Téma

Hawkingův index nedočtenosti

Získáte ho tak, že zprůměrujete čísla stránek, ze kterých pochází pět nejoblíbenějších citací (sbírá je ze svých Kindlů Amazon), a vydělíte je celkovým počtem stránek knihy. Index byl pojmenován na počest Stručné historie času od Stephena Hawkinga. Jestli nevíte proč, zkuste si ji dočíst do konce a zařadit se mezi 6,6 % čtenářů, kteří to dokázali.

Nedočitatelností ovšem oplývají i knihy, které se nezaobírají modely černých děr. Například bestseller Davida Mitchella Atlas mraků dočetlo podle Ellenbergových rovnic pouze 61 % čtenářů a populární prasárničku Padesát odstínů šedi 29,5 %. Zajímavé jsou samozřejmě nejspodnější šprušle žebříčku. Najdete na nich pověstnou literární šílenost Jamese Joyce Odysseus (dočetlo 2,9 % čtenářů), neomarxistický manifest ekonoma Thomase Pikettyho Kapitál v 21. století (2,4 %) a memoáry bývalé první dámy USA a dnes prezidentské kandidátky Hillary Clintonové Těžké volby (2,04 %).

AddThis
Božena Němcová – Babička

Božena Němcová – Babička

James Joyce – Odysseus

James Joyce – Odysseus

Alois Jirásek – F. L. Věk

Alois Jirásek – F. L. Věk

Literární tortura

Pravidelně se umisťují v nejrůznějších čtenářských i odborných anketách, najdete je v seznamech povinné i doporučené literatury. Představují zkrátka superdůležité milníky literární tvorby a všichni je znají. Podívejte se na 6 nejpřeceňovanějších knih.

James Joyce – Odysseus 

Ne nadarmo se objevil v Hawkingově indexu. Román, u kterého nikdo neví, o čem vlastně je, zaznamenal na papír všechno, co Joyceovi právě běželo hlavou. Velká slavná slátanina.

W. S. Burroughs – Nahý oběd 

Víceméně jde o nechutný výplod zfetovaného mozku, dnes se ale považuje za geniální dílo plné prorockých vizí. Inu houby. Stála za ním hlavně snaha šokovat, což je už dost omšelé.

 

J. D. Salinger – Kdo chytá v žitě 

Nesnesitelný hlavní hrdina Holden může být k něčemu snad jen sebelítostivým a frustrovaným adolescentům, kteří se v tom protekčním blbovi můžou najít.

Božena Němcová – Babička

Unylý sentimentální škvár. Dojímá nás na něm jen osud autorky, i když to byla rajda, která šikanovala svého muže. Babičku zná naštěstí většina lidí z televize, tam se dá o Vánocích přežít.

Jack Kerouac – Na cestě 

Tři sta zbytečných stran stylisticky chabého chrlení slov o popojíždění po Americe a dyndání peněz od tety. Jestli chcete Kerouaca, sáhněte radši po Dharmových tulácích.

Emily Bronteová – Na Větrné hůrce 

Svého času tahle knížka asi pomohla feminismu, ale proč se čte dnes, těžko říct. Je časově zmatená, špatně strukturovaná a divně napsaná. Dávno patří do sběru.

AddThis
1 comments
OdetteBalog
OdetteBalog

Neviem, ci ste posudzovali knihy v originalnom jazyku alebo v ich preklade do cestiny. Ja som roman Na cestach (Kerouac) citala po nemecky a pacil sa mi. Je to sice davno, mala som vtedy dvadsat. Ale je dost mozne, ze prekladatel svojou pracou original stylisticky prekonal. Neznamena, ze sa od neho musel nutne vzdialit. Len mu "pomohol".

Téma

Písmenka a mozek

Čtení není talent, se kterým se člověk rodí, jako je zrak, sluch nebo chuť na čokoládu. Naopak. Na to, jak moc jsme na čtení závislí, jde o velmi nedávný vynález.

Téma

Síť na knihomoly

Když čtení přežilo televizi, přežije i internet, který je koneckonců z větší části psaný. A plný míst, která si sami čtenáři vyrobili proto, aby se svojí úchylce mohli věnovat v kolektivu.

Podobné články: Téma

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Strč hlavu mezi kolena

Příčin, proč se létání bojíme, je spousta. Od strachu z výšek přes klaustrofobii až po nepříjemné asociace pilně krmené médii, která se po létání vozí už od doby, co spadla vzducholoď Hindenburg.

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Co vám reálně hrozí

I když jsou dnešní letadla plná bezpečnostních fíčur a vychytávek, tak v nich stejně číhá nebezpečí. Často od věcí, na které byste si ani nevzpomněli.

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Jak vybrat sedadlo

Ještě než se vrhnete na sedačky, je dobré vědět, že existuje ideální doba k nákupu letenky. Vyhledávač levných letenek CheapAir si dal tu práci, že zanalyzoval vývoj cen u skoro tří milionů letů a zjistil, že nejlevněji se letenky prodávají 54 dní před startem. No a když už je budete kupovat takhle hezky s předstihem, tak si můžete rovnou vybrat nejlepší místo. Podle toho, co chcete nejvíc.
COOKIES
Google+