala Varvařinu hru o ženách, které sedí ve vězení za vraždy mužů. Z původně strohého představení nachystala výtvarně i hudebně novatórskou hru pro čtyři herce a dva hudebníky. Když se na ni přijdete podívat, dozvíte se kromě jiného i to, čemu se v ruském vězení říká růžička. 
www.divadlokomedie.eu    

Ex Machina

Ex Machina

Kdo je tady robot?

Jméno Alex Garland by vám mohlo přijít povědomé. Napsal knihu Pláž, podle které Danny Boyle (Trainspotting) natočil kultovku s Leonardem DiCapriem. Klukům to v tandemu šlape, takže spolu napsali a natočili ještě sci-fi Sunshine a novátorský zombie film 28 dní poté. Svět filmu nadanému spisovateli učaroval a tak si tentokrát sedl na režisérskou stoličku sám. A hned napoprvé trefil do černého. Brilantní komorní thriller Ex Machina pro čtyři herce a jeden supermoderní dům vás udrží napjaté od začátku do konce. A zároveň vám v hlavě uvízne ještě dlouho potom. Kde je hranice mezi umělou inteligencí a životem? Kdo je vlastně slepá vývojová větev? A kdo neúspěšný prototyp? 
www.csfd.cz

AddThis
0 comments

Sporák

Jahodový ráj v puse

Přinesli jsme mámě Ivě košík jahod a řekli, aby s nimi něco provedla. Vzpomněla si na své moravské kořeny a během chvíle vystřihla koláč, jaký jsme ještě nejedli. Žádná bublanina, žádné knedlíky, žádná marmeláda. Moravský koláč, kde těsto jenom drží tvar, ale jinak je to jahodovo-drobenkové blaho.

Podobné články: Remix

2018 | 10 | Holky & koně

Prkna, která znamenala pád na kokos

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet v říjnu.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.
Google+