Téma

Čtení je v kurzu

Nářky na to, že děti přestávají číst, dospělí taky jen čučí na telku a doba textu se mění na dobu obrazu, jsme všichni slyšeli tisíckrát. A víte co? Je to přesně naopak. Čte se, čte se hodně a bude se číst i dál.
AddThis

Platforma

Po práci jsem obvykle chodíval na peep-show. Stálo mě to padesát franků, někdy sedmdesát, když se ejakulace nedařila. Vidět bobry v pohybu mi čistilo hlavu. Protichůdné směry současného videoartu, rovnováha mezi zachováním kulturního dědictví a podporou živé tvorby… to vše rychle mizelo před prostou magií bobrů v pohybu.

Michel Houellebecq

Za těch pár tisíciletí, co člověk umí zaznamenávat informace textem, jsme si na čtení zvykli tak, že se bez něj už neobejdeme. Respektive obejdeme, ale výměnou za v podstatě všechny výhody, které nám moderní svět poskytuje. Dá se totiž bez přehánění říct, že čím více lidi čtou, tím lépe na světě je. Když se v 16. století začala šířit Evropou renesance, nové umění a základy moderních věd, byl hlavním spouštěčem knihtisk pana Gutenberga. Nárůst gramotnosti a zavádění povinné školní docházky vytvořilo svět, ve kterém je čtení podmínkou úspěšného fungování. Když se podíváte na jména nejchudších světových regionů, zjistíte, že se shodují se jmény oblastí s největší mírou negramotnosti. 

Denní čtení před 30 lety

Ciferník budíku. Nápis Fluora na zubní pastě. Rudé právo. Nástěnka SRPŠ, nástěnka ROH. Spis v aktovce. Nápis „Samoobsluha“ na prodejně. Píchačka. Výkaz v práci. Dokumentace projektu v práci. Datum na stravence. Dokumentace projektu v práci. Nápis „Chceme mír“ z okna tramvaje. Jména ulic na nárožích. Nápis „Stop“ na značce. Tři kapitoly románu Vladimíra Párala. Ciferník budíku.

V Česku jsme na tom s čtením dobře. Při sčítání lidu v roce 2011 bylo v populaci nad 15 let úplně bez vzdělání 42 000 lidí, tedy asi necelé půlprocento populace. S čtenářskou gramotností, díky které se člověk orientuje v psaném textu, jsme na tom podle průzkumů hůř. Čtení přitom pomáhá rozvíjet i analytické myšlení, trénuje paměť, podporuje vytváření mozkových spojení a navíc vám rozšiřuje slovní a stylistickou zásobu, takže se se svou inteligencí můžete efektivněji pochlubit. 

Denní čtení dnes

Nápis: „odložit budík“ na mobilu (2×). Tři odstavce rozhovoru s dalajlámou v Respektu na záchodě. Nápisy na zubní pastě, šampónu a deodorantu. Návod na přípravu na krabici s ovesnou kaší. Seznam éček a alergenů na kelímku od jogurtu. Titulky o odstupujícím šéfovi FIFA v televizi. Došlé e‑maily. Tři stránky Facebooku. Dvoustránkový článek o tom, že celý seriál Entourage je ve skutečnosti krutý kanadský žert, který Mark Wahlberg narafičil na čtyři nejhorší herce Hollywoodu. Statistiky UNESCO o boji s negramotností. Hesla: Renesance, Gutenberg na Wikipedii. Web Českého statistického úřadu. Titulní stránka Seznamu. Internetová diskuse pod článkem o očkování proti žloutence v Dejvicích. Formulář rekomanda, který musím podepsat pošťačce. Oznámení na nástěnce společenstva vlastníků. Dopis od banky. Nová zelená karta k povinnému ručení. Dvě stránky Facebooku. E‑mail klientovi. Životopis Agáty Hanychové na webu KKRD Boys. Faktura došlá a dvě faktury k odeslání. Nápisy na obalu sýra a dózy na máslo. Dvě kapitoly „Demon Haunpted World“. E‑mail od klienta. E‑mail klientovi. E‑mail od klienta. E‑mail klientovi. První stránka výsledků googlování hesla „jak zvládat stres a předejít infarktu“. Nápisy na etiketě lahve rumu. Jmenovky na dveřích sousedů. Nové graffiti na zdi protějšího baráku a původní sgrafita na omítkách činžáků. Vývěsní štíty pekárny, papírnictví, lahůdkářství. Reklama na kafe do kelímku. Jízdní řád na zastávce. Reklamy v tramvaji. Nápis na tričku chlapa, co sedí přede mnou. Hesla na umělecké instalaci na letenské zdi. SPZky kolemjedoucích aut. Infografika, obaly potravin a tisíc letáků v obchodě. Účet u pokladny. Blikající nápis STOP na majáku policejního auta. Pozvánka na domovní schůzi ve schránce. Nápis na zarámovaném plakátu na zdi. Došlé e‑maily. Dvě stránky na Facebooku. Telefonní seznam v mobilu. Recept na večeři. Textovka od kamarádů, jestli mají přinést pivo. Seznam písniček v playlistu. Titulky v televizi. Dvě kapitoly „Cold Days“ v Kindlu. Nastavení budíku v telefonu. Mžitky před očima.

I když má čtení v současném světě takřka neotřesitelnou pozici, během posledních pár desetiletí se párkrát otřáslo. Hlavně během raketového nástupu televize se mluvilo o zániku psaných médií a odvážní myslitelé rovnou spekulovali o tom, že v budoucnu se budou informace promítat přímo do mozku. Na této technologii se sice opravdu pracuje, přesto bude díky ústupu negramotnosti lidstvo číst víc než kdykoli předtím. „Západní civilizace je už zhruba 75 let téměř stoprocentně gramotná a není tedy už moc kam růst,“ komentuje to Jiří Trávníček, který se výzkumem čtení a čtenářů dlouhodobě zaobírá. „Hloubavějšímu čtení by možná pomohlo, kdyby civilizace na chvilku zpomalila. Současně je ale to právě toto tempo civilizace, které umožňuje daleko větší přísun čtenářského materiálu, a tím i nárůst příležitostí pro čtení. Buď jak buď, na konec Gutenbergovy galaxie to v nejbližších několika pětiletkách nevypadá.

 

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

Výpadek Facebooku 26. 8. podle Nostradama, panicové mezi sexuology, výměna mozku za žaludek, žaloba na Vesmír a božská omluva. Prostě Rozjezd alá Čilichili.

Téma

Čtení a čtení

Jestli vás zajímá, jak různě můžete číst tentýž text, mrkněte na následující ukázky. Vstřebání všech tří příkladů vyžaduje čtení, ale každý z textů vyžaduje odlišný způsob. Základní druhy najdete dále.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+