Fenomén

Sestry v triku

Máte rádi nezávislé animované filmy? Aha, žádné neznáte. Nejste sami. AniPromítačka, tedy konkrétně Sylva Poláková, Anna Hejmová a Eliška Děcká z FAMU, je tu od toho, aby to změnila. Ptali jsme se Elišky Decké.
AddThis

AniPromítačku jste vymyslely proto, aby měly děti víc pohádek? 
Ne. V hlavách většiny lidí se dneska animace rovná tvorbě značek Disney a Pixar. Představíte si celovečerní animované filmy tzv. pro celou rodinu, které jsou často na jedno brdo a dost zplošťují obraz o nesmírně různorodých možnostech animované tvorby.

2015_07-Cteni_je_v_kurzu-Fenomen-Sestry_v_triku-2ATonda a Bacil; Kateřina Karhánková

Ona nějaká další existuje?
No právě. Pro svůj výzkum na škole jsem v posledních letech dělala spoustu rozhovorů s animátory a animátorkami po celém světě. Jedno z témat, které se ne­ustále vracelo, byla frustrace autorů, že jejich výsledné (a kolikrát velmi pracné) dílo není nikde vidět. Existují sice specializované festivaly animace, na ty ale většinou jezdí jedni a ti samí lidé. Ven z téhle bubliny mezi širší diváckou veřejnost se podaří dostat jen velmi málo krátkým autorským filmům.

Absolventi Často po škole končí s autorskou tvorbou a dělají na zakázku reklamy, aby si vydělali na nájem.

Dá se to nějak změnit?
To bychom s AniPromítačkou rády. Chceme promítat pečlivě kurátorsky připravená pásma v nejrůznějších nejen kino prostředích (v galeriích, restauracích, klubech, kavárnách, parcích atd.). Zároveň chceme podporovat i samotné animátory, především studenty a začínající generaci.

Mythopolis; Alexandra HetmerováMythopolis; Alexandra Hetmerová
Nový druh; Kateřina KarhánováNový druh; Kateřina Karhánová

Česká animace bývala na světové špičce. Platí to ještě? 
Doba se změnila, politicky, ekonomicky, kulturně i společensky. Lidé už dnes nejsou v kinech zvědaví na politické jinotaje a temnou melancholii, kterou třeba tak proslul Trnkův film Ruka. To ale není důvod k žádným smutkům. Okolnosti se prostě mění a stejně se musí změnit i přístup animátorů. Pořád máme spoustu mladých talentů. Ty však často po škole končí s autorskou tvorbou a dělají na zakázku reklamy, aby si vydělaly na nájem. Abychom to změnili, musí jít ruku v ruce podpora státu, kvalitní producentský systém a animační vzdělání. 

Abychom začli s tím vzděláním: co jste s AniPromítačkou zatím letos zvládly a na co se můžeme těšit? 
Na vídeňském festivalu Tricky Women jsme v březnu představily pásmo českých a slovenských animovaných hrdinek. Vyrazily jsme do Ostravy představit v tamní galerii Industriál animovanou tvorbu studentů VŠUP. Nachystaly jsme i speciální venkovní projekci pro třeboňský mezinárodní festival Anifilm. Jinak bych doporučila sledovat festivalové platformy PAF Olomouc a Anifilm v Třeboni, které pořádají projekce  po celý rok. A samozřejmě je dobré sledovat naši facebookovou stránku, tam se o každé novince dozvíte nejdřív.

Věříte v to, že se česká animace prosadí? 
Animace je kupodivu pořád jedno z mála relativně svobodných míst pro skutečně autorskou tvorbu. Nikdo vám do toho moc nekecá (když to zjednoduším), protože, paradoxně, kde nejsou velké peníze, nejsou ani velká vnější omezení. Takže věřím.

AddThis
0 comments

Kácíme modly

Vidím výplach veliký

Kdo by nemiloval detox? Můžete do sebe cpát horem dolem vepřové, zapíjet to vodkou a denně vyčadit dvě krabky cigár. Když si pak „dáte detox“, bude váš organismus čistý jako hříšníkova duše poté, co stokrát odříkal zdrávas. Jako spousta jiných rychloreceptů, i detox je ale bohužel určen především k vyčištění vaší peněženky.

Sporák

Tele na grilu

Češi v posledních letech grilují skoro víc než Australani. Grily se vylouply na zahradách, terasách, balkónech, v ulicích a my třeba máme jeden raději i v práci. Tak jsme si řekli, že je čas udělat si něco nového, aby to pořád dokola nebyly jenom ty krkovice nebo kuřecí stehna. Zkusili jsme telecí špízy s letním bramborovým salátem. A od grilu už nás nikdo do zimy neodtrhne.

Podobné články: Fenomén

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Nejnudnější hry na světě

Když se řekne videohra, nejspíš si většina z vás představí magické souboje s obřími draky, vrcholové fotbalové zápasy, vysokooktanové závody, stavby gigantických měst, řízení epických bitev nebo střílení po zombies, nacistech, zombie nacistech a vůbec po všem, co se hýbe. Všechny tyhle videohry spojuje jedna věc. Vzrušení. Jsou ale i videohry, které mají ke vzrušení stejně blízko jako Danielle Steelová k dobré literatuře.

2018 | 5 | Ti druzí

Budete žasnout! Vystupuje tisíc slonů!

Na YouTube existuje speciální disciplína nazvaná „trailer reactions“. Spočívá v tom, že si uživatelé pustí trailer na dlouho očekávaný biják a natáčí se, jak roní slzy, jásají a upadají do vzrušených mdlob. Legrační je, že filmy samotné takto nadšené reakce často nesklidí. Na tom ale nesejde. Žijeme totiž v době, kdy o úspěchu a tržbách filmu rozhoduje právě veličenstvo trailer.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Abbey Road: studio všech studií

„Nahrávací studia budou postupně zanikat, ale kdyby mělo zůstat jen jedno, tak je to Abbey Road,“ prohlásil kdysi Fatboy Slim. Tohle studio proslavili Beatles. Je ale unikátní opravdu jen díky nim?
Google+