Téma

Krása je úspěch

Moudra o tom, že „krása pomine, důležité je to, co je uvnitř“, nám do hlavy nalévá kdekdo. Jenže, jak se zdá, krása a úspěch jdou navzdory lidovým pořekadlům ruku v ruce.
AddThis

Studií, které se zaměřují na souvislost krásy a úspěchu, existuje řada. Jednu z prvních sepsaly psycholožky Karen Dionová, Ellen Berscheidová a Elaine Walsterová v roce 1972. V jejím závěru se tvrdí, že atraktivním lidem připisujeme kladné vlastnosti, jako jsou přátelskost a důvěryhodnost, předpokládáme, že mají lepší práci, šťastnější manželství a vůbec se jim celkově vede fajn. Jelikož byly všechny tři autorky atraktivní dámy, byla práce přijata a vžil se díky ní slogan „krása je úspěch“.  

Krása = inteligence

Spousta studií říká i to, že atraktivita pozitivně koreluje s nadprůměrnou inteligencí (vysvětlení pro ošklivé: pozitivní korelace = přímá úměra). Například sociologové z London School of Economics zkoumali 52 000 respondentů a vyšlo jim, že atraktivní ženy vyčnívají v testech IQ o 11,6 bodu nad průměr, krasavci dokonce o 13,6 bodu.

Jakmile vám sundají obvazy, budete dokonale symetricky krásní a úspěch na sebe nenechá čekat.

Krása = snadnější život

Psycholog Gordon Patzer zasvětil studiu krásných lidí 30 let práce a tvrdí, že hezouni se mají jednoznačně lépe. Patzer to zdůvodňuje tím, že jim ostatní ochotně pomáhají. „Naše kontrolované studie dokazují, že jsme ochotni podstoupit i značné osobní oběti, abychom vyšli atraktivním lidem vstříc,“ tvrdí. Kupodivu to platí pro obě pohlaví, a dokonce i pro malé děti. Když se Judith Langloisová z Texaské univerzity snažila zjistit, zda je ideál krásy výmysl módních časopisů, nebo vrozená věc, zkusila ukazovat fotografie různě atraktivních lidí malým dětem. Zjistila, že i dvouměsíční caparti setrvávali očima daleko déle na obrázcích hezkých modelů. Zdá se, že nám prostě dělá dobře být v přítomnosti dobře vypadajících lidí. 

Krása = úspěchy v práci

Když si to spojíte dohromady, asi vám nebude divné, že dobře vypadající lidé jsou zákonitě úspěšnější i v profesním životě. Profesorka Michelle Heblová z univerzity v Houstonu zjistila, že hezká tvář má jednoznačně pozitivní vliv na výsledek pracovních pohovorů. Nadto jsou podle ní atraktivní lidé i lepší šéfové. Spolupracovníci je vnímají jako kompetentnější a věří, že se s nimi lépe spolupracuje. 

Co to je krása?

Když jsme si ujasnili, že krása je záruka spokojeného života, osobních i pracovních úspěchů, zbývá už jen zjistit, co to krása vlastně je. Jedno z nejkonkrétnějších tvrzení pochází z práce Victora Johnstona, profesora biopsychologie v Novém Mexiku. Ten tvrdí, že už od dob Platona je ideál krásy odvozován od symetrie lidských rysů. Tvrzení podporuje praktickým výzkumem na počítačovém programu FacePrints, který sám vynalezl a který umožňuje jednoduchou manipulaci s lidskými rysy na nahrané fotografii. Při svých výzkumech na něm respondentům ukazuje různě upravené obrázky figurantů a chce po nich, aby je hodnotili na stupnici od jedné do deseti. Zjistil, že nejvíce desítek získávají pravidelně obrázky, na kterých byly obličeje upravené do takřka dokonalé symetrie. 

Recept na úspěch 

Návod na šťastný život je tedy nasnadě. Pořiďte si zrcadlovou kopii lepší poloviny svého obličeje a nechte si ji přišít na druhou půlku. Jakmile vám sundají obvazy, budete dokonale symetricky krásní a štěstí a úspěchy na sebe nenechají dlouho čekat.

 

AddThis
0 comments

Téma

Honba za mytickou ženou

Životy žen se za posledních sto let dramaticky zlepšily. Zahrnují prokazatelně víc osobní svobody a nevídané možnosti, pokud jde o vzdělání a uplatnění. Výsledkem toho je finanční nezávislost. Ženy by si mohly gratulovat. Místo toho jsou nešťastné a plné stresu z toho, v čem všem nejsou dokonalé. Můžou si za to samy, nebo je svět nutí, aby byly nespokojené samy se sebou?

Téma

Dokonalou ženou snadno a rychle

Při hledání receptu, jak se stát dokonalou ženou, jsme prolezli stohy odborné literatury a zjistili jsme, že je to v podstatě úplně jednoduché.

Podobné články: Téma

2018 | 3 | Svět ve vatě

Jsme ve vatě a budeme se mít ještě mnohem líp

Kdekdo nás straší koncem civilizace, pádem do propasti a globální katastrofou. A víte co? Jsou to nesmysly. Žijeme v nejlepší a nejsvobodnější době, která kdy byla, a dál to bude jenom lepší, pokud si to sami nezkoníme.

2018 | 3 | Svět ve vatě

Mladý jsou lepší lidi a my se tváříme, že jim to přejeme

Mladí jsou čím dál chytřejší a schopnější. Pojďme na ně být pyšní!

2018 | 3 | Svět ve vatě

Válcujeme svět, protože jsme borci

Někdy si možná říkáte, že jsme malý a nedůležitý národ. A ono ne. Některé věci umíme nejlíp na světě a ostatní by bez nás byli v čudu.
COOKIES
Google+