Téma

Usmát se na cizí šakti

Kurzy, na nichž se vzývají vnitřní ženská božstva, slibují lecjaké zážitky. Pokud však nenatrefíte na ezo akci bydlenek z Mimibazaru, můžou mít některé z nich příjemné vedlejší účinky, i když vaše vnitřní bohyně zůstane v limbu.
AddThis
  • Zuzana Válková

Doufám, že si z toho nebudeš dělat srandu, někomu to vážně pomáhá, uhodí na mě kamarádka, když se jí svěřím s plánem vyrazit do Domu osobního rozvoje Maitrea v pražské Týnské uličce, kde se má odehrát tříhodinová seance s názvem Divoká a krásná. Těžko říct.  

Na místě

Zběžná obhlídka kolegyň či, chcete-li, sester mě ubezpečí, že se nejedná o akci, jaká přitahuje výhradně děvčata, která spolu mluví: takové často bývají ženské smečky z pískovišť, aerobiků a posiloven. Složení příchozích je sympatické tím, jak si dámy nejsou v ničem podobné. Je tu paní v letech se smavýma očima, vedle ní sedí děvče sotva osmnáctileté, ke mně na podložku usedá tmavý, exotický typ i porcelánová rusovláska, z jejíž ušlechtilosti jde respekt. Naše tváře jsou si ale zatím cizí. Jsem proto zvědavá na způsob, jakým lektorka zeď mezi námi překlene. 

Kroutíme boky tak, že by si tu Anife Vyskočilová mohla z fleku otevřít franšízu.

Já tak rád trsám, trsám

„Tantra je práce s tělem a dechem, proto je důležité u těla začít,“ vysvětluje na úvod lektorka pětadvaceti kusům ženských těl. Trnu, že začneme tancem, pro jaký jsem se nenarodila – takovým tím spontánním vláním, které tanečníky vždy spolehlivě rozdělí na sympatické hipíky s citem a nás, jelita, co hledají první dobu. Samozřejmě, začínáme tancem. Ale je to funky! Funky pohne i balvanem. Následuje kus od Sinéad O’Connor z dob, kdy ještě v ženských budila zdravou agresivitu vyhrožováním chlapům. Když dojde na osmdesátkový hit, zdá se, že dobrou náladu už máme všechny; moment, kdy se křepčení smějeme, lektorka využije k tomu, aby naše úsměvy nasměrovala k sobě navzájem. Máme se přivítat. Chytré. Všechny ženské po čtyřech písničkách vypadají milejší a hezčí. 

Co tě sem přivádí, sestro? 

Představovací kolečko se zdá být nezajímavou formalitou – kdo si zapamatuje jména šestadvaceti cizích lidí?  Všechny  říkáme totéž: „Ahoj, jsem ta a ta a jsem tu proto, že se ztrácím ve snaze dostát různým rolím, které si vzájemně odporují. Nemám páru, která z nich jsem já. Jestli jsem matka, milenka, kamarádka nebo profesionálka, na které nesmí být poznat, že je ženská, aby to v kanclu neobtěžovalo. A co to sakra je, být ženská? Znamená to brečet, menstruovat a chovat se nevyzpytatelně? Porodit, přijít o figuru, smysl pro humor a perspektivy?“ 
Otázky, přirozeně, v téhle podobě nikdo nepoloží, ale jsou ve vzduchu cítit. Naše myšlenky nakonec utiší bomba, jíž je první autentická emoce. Jedna z dam se nadechne, a aniž chce – vlastně to od sebe do poslední chvíle nečeká, to je na ní vidět –, svěří skupině cizích ženských svoji největší bolest. Je jí obava ze ztráty jedné z důležitých životních rolí. Obrovský strach, že se nikdy nestane matkou. Slabší kusy, mezi které se řadím i já, slzí. Paní, která si musí poradit nejenom s tím, co ji trápí, ale taky s nejistotou, jak na její otevřenost zareagujeme, vzápětí dostává od ženy sedící vedle mě konkrétní nabídku pomoci. První kruh se uzavřel.

Druhý den mě před domem osloví úplně cizí žena a pozve mě na kafe. Ukáže se, že to je moje sousedka. 

Síla ze dna pánve

Aby bylo z čeho čerpat při vzájemném léčení, které si zatím nedovedu představit, ale tuším, že jako osoba měkkosrdcatá jsem si ty kapesníky měla vzít spíš dvoje, jdeme aktivovat ženská energetická centra. Mezi lopatkami je samozřejmě hledat nebudeme. Takže kde? Takže v pánvi. (Lektorka nepo­užívá výraz jóni ani vagína, čímž získává několik bludišťáků navíc.)
Nejprve nás učí pracovat s dechem, pak uvolňujeme svaly v oblasti spodní páteře – jinými slovy kroutíme boky tak, že by si tu Anife Vyskočilová mohla otevřít franšízu. Svoje si užijí i kolemjdoucí pod okny: mnohohlas procítěného ženského sténání může zanechat následky zejména na mužských a necitlivě je upozornit na to, že až doteď dělali v lůžku všechno špatně. Po minutách probouzení sexuál­­ní energie vstáváme a kolíbáme se na hudbu. Zdá se, že naše energetické systémy jsou nabité a můžeme přikročit k nejdůležitější části večera. Tím je řešení našich průšvihů.

Výzva pro rodiče

„Utvořte kruhy po pěti nebo šesti. Mezi vámi bude bezpečný prostor, všechno, co si v něm řeknete, v něm zůstane,“ vysvětluje nám lektorka. Každá žena čili šakti má po společné meditaci k dispozici pět minut jenom pro sebe, během nichž může mluvit o všem, co jí leží na srdci. Nic z toho, co řekne, nebudou ostatní posuzovat ani komentovat. Po pěti minutách má šakti nárok požádat ostatní o takový druh podpory, jaký je jí příjemný: může chtít obejmout, pohladit, anebo si jen lehnout doprostřed kruhu a nechat se chránit. Nejdřív to zní trochu děsivě, říkám si, jsme se vzájemnou důvěrou dost daleko? Po cinknutí zvonku mi odpoví první žena z našeho kruhu. Rozhodla se nám věřit. A po ní druhá a třetí. 
Příběhy, které v našem kruhu zaznívají, jsou bolestivé. Podobně jako psychoterapie kruh odhaluje rozsah škod, které mohou na svých dětech napáchat rodiče. Jsou to primitivní, hrubé chyby otců, co svými dcerami pohrdají a posmívají se tomu, jak vypadají. Matek, co s nimi soutěží. A spousta jiných, rafinovanějších podrazů. Kompenzační mechanismy, které si dcery vytvoří, je dovedou na  desetiletí zaměstnat tak, že jeden kruh sotva co zmůže. Může ale pomoct prohloubit důvěru v někoho jiného. A přijmout fakt, že rodič byl nebo je, s prominutím, idiot.

Nejdřív to zní trochu děsivě, říkám si. Jsme se vzájemnou důvěrou vážně už dost daleko?

Z kurzu odcházím po kvartální dávce emocí unavená, ale s dobrou náladou. Obava, že strávím tři hodiny na akci Církve bohyně Miluny s výhodnými slevami na vonné tyčinky se nenaplnila. Pobyla jsem s děvčaty, zatancovala si, něco se dozvěděla. Druhý den mě před domem osloví úplně cizí žena a pozve mě na kafe. Ukáže se, že je to moje sousedka a je vážně milá. Ale tyhle dvě události spolu určitě nemají přímou spojitost. Asi.

AddThis
0 comments

Téma

Bacha, feministka!

Máte-li jako žena pocit, že jste v kolektivu zbytečně populární, máme pro vás snadný návod, jak to změnit: Řekněte o sobě, že jste feministka. Mrknutím oka se z vás stane striga, která si o mužích myslí, že jsou zbyteční, která nevaří teplé večeře, a jakmile jí někdo podrží dveře, majzne ho deštníkem. Jenže co když je to jinak? Pětice českých feministek komentuje nejčastější mýty a připomíná témata, z nichž některá ve veřejném prostoru ne a ne padnout.

Téma

Dobrá rada rada nad zlato

Většina „rad“, které mají ženy učinit šťastnějšími, úspěšnějšími, vyrovnanějšími atd. asi vzniká v dobré vůli. Jenže stačí jich dát pár k sobě a přivedly by do deprese i včelku Máju.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+