Téma

Jaká žena vás nejvíc inspiruje?

Ve škole na podobné otázky odpovídáme mechanicky. Mým největším vzorem je – ééé – Božena Němcová. Anebo „Marí Kyrí“, když chceme oslnit přehledem v přírodních vědách. Svět je přitom plný skvělých ženských, které stojí za to znát. Zeptali jsme se tedy doopravdy: Kdo vás inspiruje?

  • Text: Zuzana Válková
AddThis

Zuzana Halířová, krejčová 

Obdivuju třeba osmdesátiletou maminku našeho souseda, paní Knotovou, za její nevídanou životní energii. Když se v Praze začne nudit, vyrazí na výlet za synem na chalupu, vystoupí na deset kilometrů vzdáleném nádraží, a cestou přes les nasbírá plnou krosnu dříví, aby měli mladí čím topit. Nenudí se ovšem často, protože má několikrát do týdně cvičení v Sokole, posezení s kamarádkami, divadlo nebo výlet s turistickým oddílem.

Obdivuji taky paní Eriku Vilanu Krtkovou, naši učitelku klavíru, která si v 63 letech (dobrovolně, pro vlastní potěšení) doplnila vzdělání na AMU. Poslední čtyři roky trávila denně šest hodin prací, devět hodin hraním a zbytek učením teoretických předmětů. A nezbláznila se.

A obdivuju svoji mámu, organizovanou a přepečlivou, která nikdy nic neztratí a nikdy na nic nezapomene a celý život staví zájmy rodiny nad svoje vlastní. Jo a umí položit střechu, postavit zeď, uštrikovat svetr a upéct buchty.

Pavla Horáková, překladatelka a spisovatelka

Z osobní zkušenosti je to novinářka Veronika Bednářová. Ráda jsem četla její texty v Reflexu dávno předtím, než jsme se poznaly. Už dvanáct let řídí na MFF KV redakci Festivalového deníku, jíž jsem součástí. Rok co rok se podivuju a obdivuju tomu, s jakou samozřejmou autoritou noviny vede. Dokázala sestavit a stmelit partu, která šlape jako hodinky a schází se nad vlastními projekty nebo jen tak i během roku.

Petra Valová, chůva a pečovatelka 

Inspirativní ženou je pro mě manželka mého bratrance, kterého zná snad od svých čtrnácti let. Už tehdy to byla jeho láska. Dnes je nám všem čtyřicet a oni jsou stále spolu a šťastní – se třemi dětmi v zádech. Bývala modelkou, herečkou, pedagožkou jevištní mluvy, dnes je zpěvačkou ve skupině Meteor, a k tomu všemu taky skvělou matkou, která dovede stmelit rodinu. Chtěla bych mít v žilách krev a energii, jakou má ona! 

Další ženou, které si vážím, je moje bývalá kolegyně i šéfová Jana Hušpauerová. Má odvahu a je originální. Podniká, odjakživa pracuje s mladým kolektivem a vždycky to umí. S dcerou Petrou se také věnuje přípravě nové kolekce teplákového oblečení. Nikdy nezaspí dobu, pořád zkoušejí nové věci. 

Třetí výraznou ženou je pro mě moje sestra Iva. Umí spojit příjemné s užitečným – dělá, co ji baví. Ráda se obklopuje hezkými věcmi, proto se jim věnuje ve svém obchůdku s dekoracemi, který nazvala V pokojíčku.cz. Ségrucha je praktická, v jejím životě má všechno své místo, a přestože je mámou na plný úvazek, pracuje na tom, aby uspěla na všech frontách.

Stanislava Pecková, novinářka

Žen, které mě inspirují pořád přibývá – a já jsem za to ráda. Snažím se brát si z jejich životů příklad a nezávidět jim. Inspiruje mě třeba Marica, říkám jí „stará dáma“. Bylo jí patnáct, když její táta skončil v Terezíně. Nemohla nikdy úplně svobodně pracovat, vzdělat se v tom, po čem toužila. A přesto neznám ženu, která by si dokázala užít život tak jako ona. Marica život miluje a milovala: s prvním tempem, když ještě mohla skákat šipky do vody, s ponořením rukou do hlíny, když přesazuje muškáty, s každou maďarskou specialitou, kterou připraví, se štětcem v ruce, když maluje krajinky. I teď, když už skoro nevidí a špatně se jí chodí, každý den žije... nepřežívá.

Petra Novosadová, ekonomka 

Od doby, co mám dítě, obdivuju všechny matky. Mají k sobě zvláštní druh úcty, který přichází až s mateřstvím. Speciální obdiv chovám k matkám dvojčat! Dále mě inspirují všechny ženy podnikatelky, které se nebojí a vezmou svůj život do vlastních rukou. Nebojí se riskovat a investovat do nápadu osobní úspory. Nadchla mě třeba moje sousedka, která potřebovala změnu v práci, a tak si v Libni založila vlastní Chlebíček Store – zařídila si ho na místě, kde by člověk masy lidí neočekával. Nicméně svou kreativitou, nápady a kvalitou jídla, které nabízí, úspěšně bojuje o zájem širokého okolí. Ta má můj hluboký respekt. 

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

Rozjezd tentokrát o tom, že klokani si konečně začali holit podpaždí, jízda na motocyklu nás chrání před Alzheimerem, do Valentýna že je ještě díkybohu daleko a senioři už nechtějí žít s mladými, kteří je nechápou. Čtěte.

Téma

Honba za mytickou ženou

Životy žen se za posledních sto let dramaticky zlepšily. Zahrnují prokazatelně víc osobní svobody a nevídané možnosti, pokud jde o vzdělání a uplatnění. Výsledkem toho je finanční nezávislost. Ženy by si mohly gratulovat. Místo toho jsou nešťastné a plné stresu z toho, v čem všem nejsou dokonalé. Můžou si za to samy, nebo je svět nutí, aby byly nespokojené samy se sebou?

Podobné články: Téma

2018 | 7 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 7 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 7 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+