Téma

Jaká je cena za slevu

Před řekněme sedmdesáti lety stačilo, abyste vyráběli, popř. prodávali kvalitní zboží. Zákazníci si vás našli a úspěch se dostavil celkem zaručeně. Jenže to už dávno neplatí. Co platí, je 80% sleva.
AddThis

Například ceny oblečení klesly od roku 1994 v reálných hodnotách o 39 %. Jak poznamenala Juliet Schorová ve své práci o neudržitelnosti současné spotřeby, dnes je možné koupit oblečení, kdysi cennou a vysoce ceněnou komoditu, často levněji než laciné zemědělské produkty. Láce a ruku v ruce s ní jdoucí nízká kvalita způsobily, že množství oblečení, které kupujeme, dramaticky roste. V polovině devadesátých let koupil průměrný Američan 28 kusů oblečení za rok. Dnes je to 59 kusů. Množství oblečení, které ročně tento průměrný Američan vyhodí, se od roku 1980 zečtyřnásobilo a dnes dosahuje téměř 38 kilogramů. Podle Evropské komise občané EU ročně vyhodí 5,8 milionu tun textilu, z čehož jen 1,5 milionu tun (25 %) je průmyslově recyklovaných či využitých pro charitativní účely. Zbývající 4,3 milionu tun míří na skládku. 

Z továrny na skládku

Za poslední dvě dekády opisuje stejnou trajektorii velká většina spotřebního zboží. Tam, kde jsme dříve viděli hodnotu, nyní vidíme pouze cenu. S tlakem na ni nemá pak životnost a kvalita šanci a ono to koneckonců zas až tak nevadí. Rychlost, jakou levné zboží proteče skrz zákazníka z továrny na skládku, se stále zrychluje a nutí nás nakupovat více a více věcí. 

V roce 1995 se ve Spojených státech prodalo ročně 188 miliónů toasterů, dnes je to 279 miliónů. Také Češi mění starou elektroniku za novou stále rychleji. Interval výměny mobilů se podle prodejců zmenšil na dva roky, notebooky či počítače lidé mění v průměru po dvou až třech letech. Podle odhadů systému Asekol, který zajišťuje sběr elektroodpadu, leží v českých šuplících kolem 8,5 miliónu mobilů. 

Hledá se kurvítko

Určitě jste o něm slyšeli. Má jít o součástku, která se schovává do útrob elektrických a elektronických věcí, aby je po uplynutí záruční doby vyřadila z provozu a vy jste museli kupovat další a další věci. Městská legenda, nebo skutečnost? Jak už to tak bývá, pravda je asi někde uprostřed. Jan Charvát, koordinátor projektu Opravárna.cz, řekl serveru penize.cz, že legendami opředené kurvítko existuje. Ale jde o něco trochu jiného, než si myslíme. Není to součástka, která tiše čeká, až přijde její čas. „Kovové součástky se například vyměňují za umělohmotné, přístroje jako například notebooky se vyrábějí tak, aby nebylo možné se do nich dostat, baterie jsou často pevnou součástí produktu a nelze je vyměnit. Jeden z našich opravářů se dokonce setkal s tiskárnou, která měla přesně naprogramovaný počet stránek, které může vytisknout, a pak umře,“ vysvětluje pan Charvát. V podobném duchu se vyjádřil i Daniel Pavlis, šéfredaktor spotřebitelského časopisu dTest. Žádné kurvítko jakožto speciální součástku nikdy neviděl, nižší kvalitu současných výrobků vysvětluje jako důsledek používání nekvalitních materiálů, levných výrobních postupů a především nezájmu výrobců o to, aby jejich výrobky vydržely déle.

AddThis
0 comments

Téma

Milionář se slevou

Možná máte dojem, že slevy mají v oblibě jen lidé nemajetní a boháči se maximálně zajímají o to, jestli k italským obkladačkám dostanou zlaté kohoutky zdarma. Existují ale i velmi bohatí lidé, kteří nejenže nepohrdnou žádnou slevou, ale naopak si na nich slušně ujíždí.

Téma

Jak vyzrát na slevy

Slevy jsou v podstatě hra, kterou mezi sebou hrají obchodníci a nakupující. Jelikož ti první používají spoustu ne zrovna fér triků, není vůbec od věci si jich taky pár osvojit.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+