Téma

Jak se fauluje ve slevové džungli

Když se obchodní inspekce vloni zaměřila na slevové akce, provedla za tři měsíce 1505 kontrol a pochybení zjistila při 40 % z nich. I když vynecháme normální, legální slevové fígle, zbude ještě pořád dost nástrah, triků a vyložených faulů.

AddThis

Sleva z ničeho

Nejjednodušší a také nejsprostší fígl, který například provedli lišáci z vyprodejkocarku.cz. Jednoduše udělali web s nabídkou dětských kočárků a cenami asi o 40 % levnějšími než kdekoliv jinde. Nechali si naposílat peníze, webovky zavřeli, vybrali účty a slehla se po nich zem.

Sleva z bůhvíčeho

To, že je na něčem napsané „sleva“, neznamená, že to zboží je opravdu lacinější. Zákon nařizuje, že zboží ve slevě musí mít na etiketě jasně uvedenou výši slevy, cenu po slevě a především i cenu původní. Jestli některý z údajů chybí, pravděpodobně vás chtějí natáhnout.

Sleva až...

Nejstarší, ale stále velmi účinný trik. Na obchodě s botami uvidíte obrovský nápis „Sleva až 90 %“. Když vlezete dovnitř, zjistíte, že o 90 % jsou zlevněné jen tkaničky a zbytek je za plnou pálku.

Dostanete až...

Cena je v pořádku, ale zboží pokulhává. Klasické použití tohoto triku je prodej internetového připojení. Sleva oproti zavedené službě je dejme tomu poloviční a prodejce slibuje, že rychlost bude „až 100 Mb/s“. Až když se zavážete k roční smlouvě, zjistíte, že slovíčko „až“ znamená, že většinou připojení běhá o dost pomaleji. V analogovém světě existuje obdoba, kdy sice koupíte pizzu s 50% slevou, ale poloviční bude i její velikost.

Sleva ze záruky

Evergreenem slevového světa je noticka, že na zlevněné zboží se nevztahuje záruka. Což je v rozporu se zákonem (obchodník musí na zboží poskytovat plnou záruku, výjimkou je pouze ručení za vady, kvůli kterým bylo zboží zlevněné).

Sleva jo, ale jen když... 

Mezi autobazary je to tak rozšířený špek, že jde skoro o pravidlo. Jde o to, že vám nabídnou auto se „slevou 20 tisíc, pouze dnes“! Když doběhnete do bazaru, dozvíte se, že sleva platí pouze tehdy, když si od firmy necháte sjednat úvěr a v konečném důsledku na něm přeplatíte poskytnutou slevu i několikanásobně. Existují i rafinovanější schovky. Třeba když si koupíte superlaciný zájezd a až na místě zjistíte, že ve smlouvě byla drobounkým písmem sjednána povinná účast na předváděcích akcích prodejců koberců.

Clo jde za vámi

Oblíbený trik internetových prodejců a slevových portálů je uvádění cen bez započítání DPH a cla. Ze svého pohledu jsou z obliga, protože slíbenou cenu zachovají. Že k ní budete muset přimáznout 21% DPH a clo? To jste přece měli vědět, ne?

Víc šopů, jedna sleva 

Vychytaný trik internetových obchodníků, kteří inzerují své zboží prostřednictvím kupónů na slevových portálech. Až když koupíte kupón, zjistíte, že obchodník má šopy dva. V jednom je k dostání zboží se slevou, ale kupón platí do druhého, kde je pouze za plnou cenu.

Sleva jen na papíře

Klasika – slevy najdete na letáku, najdete je na cenovce na regálu, ale u kasy zmizí. Existuje spousta důvodů. Třeba: „Nojo, ta sleva tam byla, ale to bylo jen na pár kusů a ty už se prodaly, víte?“ Nebo: „To platí jen pro velký balení, mladá pani.“ Popřípadě: „To je jen pro členy zákaznickýho klubu...“

Krach cen!

Je zajímavé, kolik prodejen má na sobě nápis „Totální likvidace zboží“ nebo „Zavíráme, všechno musí pryč!“ a s tímto nápisem vesele operuje už několikátou sezónu. Existují dokonce i řetězce, které mají „Krach cen“ popřípadě „Bankrot“ registrované jako oficiální jméno firmy.

Sleva ze zdražení

Je hezké, že se zboží dnes prodává s 30% slevou. Ještě hezčí by bylo, kdyby ta sleva nebyla z včerejší ceny, která byla o 40 % napálená nad běžnou cenu.

AddThis
0 comments

Téma

Jak vyzrát na slevy

Slevy jsou v podstatě hra, kterou mezi sebou hrají obchodníci a nakupující. Jelikož ti první používají spoustu ne zrovna fér triků, není vůbec od věci si jich taky pár osvojit.

Téma

Slevový kalendář

Stejně jako houbař ví, že na bedly je potřeba počkat do září, i lovec slev má svá vytipovaná období, ve kterých vyráží nakupovat.

Podobné články: Téma

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Dojemně přehnaná show

Češi své herce milují a vztahu s nimi věnují nebývalé úsilí.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Kam to dotáhli

Jesse Ventura to v USA dotáhl na guvernéra Minnesoty, Arnold na guvernéra Kalifornie a Ronald Reagan k tomu přihodil roli prezidenta. U nás ale máme taky herce velkých rolí.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Jací vlastně jsou?

Lidí, kteří se s herci znají a vídají je dnes a denně, jsme se zeptali, v čem jsou herci zvláštní. Co je dělí od nás, normálních smrtelníků. Výpovědi byly upřímné, a tak jsme u některých odpovídajícíh radši změnili jména.
COOKIES
Google+