Kácíme modly

Vidím výplach veliký

Kdo by nemiloval detox? Můžete do sebe cpát horem dolem vepřové, zapíjet to vodkou a denně vyčadit dvě krabky cigár. Když si pak „dáte detox“, bude váš organismus čistý jako hříšníkova duše poté, co stokrát odříkal zdrávas. Jako spousta jiných rychloreceptů, i detox je ale bohužel určen především k vyčištění vaší peněženky.
AddThis

Pokud nejste náhodou poustevník a nemeditujete v samotě velehor, nemáte v podstatě šanci se vyhnout ani toxinům ani radám, jak se jich zbavit. Jen tak pro pořádek si tedy zopakujme hlavní premisu detoxu. Spočívá v tom, že žijeme v nečistém prostředí, špatně jíme a nezdravě žijeme, a tím pádem se v nás hromadí různé neřádstvo, které je nutné jednou za čas vypláchnout. Každý propagátor detoxikačních terapií ten svinčík definuje trochu jinak. Můžete se dočíst, že jde o zbytky glutenu, umělých příchutí a éček, fluoridů, antibiotik, geneticky upravených potravin, jedů z vakcín a chemtrailů, smogu, záření z mobilů a dalších a dalších hnusáren, které se obyčejně zametou pod generický termín „toxiny“. Podobně neurčití jsou léčitelé v určení toho, kde že se to v nás záhadné toxiny hromadí. Většina si vystačí s všeobecným „v organismu“, specialisté je pak lokalizují do nejrůznějších částí těla podle toho, na jaký druh detoxu se zrovna specializují. Narazíme na to později, ale abyste se měli na co těšit, tak vězte, že oblíbená skládka toxinů se údajně nachází v tlustém střevě. Ale nepředbíhejme.

Buďmež očištěni

Úspěch prodavačů detoxu není žádná náhoda. Jejich produkt stojí na prastaré tradici očistných rituálů, náboženských půstů a pseudovědeckých teorií o původu chorob. První teorie o „autointoxikaci“, tedy o hromadění škodlivin v organismu, pochází už z konce 18. století. Přestože byla vzápětí vyvrácena, zůstala v našem povědomí dodnes a inspiruje spoustu receptů, jak škodlivé látky z těla vypláchnout. 
Dobrá zpráva je, že rady jsou často tak bizarní, že vytvářejí svéráznou formu nonsensové literatury. Například na stránkách propagujících detoxikační sirup Neera se dočtete, že toxiny si produkujeme sami, a tím pádem tloustneme: „Pšeničné břicho vzniká kvůli konzumaci přešlechtěné nebo geneticky modifikované pšenice. Náš organismus takovou pšenici neumí strávit, vyprodukuje toxiny, které obalí balastním tukem a uloží je převážně okolo břicha, zadku, stehen a brady.“ Naštěstí je tu detoxikační sirup, který vás nejen pročistí, ale i zeštíhlí: „Kyselost citrónové šťávy působí jako přírodní ‚saponát‘, který rozpouští nadbytečný tuk.“ Za lektvary potřebné k desetidenní detoxikaci a odstranění modifikovaných pšeničných faldíků si dobří lidé od Neery účtují pěkných 1649 Kč.

Klystýr

Výplach tlustého střeva. Provádí se nalačno pomocí irigátoru (mají v každé lékárně), 1–2 litrů vody a soli. Do konečníku se v pokleku zavede hadice a pustí voda. Tu je pak dobré v těle 15 minut zadržet. A ven.

Což je lidovka, vzhledem k tomu, že vibrace všech ingrediencí je harmonizována kvantovou technologií ing. Trávníčka, známého badatele v oboru neznámých energií. Jediná nevýhoda snad je, že se sirupem nedá propláchnout tlusté střevo… Ale o tom až za chvíli.

Sloupni to

Nápadné je už to, že receptů na detox existuje taková spousta a každý tvrdí něco jiného. Na internetových samoléčitelských fórech to sice není nic divného, ale firmy a lidé, jejichž výrobky se prodávají v lékárnách, by v tom měli mít trochu víc jasno. Jenže nemají. Před pěti lety se detoxikačním kúrám podívala na zoubek britská organizace VoYS (Voice of Youth Science). Jejich experiment byl velmi jednoduchý. Požádali prostě patnáct velkých výrobců detoxikačních přípravků, aby definovali, co to toxiny jsou, a popsali způsob, jakým je přípravky z těla odstraňují. Asi už tušíte, že se mladí vědci dočkali zklamání. Na tom, co to toxiny jsou, se neshodli ani dva výrobci a ani jeden z nich nebyl schopen doložit vědecky podložené vysvětlení, na jakém principu jejich výrobek funguje. Některé výpovědi byly komické – jako když výrobce detoxikačního kartáče tvrdil, že toxiny se odlupují spolu s odumřelou kůží. Jiné přímo děsivé – jako blábolení výrobce přípravku „Shape-up and Detox“ o tom, že toxiny se ukládají v tucích, takže při detoxu se musí zhubnout, a proto má jeho přípravek silně projímavé účinky. Vidíte, opět jsme skončili u konečníku, ke kterému už se za chvíli dostaneme. Jen co uvedeme pár věcí na pravou míru. 

Detox a detox

První mýtus je samotné tvrzení, že se v našem těle neustále hromadí jedovaté látky. Skutečnost je taková, že hromadění jedů je ojedinělý jev, který signalizuje, že s organismem je něco dost v nepořádku. Dochází k němu třeba u lidí pracujících ve velmi znečištěném prostředí, u jedinců, kterým selhává trávicí a vylučovací trakt, nebo u drogově závislých. Tito lidé podstupují opravdový „detox“, tedy léčebnou proceduru přesně zaměřenou na eliminaci látek, se kterými si organismus neví rady. Pokud budete mít tu smůlu, že vás něco takového potká, věřte, že nebudete mít náladu na surfování po internetu a čtení blogísků o kvantových rozpouštěčích pšeničných pupíků. S největší pravděpodobností budete ležet v houkající sanitce s perspektivou dlouhé a složité léčby, popřípadě dialýz a čekání na transplantaci.

VYNALÉZAVOST, S JAKOU SI LIDÉ PUMPUJÍ DO STŘEV NEJRŮZNĚJŠÍ SUBSTANCE, JE AŽ FASCINUJÍCÍ. 

Dobrá zpráva je, že jedinců, kteří detox opravdu potřebují, je velmi málo. Proč? Inu proto, že náš organismus má pro eliminaci škodlivin vyvinutý účinný, miliony let praxe prověřený a nonstop pracující aparát, který je navíc zdarma. Skládá se z ledvin, jater, kůže, plic, střev a dalších orgánů, které přesně vědí, co do vašeho těla patří a co se má vyloučit pryč. Na rozdíl od zjednodušené představy prodavačů zázračných léků tento systém nefunguje jako sítko, které chytá toxiny a je ho potřeba proplachovat. Rozklad toxických látek v něm probíhá prostřednictvím složitých chemických reakcí a jejich vylučování obstarávají přirozeně moč a stolice. Za normálních okolností stačí na očistu vašeho těla sám. Drahé lektvary mu nepomůžou, šarlatánsky ordinované hladovky, popíjení citronády s pepřem a podobné pochybné procedury ho naopak mohou rozhodit. A spoustu neplechy může napáchat dokonce i nejpopulárnější detoxikační metoda, na kterou přísahal už doktor Grünstein ze Švejka. Klystýr. Vidíte, konečně na něj došlo.

Kuk do střeva

Výplach střev zaujímá v detoxikačních metodách význačnou pozici a na stránkách věnovaných detoxu je tlusté střevo probíráno s až podezřelým nadšením. Například paní Olga, která propůjčila svou tvář detoxu Neera, nám v deníčku odhaluje své nejniternější procesy slovy: „Osmý den. Opět se objevuje trocha stolice, spíše to tak nelze nazvat, jsou to zřejmě tekuté nánosy odplavující se ze střevních stěn. Začíná mě to nesmírně bavit.“ Paní Olga v tom není sama. Vynalézavost, s jakou si lidé pumpují do střev nejrůznější substance, je až fascinující. Používají vše možné od odvarů z bylinek přes ajurvédské preparáty až po vlastní moč (velmi oblíbená praktika) a výsostné místo v proplachovacích receptech zaujímá klystýr kávou. 
Posedlost vlastním konečníkem obhajují klystýromilci tím, že důsledkem nezdravé stravy se nám v záhybech střev usazují nestrávené zbytky jídel, hnijí tam a podporují množení bakterií produkujících toxiny. Což je samozřejmě nesmysl. Zaprvé, žádné zbytky jídel se ve střevech neusazují.

2015_07-Cteni_je_v_kurzu-Modly-Vidim_vyplach_veliky-2B

Potvrdí vám to kterýkoliv medik, který kdy prováděl pitvu. Gastroenterolog vám to koneckonců může při kolonoskopii dokázat v přímém videopřenosu. Bakterie samozřejmě ve střevech máte. Hemží se jich tam tolik, že i ten nejpočetnější druh (E. coli) tvoří jen asi 1–2 % z celkového množství a vaše stolice je tvořena z celé desetiny jen a pouze bakteriemi. Nemusíte se jich ale bát, protože s námi žijí v dokonalé symbióze, stejně jako další miliardy jejich příbuzných, kteří se vám hemží všude po těle. Pokud je začnete vyplachovat klystýry, můžete si nejenom rozhodit zažívání, ale hrozí vám další spousta nepříjemností, jako je podráždění a poškození tlustého střeva, nadměrné vstřebávání vody, narušení elektrolytické rovnováhy organismu a dokonce i selhání ledvin. 

Nechte to na játrech

Abychom byli spravedliví, většina detoxikačních receptur není nijak nebezpečná. Pokud vám nebudou diktovat mnohodenní půsty, jde jednoduše o snahu prodat nějaký potravinový doplněk, ke kterému vám nadiktují dietu, abstinenci, pitný režim a nějakou tělesnou aktivitu. Na čemž není nic špatného. Pokud na pár dní vynecháte alkohol, cigarety a těžká jídla a budete se místo toho hýbat, zdravě jíst a pít a hodně spát, budete se samozřejmě cítit lépe. Zásluhu na tom ovšem nebude mít drahý preparát, ale vaše vlastní tělo. Jinými slovy, jestli se proléváte citronádou s pepřem, cpete do sebe zázračné pilulky nebo si necháte strkat do zadnice šlauch, děláte to úplně zbytečně. Slavný patolog sir Colin Berry to hezky shrnul větou: „Detox je velmi snadný proces. Svěřte se prostě systému, který se po miliony let vyvíjel v lidském těle, a nechte ho, aby se sám zbavil všeho, co mu škodí.“ 

AddThis
0 comments

Pokec

České dítě nemá sebevědomí, americké jeho znalosti

Češi mají tendence nekriticky přijímat americké školství. To ale rozhodně není dokonalé. Konstatuje to Jana Bradley, pedagožka a matka dvou dcer. Jako matka i učitelka má zkušenosti jak s americkou, tak českou školou a píše o tom čím dál populárnější komentáře na web.

Fenomén

Sestry v triku

Máte rádi nezávislé animované filmy? Aha, žádné neznáte. Nejste sami. AniPromítačka, tedy konkrétně Sylva Poláková, Anna Hejmová a Eliška Děcká z FAMU, je tu od toho, aby to změnila. Ptali jsme se Elišky Decké.

Podobné články: Kácíme modly

2018 | 10 | Holky & koně

Když mají vaše děti v těle buňky cizího chlapa

Těhotenství je fascinující proces nejen pro rodiče, kteří tapetují zdi svých facebookových přátel ultrazvukovými portréty prvně žužlaných palečků. Aby se plod vůbec mohl vyvíjet, musí lidské tělo překonat spoustu překážek. Třeba vyměnit si s matkou kvanta buněk, které nachytala bůhvíkde.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Když posíláte čerty do někam

Vymítání ďábla neboli exorcismus je prastará rituální praktika s kořeny na úsvitu lidstva. Přesvědčení, že do člověka může vstoupit duch a ovládat jeho chování, najdeme v podstatě v každém náboženství. Takže pozor: jdeme na bububu.

2017 | 9 | Rodiče, k tabuli!

Pohádka o velkém Nikolovi

Dvoumetrový srbský krasavec s uhrančivým pohledem, který přesto odmítal davy obdivovatelek s tím, že by ho avantýry rušily při práci. Geniální excentrik s dokonalou pamětí a schopností vizualizovat technologie před tím, než je sestrojil. Držitel více než 300 patentů v 26 zemích světa, se spoustou dalších vynálezů, které nikdy neopustily jeho laboratoř. Myslitel, který chtěl dát světu neomezený zdroj volné energie a byl kvůli tomu pronásledován a umlčen mocipány. Dámy a pánové – Nikola Tesla.
Google+