Téma

Honba za mytickou ženou

Životy žen se za posledních sto let dramaticky zlepšily. Zahrnují prokazatelně víc osobní svobody a nevídané možnosti, pokud jde o vzdělání a uplatnění. Výsledkem toho je finanční nezávislost. Ženy by si mohly gratulovat. Místo toho jsou nešťastné a plné stresu z toho, v čem všem nejsou dokonalé. Můžou si za to samy, nebo je svět nutí, aby byly nespokojené samy se sebou?
AddThis

Děje se něco podivného, co si neumíme vysvětlit. Obrovské společenské změny směrem k osvobození žen nečiní ženy šťastnějšími, ba dokonce, podle několika studií, míra ženské spokojenosti v porovnání s mužskou v posledních 25 letech klesá. Týká se to všech věkových skupin a celé řady rozvinutých zemí. Jak je to možné? 

 
 Statistiky nespokojenosti

Alarmujícím příkladem je výzkum, který agentura West and Sweeting prováděla mezi patnáctiletými Skoty v letech 1987, 1999 a 2006. Nejběžnější mentální problémy typu deprese, panické poruchy či poruchy příjmu potravy se v roce 1987 vyskytovaly u 19 % dívek, v roce 2006 to bylo ohromujících 44 %. Více než třetina dotázaných dívek se „neustále cítila pod tlakem“. Počet těch, které „o sobě uvažují jako o bezcenné osobě“, se za sledovaných 19 let ztrojnásobil. A zdaleka nejde jen o teenagerky. Britská NHS uveřejnila letos studii, ze které vyplynulo, že mezi lety 1993 a 2007 se počet dospělých pacientek s psychickými potížemi zvedl o pětinu, zatímco u mužů zůstávají čísla stejná. Před třiceti lety vykazovaly americké ženy napříč společenským spektrem, pracující i v domácnosti, bezdětné i matky, vdané i svobodné, vyšší míru subjektivního pocitu štěstí než muži. Dnes je to naopak. Co vrhá ženy do depresí?

 
Já versus superženy

Britský psycholog Oliver James hovoří o tlaku, který pro ženy a dívky představuje „komerční a konzumní verze ženskosti“, se kterou se denně musejí srovnávat. Z takové konfrontace nejde vyjít jako vítěz, s mýtem se nemůžete poměřovat. „Ženám se podsouvá iluze o tom, že je možné mít a být všechno v té nejdokonalejší formě,“ říká psycholog. A to je samozřejmě důvod k depresi. Podobné věci  tvrdí i Američanka Brené Brownová, která se otázkami lidské zranitelnosti, nedokonalosti a honbou za „lepším já“ zabývá celý život. Podle ní lze tlak, který ženy cítí ohledně svého vzhledu, ustát jen stěží. „To, jak vypadáme, je přímo spojeno s pocitem studu za to, že nejsme dostatečně hubené, mladé a krásné,“ říká. Všichni sice víme, že standardizovaná krása z magazínů vzniká na operačních sálech a ve Photoshopu, přesto se do našich myslí otiskuje jako ideál a následováníhodný vzor. „Je velmi výjimečné najít ženu, která se cítí spokojená se svým fyzickým vzhledem a smířena se svými nedokonalostmi. Celý kosmetický průmysl včetně estetické chirurgie stojí z velké části na ženském studu za vlastní zjev.“ A co hůř, podle Brownové nevědomky vychováváme odmalička vlastní dcery k tomu, aby vypadaly perfektně, počínaly si perfektně a byly perfektní za všech okolností.

Za všechno může feminismus

Dokonalou tváří a tělem to zdaleka nekončí. Spíš naopak. Moderní žena je přece také úspěšná v kariéře, u plotny, ve společnosti a v posteli. Další Američanka, profesorka ekonomie Debora Sparová, píše o konfliktu mezi osobními a profesními standardy nastavenými pro moderní ženu. Částečně z jeho vyvolání viní feministické hnutí, které sice ženám otevřelo dveře ke kariéře, ale nesňalo z nich tradiční role matek a manželek. Ženy si to přebraly jako výzvu k honbě za dokonalostí ve všech oblastech: od kariéry až po vzorné děti. Takový cíl ženy spíš omezuje než osvobozuje. Podle Sparové je to i jeden z důvodů, proč stále ještě existuje tzv. skleněný strop. „Ženy jsou v pasti, protože nemohou zároveň překračovat kariérní milníky a k tomu naplňovat před padesáti lety nastavené a stále rostoucí nároky na mateřství,“ píše. Jenže žena, která nemá děti i vlastní ka­­rié­ru, není dokonalá.

Madam, jste jen nedokonalý muž

Podobnou pastí je podle Sparové i moderní posedlost tělem. „Feminismus dal ženám svobodu, pokud jde o vlastní tělo a sexua­litu. Zároveň ale zdůraznil společenskou a kulturní sílu fyzické a sexuální atraktivity,“ píše. Takže k dokonalé matce, profesionálce a bohyni kuchyně přihodil ještě další metu, kterou představuje dokonalá milenka. Ta je přímo spojena s ideou o perfektním manželství. „Sdílené rodičovství, celoživotní zamilovanost a extatický sex,“ vypočítává Sparová požadavky na šťastné manželství podle ženských magazínů. Problém je v tom, že nic takového nepadá z nebe. Na tango musejí být dva. Na otázku, proč se muži svou nedokonalostí netrápí nebo trápí pouze minimálně, se pokusila najít odpověď novinářka Patricia Grieveová: „Myšlenka ženské nedokonalosti je stará jako naše civilizace. Žena jako ‚nedokonalý muž‘ existovala už za Hippokrata či Aristotela. Mytická superžena z magazínů je vlastně jen moderní manifestací nedokonalosti ženy skutečné.“

Jak z toho ven?

„Není možné mít vše. A ti, co tvrdí, že ano, retušují realitu,“ nechala se před třemi lety slyšet Anne‑Marie Slaughterová, žena, která se po dvou letech vzdala vysněné a tvrdě vydřené pozice v Bílém domě, aby se mohla dostatečně věnovat svým dvěma dospívajícím dětem. Podobně to vidí i Debora Sparová: „Podstatné je realisticky vyhodnotit, kterou cestou chceme jít, poznat, na čem nám záleží, a všechno ostatní nechat plavat.“ A že toho je požehnaně.

AddThis
1 comments
OdetteBalog
OdetteBalog

Konecne rozumny zaver. Zeny, ved je to jednoduche. Mame pi☆u, tak majme v pi☆i (sorry za vyraz). Ak sa budeme furt starat o to, co po nas kazdy chce, tak budeme nespokojne. Ak ta nespokojnost bude pretrvavat, budeme frustrovane. Ja mam tazko v péčku a je mi dobre. Trvalo to, ale zvykla som si na tento postoj. A cuduj sa svete: mam sa dobre.

Téma

Jaká žena vás nejvíc inspiruje?

Ve škole na podobné otázky odpovídáme mechanicky. Mým největším vzorem je – ééé – Božena Němcová. Anebo „Marí Kyrí“, když chceme oslnit přehledem v přírodních vědách. Svět je přitom plný skvělých ženských, které stojí za to znát. Zeptali jsme se tedy doopravdy: Kdo vás inspiruje?

Téma

Krása je úspěch

Moudra o tom, že „krása pomine, důležité je to, co je uvnitř“, nám do hlavy nalévá kdekdo. Jenže, jak se zdá, krása a úspěch jdou navzdory lidovým pořekadlům ruku v ruce.

Podobné články: Téma

2018 | 8 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 8 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 8 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+