Pavlač Emila Hakla

AddThis

Moje babička byla supermanka.

Držela pohromadě barák, rodinu, lítala po nákupech, denně nakrmila všechny včetně sýkorek, co se nesežralo, zavařila, plus byla členkou Spolku přátel žehu, Svazu protifašistických bojovníků, hádankářského spolku Filumena a místopředsedkyní pěstitelské unie. Takže mi přišlo normální, že i ostatní ženy jsou takové, ať už byly nebo ne. Dneska už supermanky nejsou. Svět je nepotřebuje. Buď přestaly existovat, nebo se přesunuly do jiných – dílčích – oborů, tudíž nesplňují požadavek komplexnosti vlastní všem superhrdinům. Chtějí tak vypadat, ne takové být. Což se ostatně týká i chlapů – u těch to platí dvojnásob.

Je fakt, že ženy pilotují bojové letouny, tvoří osádky tanků, denně vláčí děti do školky/ze školky, šéfují nadnárodním firmám, dělají špičkovou politiku. Nicméně chybí rovnováha – workoholička těžko udrží pohromadě rodinu, pilotka stíhačky málokdy stíhá nakoupit a uvařit. Když jsme u těch stíhaček… Viděl jsem tuhle fotku severokorejských bojových pilotek ve skupince kolem Velkého vůdce. Měly ve tvářích zarážející výraz. Žádný smích ani předstírané odhodlání. Bylo na nich prostě vidět, že kdyby neměly MiGy z padesátých let, které nedoletí z jednoho konce Koreje na druhý, tak nám to sem beze srandy opravdu přiletí zplanýrovat.

Když jsme u toho, ona ta moje babička vlastně supermanka nebyla. S MiGem by určitě neodstartovala, středně velkou firmu by přivedla ke krachu, ba myslím ani neměla řidičák. Svět se zkrátka změnil. Nejdůležitější ze všeho je image. Dcera jedné známé prožila dětství ve Spojených státech, pak se vrátily, dcera nastoupila na střední školu, k maturitám přišla oblečená jako supermanka a rupla z angličtiny, protože jako poloviční Američanka se přece nebude biflovat gramatiku.

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

Rozjezd tentokrát o tom, že klokani si konečně začali holit podpaždí, jízda na motocyklu nás chrání před Alzheimerem, do Valentýna že je ještě díkybohu daleko a senioři už nechtějí žít s mladými, kteří je nechápou. Čtěte.

Téma

Jaká žena vás nejvíc inspiruje?

Ve škole na podobné otázky odpovídáme mechanicky. Mým největším vzorem je – ééé – Božena Němcová. Anebo „Marí Kyrí“, když chceme oslnit přehledem v přírodních vědách. Svět je přitom plný skvělých ženských, které stojí za to znát. Zeptali jsme se tedy doopravdy: Kdo vás inspiruje?

Podobné články: Pavlač

2016 | 10 | Instantní strach

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 9 | Teenageři 2.0

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 7 | Dovolená na kanapi

Pro většinu lidí je domov

Emil Hakl se má. Na dovolené je totiž pořád...
Google+