Téma

Růžová turistika

Slezsko-moravská metropole patří mezi jedno z mála českých měst, která už i zahraniční servery označují jako gay friendly.
AddThis

Právě na ostravské Nové radnici došlo v roce 2006 k uzavření prvního registrovaného partnerství u nás a to zdaleka není jediné českomoravské queer prvenství tohoto města – počínaje gay reprezentačním plesem a konče kinem, jež zařadilo do pravidelného programu queer filmový cyklus. Není divu, že byznysmeni zavětřili potenciální peníze a začal se tu tak rozjíždět cestovní ruch zaměřený na LGBT.

Nejde o střelbu naslepo. Celou desetinu turistů tvoří právě lesbičky či gayové. Nemají potomstvo, které by je okrádalo o volný čas, energii a v neposlední řadě o peníze – na dovolených díky tomu utrácejí víc než ostatní. Do Česka zamíří okolo 400 tisíc queer cestovatelů ročně a neváhají tu utratit 12 mi­­liard korun.  

Existuje i specializovaná cestovka Prague Saints, která se specializuje na zájezdy do České republiky pro homosexuály. Kancelář Eso Travel zase v rámci PinkGo zájezdů radí, do jakých podniků zajít. Jakožto k odlišné sexuální orientaci nejtolerantnější země východní Evropy má Česko slušný potenciál stát se oblíbeným cílem takzvaných růžových peněz. 

LIDI KŘEPČÍ NA NĚMECKOU POLKU V GAY KLUBU

Ostravě v tomhle ohledu nahrává blízkost Polska – sice v něm nestíhá homosexuály taková nežádoucí pozornost jako ve státech dál na východ, přesto se ve Slezsku cítí líp než ve své domovině. Městem tak může směle jednou za půl roku drandit historická tramvaj ověnčená duhovými vlajkami v rámci „jízdy hrdosti“, místní lesbičky zvané Slez­girls se mohou s energií nehašenou opovržením předhánět v nejrůznějších sportovních disciplínách a oblíbeným místním maskotem se stal i sup Guido, kterého kvůli přilnutí k mrchožroutovi stejného pohlaví přestěhovali z münsterské zoo do ostravské a zdejší homosexuálové ho s oblibou navštěvují a drží mu v anomálii palce. Významnou událost představují i ostravské ozvěny Mezipater, queer filmového festivalu, který se stal populárním i mezi heterosexuální většinou. 

V Ostravě se konala i místní verze už proslulé Prague Pride. „Je to poprvé, co vidím lidi křepčit v gay klubu na polku, a ještě k tomu zpívanou v němčině,“ pochvaloval si v ostravském gay baru Rio City její organizátor Hans Peter Barton. Zdejší kluby si pochvalují i turisté ze západu a první LGBT party hnízdečko se už probojovalo do profláklé Stodolní ulice.

To vše v roce 2011 vyústilo v úmysl radních vytvořit z Ostravy první krajské město oficiálně přátelské ke gayům. Schylovalo se k nemalé kampani lemované  samolepkami na barech, letáky a inzercí v tisku. Vedení města nakonec z úmyslu vycouvalo. Ač za tolerancí nadále stojí, postavit akci na nohy musejí její iniciátoři sami. Formální queer škrabošky ale nejsou důležité. Důležitá je skutečná a nehraná otevřenost, která nepotřebuje oficiální nálepky.

AddThis
0 comments

Téma

Staří a noví

Jsou umělci, co z Ostravy pocházejí a odešli. Takový Vlastimil Brodský, Miroslav Etzler, taková Hana Zagorová třeba. A jsou jiní, kteří v ní zůstali. Staří i mladí.

Téma

Tu neni nic

Pan Milan pracoval 21 let na Nové huti jako elektrikář. Dnes je v invalidním důchodu.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+