Téma

Bacha, feministka!

Máte-li jako žena pocit, že jste v kolektivu zbytečně populární, máme pro vás snadný návod, jak to změnit: Řekněte o sobě, že jste feministka. Mrknutím oka se z vás stane striga, která si o mužích myslí, že jsou zbyteční, která nevaří teplé večeře, a jakmile jí někdo podrží dveře, majzne ho deštníkem. Jenže co když je to jinak? Pětice českých feministek komentuje nejčastější mýty a připomíná témata, z nichž některá ve veřejném prostoru ne a ne padnout.
AddThis

Milena Bartlová (MB) 

Profesorka dějin umění, která svým charismatem budí mezi ostatními (nejen) ženami spontánní nadšení.

Jak si česká veřejnost představuje feministku?
SF:
Jako zapšklou, zakomplexovanou chudinku s nedostatkem sexu a nenávistí k mužům? 
ML: Vidím to podobně. Jako přesný opak toho, jaké feministky znám. 

Irena Kotíková (IK) 

Astrofyzička a mezinárodně úspěšná debatérka, toho času žijící v USA.

Jak si ji představujete vy? 
MB:
Nemusím si ji představovat, já jsem feministka a moje matka i babička byly taky. Feministka je pro mne každá žena, která nezůstane v pověstném prostoru mezi dětmi, plotnou a kostelem.
ML: Věří v lepší svět a něco pro to dělá. Věří ve spravedlnost, rovnost, důstojnost a respekt. Chce se na světě cítit doma, ne že je občankou druhé kategorie.
SF: Jako Alici Masarykovou, Rosu Parksovou nebo Malalu. (Ve skutečnosti jako Angelinu Jolie, samozřejmě). 
IK: Jako normální ženskou, co si nenechá dělat na hlavu.

Sylva Ficová (SF)

Překladatelka, tlumočnice, fotografka, ironická glosátorka a poetická bytost.

České ženy o sobě často s pýchou tvrdí, že nejsou feministky. Myslíte, že jsou k sobě solidární? 
ML:
Nepříliš, bohužel. Měly bychom se více podporovat napříč generacemi. Přijde mi důležité přemýšlet o tom, co si způsobujeme, když jsme v roli mladých žen, které nahrazují ty starší.
SF: Solidarita je u nás sprosté slovo obecně, proč by to u žen mělo být jinak?
KK: Nechci zobecňovat, ale myslím si, že se často chápou spíš v kategoriích soutěžení a soupeření než v kategoriích spolupráce a boje za vlastní práva.
Když se řekne „feministka“, mnoha lidem automaticky naskočí slovo „kvóta“. A pak to, že kvóty jsou „ponižující“. Jsou ponižující?  
MB: Kvóty jsou v politice jediným nástrojem, jak docílit, aby za dvě tři desetiletí od jejich zavedení byla v politice víc než čtvrtina žen. Skleněný strop svých možností jsem zažila na vlastní kůži. Jednou se nabízelo, abych se stala vedoucí katedry, ale muži ve vedoucích pozicích to tak nějak přirozeně zablokovali. Jsem také první ženská profesorka v dějinách umění – a už deset let jediná.
SF: Ano, ano, rozhodovat by měla přece kvalita, nikoliv to, jestli jste muž, nebo žena. Třeba jako v české politice, ve které jasně vidíme, že průměrný politik je násobně chytřejší, čestnější, ba i svodům odolnější než průměrná politička… nebo? 
KK: Ne, považuji je za znak toho, že si daná organizace uvědomuje, že přirozenou cestou bude na vyrovnanější zastoupení žen čekat ještě několik desítek, spíš ale stovek let, a není ochotná se s tím smířit.
IK: Ne. Jestli je něco ponižující, tak například dostávat míň peněz za tu samou práci. Samozřejmě bych byla radši, kdybychom do rovnováhy dospěli přirozeně, ale bojím se, že se toho bez kvót nedožiju.

Případně budou muži tvořit půlku osazenstva sboroven, učitelek v mateřských školách, pečovatelů…

Marcela Linková (ML) 

Socioložka z NKC – gender a věda v Sociologickém ústavu AV ČR, která neustále slýchá, že „se to musí nechat přirozenému vývoji“.

A když už tedy budeme mít kvóty, sfárají ženy hromadně do dolů a budou povinně tvořit půlku fotbalových jedenáctek? 
ML:
Těžko říct, ale když to nezkusíme, tak nikdy nebudeme vědět, jestli může být svět jiný, a jak jiný, když o něm budeme rozhodovat dohromady.
SF: Případně budou muži tvořit polovinu osazenstva sboroven, učitelek v mateřských školkách a jeslích, pečovatelů, zdravotních sester a poradců pro pozůstalé… Za jejich mzdu. Na to se těším velmi. 
IK: Já bych chtěla žít ve světě, kde žena, co chce fárat a čutat, má možnost se realizovat. Tak to dnes například v politice není a kvóty tento problém řeší.

Kateřina Kňapová (KK)

Politoložka, která se v pětadvaceti letech profesionálně stará o zájmy lidí v těžkých životních situacích.

Jaké drobné ústrky vůči ženám považujete za nejzákeřnější? 
KK:
Nesnáším umlčování. Když se o důležitých věcech v televizní debatě baví jen páni kluci a nikomu to není divné. Když jako žena mluvíte na fóru a pánové vám skáčou do řeči.
IK: Když se podceňování schopností vydává za kompliment. 
ML: Vadí mi všechny ty věci, které činí ženy speciálními (jsou křehké, krásné, pečující, potřebující ochranu), které je pak vyřadí z výkonu moci, protože na to prý nemají. A pak to, že se člověk dost brzo začne bát: poznámky, pískot, osahávání, kroky v noci, křik, násilí.

AddThis
3 comments
FrantiskaSimbartlova
FrantiskaSimbartlova

Na poslední otázku - za velmi zákeřné považuju, že když do internetové diskuse se zapojí žena, je umlčena tím, ať se nevyjadřuje, že je žena. Mužský tam nenapíšou argument, podnět, cokoli, co názor ženy vyvrací, jen zareagují slovy "hybaj k plotně", případně "back to the kitchen" (asi aby ty ženy viděly, že dotyčný umí anglicky na úrovni mateřské školy?? wtf?). Pravda je, že toto se většinou týká mužů s nicky, z toho vyvozuju, že by to asi naplno do očí nikomu neřekli. Ale sere mě to.

KurtYanek
KurtYanek

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že buď jsou to nejhezčí holky z vošklivince, který by stejně nikdo nevoharašil, takže z nouze ctnost, a nebo jsou to gender a politologický netáhla, který nikdy dělat nebudou, maximálně se v nějaký tý neziskovce přicucnou na státní cecek a budou dělat v bedně mluvící hlavy vždycky, když establishment bude chtít demonstrovat pokrokovost a různorodost názorů pod tou naší společnou vlajkou na vítězné cestě do socialistického multikulti ráje.

StaryZnamy
StaryZnamy

Zensky jsou fajn, feministky jsou hystericky afektovany kravy.

Téma

Dokonalou ženou snadno a rychle

Při hledání receptu, jak se stát dokonalou ženou, jsme prolezli stohy odborné literatury a zjistili jsme, že je to v podstatě úplně jednoduché.

Téma

Usmát se na cizí šakti

Kurzy, na nichž se vzývají vnitřní ženská božstva, slibují lecjaké zážitky. Pokud však nenatrefíte na ezo akci bydlenek z Mimibazaru, můžou mít některé z nich příjemné vedlejší účinky, i když vaše vnitřní bohyně zůstane v limbu.

Podobné články: Téma

2018 | 7 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 7 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 7 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+