Přílohy

Cyklodivnosti

Až vás začne šlapání do pedálů nudit, můžete si ho vylepšit nějakou ujeťárnou. Tady máte inspiraci.

AddThis

Tweed Run

Jestli jste povahou spíše stydliví nebo vám nahatá jízda působí opruzeniny, můžete si zajet na slavný Tweed Run. Pořádá se od roku 2009 a z Londýna se rozlezl do celého světa. V podstatě je to společenská jízda, při níž každý účastník musí být oblečen do aspoň jednoho kusu tvídového oblečení a celkově vypadat úžasně. Doprovodný program zahrnuje čaje o páté, koktejly, koncerty a charitativní dražby. 

Jízda přes lávku

Tahle oblíbená letně-cyklistická disciplína se provozuje snad všude, kde se najde vodní plocha přemostěná lávkou (bez zábradlí) a parta lidí se smyslem pro humor. Tradičně ji najdete například v Růžené na Třešťsku, v Chanovicích, Lupenicích nebo v Kamenném Újezdě, kde se pořádá pod všeříkajícím názvem Kamenický utopenec. Úkolem závodníků je přejet na kole (popřípadě na trakaři) po úzké lávce z jedné strany na druhou, aniž se při tom utopí. Jestli jste to nikdy nezkusili, tak to není žádná sranda. Tedy pro cyklisty. Diváci si jí naopak užijí dost a dost.

World Naked Bike Ride

Zajímavá alternativa ekocyklojízd, které mají upozornit na nerovné postavení cyklistů v městské dopravě. Zajímavá je tím, že všichni účastníci jsou více či méně nahatí (míra obnaženosti je individuální). První holá cyklojízda proběhla v roce 2001 ve Španělsku, dnes se pořádá v sedmdesáti městech dvaceti zemí světa. V Česku vyjeli naháči pouze jednou před devíti lety v Praze, takže máte možnost na tuto krásnou tradici navázat.

www.worldnakedbikeride.org

Každý rok se postava lišáka mění, například předloni prchalo stádo lovců před mistrem světa v downhilLu.

Veteránští velocipedisté

Ekvivalent veteránských krasojízd ve světě cyklistiky. Party nadšenců po celé republice sbírají a restaurují unikátní stará kola a na vypulírovaných skvostech pořádají spanilé jízdy. V dobovém oblečení. A pozor, nejde o legraci pár nadšenců. Na historických kolech se pořádají mezinárodní srazy, burzy i mistrovství světa. Od roku 1993 u nás dokonce funguje Obnovená česká ústřední jednota velocipedistů, která navazuje na Český klub velocipedistů z roku 1880, který byl prvním českým sportovním svazem vůbec.

www.velocipedy.cz

Pro masochisty

Šlapat do kopce je utrpení, a kdo tvrdí opak, je divný. Jelikož je ale švihlých cyklistů spousta, existují pro ně speciální závody, které vedou takřka výhradně do kopce. Proslulé je jimi hlavně Španělsko. Můžete tam například vyrazit na El Limite, 230 kilometrů dlouhou trasu s celkovým převýšením 6000 metrů, nebo na 200kilometrový okruh Pyrenejemi s roztomilým názvem Quebrantahuesos (lamač kostí). Nejvyhledávanější lahůdkou je ale závod po andaluských kopcích pořádaný na konci května s výmluvným názvem La Sufrida (Utrpení).

Závody kurýrů

Doručovatelé na jízdních kolech jsou nindžové cyklosvěta. Blázni, co tráví pracovní dobu kličkováním mezi zuřivými řidiči a postáváním v recepcích. Všechno si ale můžou vynahradit jednou za rok na vlastním mistrovství světa. Cycle Messenger World Championships se koná od roku 1992, kdy dva bývalí mesendžeři uspořádali první ročník v Berlíně. Od té doby se jezdí každý rok v jiném městě – letos proběhne v  Melbourne. Soutěží se (jak jinak) v doručování zásilek po speciálně vybrané trase. Může jich být až 100 a zvládnout všechny trvá i 4 hodiny. Kromě toho probíhají doprovodné soutěže, které mají simulovat běžné situace ze života kurýrů. Například nejdelší smyk, přeprava nadměrného nákladu, stání na křižovatce bez držení nebo jízda pozpátku.

Bike Polo

Další cyklistická alternativa k snobskému originálu. Zatímco původní polo hrají milionářští synkové na koních, u bike pola rejdí na kolech po hřišti ohraničeném mantinely a snaží se dostat míč do soupeřovy branky pomocí úderů dřevěnými palicemi (maletami). Ve světě už se turnaje v Bike Polu pořádají hezkých pár let, u nás se hraje asi tři roky v Praze na Pankráci. 

www.facebook.com/BikePoloPraha

Red Bull
Fox Hunt

Naruby obrácená alternativa k (snad nadobro) zakázanému honu na lišku. Na start náročného sjezdu se postaví pár set amatérských závodníků a poté, co se všichni pustí krpálem dolů, vyrazí za nimi profesionální liška. Koho cestou dolů předjede, ten vypadává, stejně jako ten, kdo se v náročném terénu zrakví. Každý rok se postava lišáka mění, například předloni prchalo stádo lovců před mistrem světa v downhillu Gee Athertonem, vloni zase proběhl první čistě dámský hon, kde lišku hrála Geeova manželka Rachel.

AddThis
0 comments

Přílohy

Cyklostezky

Jezdit pořád kolem domu vás časem přestane bavit. Naštěstí můžete na kole vyrazit na spoustu skvělých míst.

Přílohy

Ráfky jsem ohýbal kolem studny

Vladimír Vidím s koly spojil celý život. Odmalička na nich jezdil, pak je začal opravovat, stavět, a dnes na nich závodí a jezdí světové rekordy. Navíc většinou nesedá jen tak na ledajaké kolo, a vytrvalostní rekordy láme na vlastnoručně zkonstruovaných historických speciálech.

Podobné články: Přílohy

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Jak jsme se poprali

Do rodinky, kterou znáte z našich reklam, přibyl letos o Vánocích nový člen – strejda Karel, kterého v novém spotu hraje Ondřej Sokol. Ze začátku jim to s tátou trochu drhlo, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Režie se opět ujal Vojta Kotek. Podívejte se, jak to probíhalo.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Vojta Kotek: Mosty nepálím

Když už jsme na place potkali režiséra našeho vánočního klipu Vojtu Kotka, tak jsme se ho rovnou na Vánoce zeptali. A na herce taky.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Slepičí lajky pro duši

Sociální sítě často proklínáme a viníme z toho, že trávíme půlku života s obličejem přilepeným na displeji. Ne tak často se už přiznává, že se na jejich stránkách prostě často dějí zajímavější věci než kolem nás. A že nebýt jich, bylo by někdy na světě o něco hůř.
Google+