Téma

Síť na knihomoly

Když čtení přežilo televizi, přežije i internet, který je koneckonců z větší části psaný. A plný míst, která si sami čtenáři vyrobili proto, aby se svojí úchylce mohli věnovat v kolektivu.

AddThis

#Literaryswag

Yahdon Israel je intelektuál a spisovatel, kterých se po New Yorku toulá bezpočet. Yahdon se z masy vymanil díky hashtagu #literaryswag, který ze čtení udělal životní styl a je pro svět čtenářů tím, čím je Big Bang Theory pro fyziku. Hashtagem se označuje vše, co má něco společného se čtením. Od designové záložky přes ponožky s motivem zápůjčního lístku z knihovny až po pozvánku na autogramiádu Stephena Kinga. Autor ho prý založil proto, že za jeho mládí byl cool ten, kdo zásadně nečetl. Yahdon trend převrátil, a jelikož být cool už není cool, udělal ze čtení swag. Jestli nevíte, co je swag, něco si o tom přečtěte.

Project Gutenberg

Asi nejstarší online aktivita na podporu čtení. Vymyslel ji v roce 1971 Michael Hart, student University of Illinois, který se dostal ke zdejšímu výpočetnímu monstru Xerox Sigma V (jeden z 15 základních uzlů tehdy vznikajícího internetu). Michael se rozhodl v počítači zpřístupňovat e-verze knih. Byl to vizionářský počin hraničící se šílenstvím. Nebyly totiž ještě vynalezeny scannery (natož software pro rozeznávání textu) a knihy se musely ručně opisovat. Projekt pokračuje dodnes, v databázi má asi 49 000 volně přístupných knih v 59 jazycích. Konkurenční Google Books jich sice má přes 130 milionů, ale postrádá mile geekovský styl.

Goodreads.com

Goodreads jsou pro čtenáře tím, čím je IMDB pro filmové fanatiky a Lolcats pro milovníky infantilního humoru. Stránku založili v roce 2006 manželé Otis a Elizabeth Chandlerovi s cílem vytvořit wikikatalog knih a diskusní portál o literatuře. O rok později měli 650 000 členů a v databázi přes deset milionů titulů. Během let se z komunitní stránky stal fenomén. Začali si ho předbíhat vydavatelé, zdejší recenze přebírají světová média a algoritmus doporučující členům knihy konkuroval samotnému Amazonu. Tomu nakonec nezbývalo než předloni Goodreads koupit za „nezveřejněnou částku“. 

Hot Dudes Reading

Instagramový účet, který navazuje na klasické šmírácké projekty „People of New York“ nebo „People of Walmart“. Jak je poznatelné z názvu, objekty fotografií jsou hezouni zahloubaní do literatury. Kromě intelektuálního sex‑appealu tenhle instagramový účet oplývá roztomile lascivními popisky samotné autorky: „Rozhlédla jsem se po vagónu metra a uviděla toho zahloubaného hřebce. Podle jeho tlustého historického románu je blázen do dějepisu a já se k jeho vášni ráda přidám. A po studiu historie se můžeme vrhnout na budoucnost. Třeba v které čtvrti bude náš první společný byt, jak se bude jmenovat náš pes a jestli s námi bude Rex smět spát v posteli.“
instagram.com/hotdudesreading

House of Books 

Chrámy knih si za objekt svého dlouhodobého projektu House of Books zvolil francouzský fotograf Franck Bohbot. Na jeho fotkách můžete kouknout na nejkrásnější knihovny po celém světě, navíc v době, kdy jsou prázdné. Skoro na nich vidíte, jak ta kvanta nahromaděných slov ohýbají časoprostor.

Knihoběžník

Projekt slovenského übercool knihkupectví Martinus, který připomíná geocaching pro knihomoly. Po Slovensku a Česku poschovávali Martinusové několik tisíc knih a na speciálním portále každé z nich vytvořili profil. Zaregistrovaní uživatelé si na mapě mohou najít knihu, vydolovat ji z úkrytu, přečíst ji, opět někam schovat a popřípadě do ní vložit nějaké překvápko pro dalšího čtenáře. Na profilu pak aktualizují její polohu, zdravotní stav, doplní její deník a podělí se o dojmy nebo příhodu z jejího nalezení. Právě teď je volných 3292 knih a dohromady už procestovaly přes milion a půl kilometrů. 
www.knihobeznik.cz

Zaklapněte na chvilku knížku a najděte si na webu tohle

 

Hymna čtenářů, naštvaných, když je někdo vyruší. Julian Smith – I am reading a book.

Učitel angličtiny, který vyhrává nad svými studenty v hiphopových battlech, napsal vyznání lásky dívkám, co čtou: Mark Grist – Girls who read.

„Projít kolem knihkupectví a nejít dovnitř je v naší rodině skoro zločin.“ Stovky lidí píšou o tom, jak milují knížky, na Bookfessions.com

Poličkové porno aneb Lidi, co opravdu rádi koukají na knížky. Na HODNĚ knížek. Bookshelf Porn

AddThis
0 comments

Téma

Hawkingův index nedočtenosti

Získáte ho tak, že zprůměrujete čísla stránek, ze kterých pochází pět nejoblíbenějších citací (sbírá je ze svých Kindlů Amazon), a vydělíte je celkovým počtem stránek knihy. Index byl pojmenován na počest Stručné historie času od Stephena Hawkinga. Jestli nevíte proč, zkuste si ji dočíst do konce a zařadit se mezi 6,6 % čtenářů, kteří to dokázali.

Téma

Odsouzeni k louskání

Navzdory tomu, jak zásadní dovednost pro nás čtení je, se jeho výzkumu moc dlouho nevěnujeme. S prvním reprezentativním výzkumem dospělých začal Jiří Trávníček z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR až v roce 2007, a jelikož v něm systematicky pokračuje dodnes, dozvěděl se o českém čtenáři leccos zajímavého.

Podobné články: Téma

2018 | 7 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 7 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 7 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+