Přílohy

Cyklostezky

Jezdit pořád kolem domu vás časem přestane bavit. Naštěstí můžete na kole vyrazit na spoustu skvělých míst.

AddThis

1. Kolem řek

Výlety kolem řek mají tu výhodu, že vedou většinou po rovině (jak už to u vodních toků bývá), a jsou proto ideální pro rodinné pohodové výlety. Naše největší řeky jsou proto cyklostezkami přímo obetkané. Mezi nejfrekventovanější patří například vltavská trasa z Prahy do Mělníka kolem plavebních komor v Hoříně anebo projížďka údolím Labe. Labský okruh vede po obou březích úseku mezi Poděbrady a Nymburkem, po levém břehu můžete dojet kolem soutoku s Cidlinou až do Libice. Navíc vede cesta po celé trase souběžně s železnicí, takže se dá v případě krize (nebo zapomenutí se v některé občerstvovací stanici) kdykoliv ukončit.

2. nejnabitější

Jestli vás pouhé bušení do pedálů nudí, zvolte výšlap s přidanou hodnotou. Ideální je například cyklotrasa kolem Bystřice nad Pernštejnem. Můžete na ní navštívit westernové městečko Šiklův mlýn, pokochat se Santiniho architekturou, svézt se na koni v zámeckém jezdeckém klubu, kouknout na krokodýlí farmu, vyfotit se v parku s plastikami pohádkových postav, Velkou čínskou zdí a Severním pólem.

3. Kolem ŽELEZNÉ OPONY

Železná opona se říkalo hraničnímu pásu mezi východem a západem Evropy. Měřil celkem 9500 km a táhl se od Barentsova moře na hranici mezi Ruskem a Norskem až po Bospor na rozhraní Bulharska a Turecka. Nechtěným a asi jediným pozitivním důsledkem rozdělené Evropy bylo vytvoření netknutých oblastí přírody, které jsou dodnes v podstatě liduprázdné a které si můžete prohlédnout projížďkou po cyklostezce EuroVelo 13 budované pod záštitou Evropské unie. Na našem území stezka začíná v Karlovarském kraji, vede přes Cheb, Rozvadov, Český les a Národní park Šumava,Českou Kanadu, Národní park Podyjí až do Znojma, Lednicko-valtického areá­­lu a soutok Moravy a Dyje u Břeclavi, kde se napojuje na trasy na území Slovenska a Rakouska. Jeden z nejkrásnějších úseků je trasa kolem údolí Dyje, která se proplétá přes hranice s Rakouskem od moravského Vratěnína do rakouského Hardeggu.

 4. NÁROČNÉ

Černodolský sjezd neboli dvanáct kilometrů z Černé hory do Černého dolu v podhůří Krkonoš není zrovna rodinná záležitost. Jestli se ale ve vaší famílii najdou minimálně dva maniaci, kteří neuznávají terén, z něhož nepadají plomby ze zubů, rozhodně si tuhle lahůdku dejte. Startuje se z Černé hory, kam se vyvezete lanovkou z Janských Lázní (pokud si do výšky 1299 metrů nad mořem nechcete vyšlápnout). Sjezd vede po cyklotrasách KRNAP 1B a 19B, kolem proudu říčky Čistá až do hornické osady Černý Důl. Zpátky do Janských Lázní je to asi 6 km po úpatí Krkonoš, čímž se krásně zchladíte a můžete si dát repete.

5. městské

Kvůli vyjížďkám na kolech nemusíte nutně opouštět pohodlí velkoměst a vystavovat se nebezpečí zákeřné přírody. Většina velkých měst má informace o cyklostezkách vystavené na svých informačních webech a v řadě z nich existují sdružení, která si mapování cyklostezek berou za svou hlavní náplň. Třeba na serveru Pražské cyklostezky najdete přehledně seřazené výlety podle kilometrů, cílů i náročnosti a navíc i interaktivní mapu. Brňáci mají podobný informační uzel na serveru Brno na kole a na cyklorejdění si dokonce založili stejnojmenné občanské sdružení. Ostatní velká města lehce dohledáte. 

www.prazskecyklostezky.cz

www.brnonakole.cz 

6. PLACKA

Lednicko-valtický areál má pro cyklistu několik výhod. Jednak se klikatí jednou z nejplacatějších oblastí Moravy, takže se na něj můžete vydat i se zánětem šlach. Vede také proslulou vinařskou oblastí, takže do plánování itineráře můžete zahrnout položku „košt“. No a v neposlední řadě je na trase také leccos k vidění. Na třicetikilometrovém okruhu z Lednice přes Charvátskou Novou Ves do Valtic a zpět do Lednice potkáte po cestě Hraniční zámek, zámek Lednice, Janův hrad, novogotickou kapli svatého Huberta, Dianin chrám a kančí oboru.

7. SINGLTREK

Jestli nemáte rádi přeplněné cyklistické dálnice, je pro vás alternativou singltrek. Označují se tak úzké stezky pro cyklisty, které jsou (s ohledem na udržitelný rozvoj) budovány většinou v terénu. Nejde tedy o ploužení po vyasfaltovaném letišti, ale o poctivý výšlap po úzkých lesních stezkách, šotolině a zapadlých silničkách. Singltreky u nás nemají dlouhou historii, ale rychle se rozrůstají a nabízí spoustu zajímavých projížděk jak pro náročnější cyklisty, tak pro rodiny se smyslem pro dobrodružství. První byl otevřen před šesti lety v Rychlebských horách v okolí obce Černá Voda, odkud dnes vede celá síť okružních stezek různé obtížnosti. Další najdete ve Frýdlantském výběžku (singltrek pod Smrkem, vyhlášený jako nejoblíbenější turistická destinace Jizerek), v cykloparcích Mysločovice a Kyčerka, v okolí Trutnova a stále přibývají další. Zajímavý je projekt Javornických okruhů. Jde o soustavu jedenácti tras různé obtížnosti vytipovaných v předhůří Šumavy. Dráhy jsou zaměřené na různé druhy cykloturistiky (lidová architektura, výhledy do kraje, jízda na horské dráze), nejsou značené a jezdci se na nich orientují pomocí GPS navigace. Jestli nemáte vlastní, dají se přednahrané navigace půjčit v informačních centrech na trase. Mrkněte na: 

www.singltreky.cz 

Kvůli vyjížďkám na kolech nemusíte nutně opouštět pohodlí velkoměst a vystavovat se nebezpečí zákeřné přírody.

AddThis
0 comments

Přílohy

Zázrak na dvou kolech

Bicykl neboli jízdní kolo je mezi námi už něco přes dvě stě let, a přestože se za tu dobu dočkalo spousty vylepšení, jeho základní princip se nijak moc nezměnil. Málokdo ví, že to ani dost dobře nejde. Jízdní kolo je jeden z těch vynálezů, které člověk trefil hned napoprvé a většina změn je k horšímu. Když se na něj podíváte zblízka, zjistíte, že je to doslova zázrak.

Přílohy

Cyklodivnosti

Až vás začne šlapání do pedálů nudit, můžete si ho vylepšit nějakou ujeťárnou. Tady máte inspiraci.

Podobné články: Přílohy

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Jak jsme se poprali

Do rodinky, kterou znáte z našich reklam, přibyl letos o Vánocích nový člen – strejda Karel, kterého v novém spotu hraje Ondřej Sokol. Ze začátku jim to s tátou trochu drhlo, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Režie se opět ujal Vojta Kotek. Podívejte se, jak to probíhalo.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Vojta Kotek: Mosty nepálím

Když už jsme na place potkali režiséra našeho vánočního klipu Vojtu Kotka, tak jsme se ho rovnou na Vánoce zeptali. A na herce taky.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Slepičí lajky pro duši

Sociální sítě často proklínáme a viníme z toho, že trávíme půlku života s obličejem přilepeným na displeji. Ne tak často se už přiznává, že se na jejich stránkách prostě často dějí zajímavější věci než kolem nás. A že nebýt jich, bylo by někdy na světě o něco hůř.
Google+