Pavlač Emila Hakla

AddThis

Stejně jako četba

… bývá náhražkou hodnotnějšího trávení volného času, čtení je náhražkou četby. Četba je věc dobrovolná – jedinec zajde do knihovny, půjčí si knihu a čte. Čtení je naopak živák – vyžaduje publikum a provádí jej najatý herec nebo častěji sám autor – jde tedy o čtení autorské. Mladí autoři čtou svoje věci většinou s nelíčeným nadšením. Jsou rádi, že jim něco vyšlo, a jsou v šoku z toho, že je někdo poslouchá. Starší jsou sice taky rádi, že jim něco vyšlo; dávno však vědí, že trmácet se mnoho desítek až stovek kilometrů na festival či do knihkupectví, kde si je poslechne pár příznivců, není racionální výdej energie. Bývá to vidět na záznamech – ostřílení kozáci mívají melancholické kruhy pod očima, prázdný výraz, nepřirozeně ztuhlý postoj a kuňkají, protože vědí, že je to marnost.
Též jsem byl nedávno na čtení – v malém klubíku v nevelkém městě se kupodivu sešlo dost lidí, řekl jsem si tedy, že to neodfláknu. Přijdu před mikrofon, hrabu v tašce – nic. „Velice se vám omlouvám, ale zapomněl jsem s sebou vzít knihu – jsem lempl,“ přiznávám. K pódiu přistoupil chlapík v důchodovém věku a povídá: „Jste lempl, ale nevadí, protože knihu mám já a rád vám ji půjčím.“ Beru tedy knihu a čtu – leze na mě ovšem chřipka, na jazyku mám aft a nosohltan drásá pylová alergie. „Poslyšte,“ říká můj čtenář, „vy jaksi koktáte a vůbec mám o vašem textu lepší představu, dovolíte?“ Bere knihu, staví se k mikrofonu a čte povídku s nadsázkou a humorem, s jakým jsem čítával, když mi bylo pětadvacet. Lidi mu bouřlivě tleskají, já se mu snažím poděkovat, on si však nechává podepsat výtisk a mizí. 
Jak říkám… Autorské čtení sice je nezbytnou součástí prezentačního kolotoče, ale sám autor u toho kolikrát ani nemusí být, naopak – někdy udělá lépe, když se hodí marod.

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

Výpadek Facebooku 26. 8. podle Nostradama, panicové mezi sexuology, výměna mozku za žaludek, žaloba na Vesmír a božská omluva. Prostě Rozjezd alá Čilichili.

Téma

Čtení je v kurzu

Nářky na to, že děti přestávají číst, dospělí taky jen čučí na telku a doba textu se mění na dobu obrazu, jsme všichni slyšeli tisíckrát. A víte co? Je to přesně naopak. Čte se, čte se hodně a bude se číst i dál.

Podobné články: Pavlač

2016 | 10 | Instantní strach

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 9 | Teenageři 2.0

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 7 | Dovolená na kanapi

Pro většinu lidí je domov

Emil Hakl se má. Na dovolené je totiž pořád...
Google+