Téma

A nebo se z něj stane Pražák

Petra „Sasanca“ Gherbetz je ostravská streetartistka, designérka, návrhářka a majitelka obchodu City Folklore.
AddThis

Je Ostrava jiná než ostatní města? 
V Ostravě se neděje nic jiného než v Praze nebo ve Vídni. Akorát to tu probíhá v trochu zmenšeném měřítku. Jsou tu ale jiní lidé. Nic se tu neokecává. V Praze se setkám s tím, že se mi lidi snaží něco naznačovat a doufají, že mi to dojde. A mně to nedojde. 

A není ta ostravská přímost trochu klišé? 
Nemyslím si to. Slezsko je kraj, kde se odjakživa dělalo rukama a v dole není na řečičky čas ani nálada. Já to hodně sleduji, když jezdím malovat s Pražáky a s lidmi z Polska. Společnou řeč najdu spíš s Poláky. Je ale fakt, že lidi pod třicet let už tu přímost v sobě tolik nemají. Vyrůstají už do jiného prostředí a je to na nich znát. 

Lidi pod třicet už v sobě tu přímost tak nemají

Petra „Sasanca“ Gherbetz

Promítá se Ostravská specifičnost do street artu? 
Pomalovaných a popsaných zdí je tady opravdu dost. Lidi se tu toho nebojí, někteří writeři si píšou vzkazy na zdi jak lístky na ledničku. Graffiti si tady drží svou čistou formu asi víc než v jiných místech, kde se začaly dělat více artovější věci. Většina větších malovaček je pak polsko-českých. 

A přeje tomu město? Zakládá si na tom?
Moc ne. V tom je znát další ostravský fenomén – lidi tu dají na noviny a televizi. Tam se o graffiti píše jako o vandalismu, a když maluju, byť na legální ploše, tak za mnou pořád někdo stojí a fotí si mě, aby měl důkaz pro policajty. 

Jde to tu k lepšímu, nebo k horšímu? 
Za mě jednoznačně k lepšímu. Vidím pozitivně i tak obecně kritizovanou věc, jako je obchoďák Nová Karolina. Protože díky němu z centra odešla spousta starých obchodů a město najednou mělo hromadu prostorů, se kterými si nevědělo rady. Tím pádem se v centru mohli chytit mladí lidé a začít tu vytvářet trochu jinou Ostravu. My se City Folklore jsme jedni z nich. Před třemi, čtyřmi lety bychom si nájem krámu v centru nemohli absolutně dovolit.

Jak se Ostraváci staví k fenoménům, se kterými si zbytek republiky Ostravu spojuje? Černá Ostrava, kratke nařeči, industriál, Nohavica, Baník a podobně? 
Neznám žádného Ostraváka, který by neměl rád pana Nohavicu. Na druhou stranu Ruda z Ostravy je debil, jestli je tedy vůbec z Ostravy.  

City Folklore

Kamenná prodejna oblečení s espresso barem a zároveň centrum pro workshopy a přednášky. Mrkněte na cityfolklore.com.

Jsou v Ostravě taky nějaká negativa?
Celkem často se tu setkávám se závistí. Před pár dny jsem nakládala do auta zboží na market do Vídně, přijde ke mně sousedka a škodolibě se mě ptá, jestli už to tady balíme. Těžko říct, jestli je to ostravská věc, nebo je to tak všude. Já to tu mám ráda i přesto. 

Je ten ostravský patriotismus záležitostí vaší generace, nebo ho cítili i dělníci z fabrik a dolů?
To ti nepovím. Ona Ostrava před dvaceti lety moc hezká nebyla. Krásu v sazích a industriálu viděl možná Viktor Kolář, ale dělník, který do toho chodil v šest na šichtu, spíš chtěl z města co nejčastěji vypadnout. Ostravu asi měli rádi, ale kdyby mohli byt v Porubě vyměnit za domek v čistém městě, tak by asi neváhali. Dnešní generace, lidi dejme tomu do padesáti let, už by se tak ochotně nestěhovala. Z mých kamarádů, kteří se odstěhovali, se jich devadesát procent vrátilo. Já sama jsem často uvažovala, že odejdu do Prahy, ale nikdy jsem to neudělala.

AddThis
0 comments

Téma

Když je Satan na metal krátký

Lascivní popěvky, halekané růžově oděnými vidláky nad ohněm...

Téma

Staří a noví

Jsou umělci, co z Ostravy pocházejí a odešli. Takový Vlastimil Brodský, Miroslav Etzler, taková Hana Zagorová třeba. A jsou jiní, kteří v ní zůstali. Staří i mladí.

Podobné články: Téma

2018 | 8 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 8 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 8 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+