Zoom

Městské legendy, které se opravdu staly

Urban legends jsou takové ty příběhy, které se stávají kamarádovi bratrance vašeho kamaráda. Jezdí v nich černé sanitky a v tobogánech jsou nastražené žiletky. Problém je, že některé ty věci se skutečně staly…

  • Universální žurnalista: Jiří Holubec
  • Ilustrátor: Václav Havlíček
AddThis

Na městských legendách je fascinující to, že kolují doslova po celém světě.

Příběh o zesnulé babičce zarolované v koberci se vypráví se stejnou oblibou u nás, v USA i v Mexiku, což mimochodem mnohé vypovídá o věrohodnosti celé historky. Jenže přísloví, že na každém šprochu je pravdy trochu, platí i pro urban legends. Šproch například vypráví, jak rodince na dovolené v zahraničí náhle umřela babička. Pozůstalí se chtěli vyhnout oplétačkám s úřady,  rozhodli se ji propašovat zpátky domů, načež jim bylo auto i s babičkou zamotanou v koberci na střeše ukradeno. Ve skutečnosti se něco podobného stalo partě studentů na Columbia University v roce 1984. Zhulení študáci, kteří hledali vybavení pro pokoj na koleji, sice nenašli koberec přivázaný na autě, ale jen tak na ulici, a nevymotali z něj babičku, ale chlapíka s dvěma kulkami v hlavě, ale stejně je to hodně podivný příběh. Zvlášť proto, že si studenti prestižní vysoké školy nevšimli, že na koleje táhnou koberec s půlmetrákovou páchnoucí mrtvolou uvnitř. Další příběhy jsou nicméně ještě bizarnější.

LEGENDA

Do nemocnice přijmou pacientku. Při odběru krve z ní ale neteče červená tekutina, ale páchnoucí toxická břečka, která způsobí masovou nákazu celé nemocnice.

 

REALITA

Ačkoliv to zní jako scéna z Vetřelce, tento případ se skutečně odehrál. Toxická dáma se jmenovala Gloria Ramirezová a přijali ji v roce 1994 do nemocnice v Kalifornii s podezřením na pokročilé stadium rakoviny. Když jí sestra odebírala krev, začala Glorii z žíly vytékat podivná tekutina vydávající děsivý zápach, ze kterého okolní pacienti i lékaři omdlévali a zvraceli. Celá pohotovost musela být uzavřena a na místo povolána protichemická vojenská jednotka. Ta našla třiadvacet lidí v bezvědomí, někteří z nich následně onemocněli žloutenkou, zánětem slinivky a avaskulární nekrózou kostí. Samotná pacientka během čtyřiceti minut zemřela a ani pitva, ani následné vyšetřování nikdy nepřineslo oficiální vysvětlení, co její krev přeměnilo na ten jedovatý roztok. Některé teorie mluvily o tom, že užívala domácí chemikálie jako lék proti bolesti. Kvůli nefunkčním ledvinám se jí hromadily v krvi a při styku s kyslíkem vyvíjely jedovatý plyn. Jak to bylo doopravdy, nikdo neví, její příběh se nicméně stal námětem jedné epizody Akt X, seriálu Chirurgové a několika senzačních dokumentárních pořadů.   

Legenda

Při rekonstrukci strašidelného zámku na pouti se zjistilo, že jedna z figurín není mechanický panák, ale vyschlá mrtvola.

 

REALITA

I tato historka potvrzuje, že realita může být divnější než fikce. Zdokumentovaný případ pochází z natáčení televizního seriálu The Six Million Dollar Man, během kterého si štáb pronajal strašidelný zámek na losangeleské Long Beach. Když vyklízeli místo pro kameru, spadl jim na zem antikvárně vyhlížející oběšenec a ke zděšení filmařů mu z ulomené paže vylezla lidská kost. To ale zdaleka není všechno. Následné vyšetřování zjistilo, že oběšenec není nikdo jiný než proslulý bankovní a železniční lupič jménem Elmer McCurdy. Ten byl v roce 1911 zastřelen najatým pistolníkem, a jelikož nikdo nezaplatil za jeho pohřeb, rozhodl se místní funebrák, že si své služby vynahradí jinak. Lupiče pečlivě nabalzamoval a vystavil ho ve výkladu svého salonu na důkaz své mumifikátorské dovednosti. Sklidil s ním takový úspěch, že mu po čase vyčlenil speciální místnost a za prohlídku mumie účtoval pěticent (ten prý hosté vhazovali přímo do úst mrtvoly, což navozuje otázku, jak je podnikavý funebrák dostával ven). Sláva morbidní atrakce se roznesla tak daleko, že se parta cirkusáků rozhodla ji zcizit. Navštívili milého pohřebáka a namluvili mu, že jsou bratři zesnulého a že ho chtějí nechat řádně pohřbít. Kupodivu jim trik vyšel a McCurdyho tělo se tak vydalo na dlouholetou cestu po poutích, cirkusech a obludáriích, až nakonec chudák lupič skončil jako oběšenec ve strašidelném zámku. Pátrání po jeho identitě byla detektivka sama o sobě a nakonec k identifikaci napomohla mince a útržek vstupenky do cirkusu, kde byl před lety vystavován. Dnes je nebohý McCurdy řádně pohřben a jeho rakev je preventivně zalitá půlmetrem betonu.

Legenda

Každodenní scéna v kancelářské budově. Úředníci nastupují do výtahu, poslední opozdilec dobíhá v okamžiku, kdy se dveře už zavírají, poslední krok ho donese přímo na práh kabiny a cink. Dveře mu sevřou hlavu a výtah se nezadržitelně rozjíždí vzhůru, směrem k betonovému překladu s ostrou hranou…

 

REALITA

Dnešní výtahy jsou vybaveny větším počtem bezpečnostních prvků než Formule 1. Jenže nic nefunguje na sto procent. Ani výtahy ne, pročež jim ročně padne za oběť kolem tří desítek lidí. Občas jde opravdu o historky jak z filmu Nezvratný osud, v případě nemocnice Sv. Josefa v texaském Houstonu pak jde o speciál s velmi línou smrtkou, která se rozhodla, že stěhovat se z místa na místo ji prostě nebaví. Problémy se zdejšími výtahy se táhly řadu měsíců, většinou zastavovaly čtvrt metru pod úrovní podlahy, a na nemocnici se proto hrnuly žaloby kvůli pochroumaným kolenům a vyhozeným ploténkám. Vyšetřování odhalilo špatné zapojení, chybějící bezpečnostní okruhy a inspektor dokonce poukázal na možnost, že se výtah může rozjet s otevřenými dveřmi. O pár let později, přesněji řečeno v srpnu 2003, do stejného výtahu nastoupila sestřička Karin Steinauová a zmáčkla tlačítko šestého patra. Když se dveře už už zavíraly, vskočil do nich dobíhající chirurg Christopher Nikaidoh. Dveře ho sevřely v ramenou, a zatímco se snažil vyprostit, výtah se neočekávaně rozjel vzhůru. O pár vteřin později leželo doktorovo tělo, krk a dolní čelist na zemi, kdežto zbytek jeho hlavy zůstal v kabině spolu se sestřičkou. Ta v panice začala mačkat všechna tlačítka, čímž kabinu zablokovala a musela v louži krve čekat na vysvobození skoro hodinu. Celou tu dobu ji prý pozorovaly užaslé oči nebohého doktora.  

Legenda

Chlapík na služební cestě zapadne do baru, kde se dá do řeči s partou veselých chlapíků. Zmožen alkoholem usne a ráno se probudí ve vaně plné ledu a zjistí, že nemá ledvinu.

 

REALITA

Tahle historka je jedna z nejstarších urban legends vůbec, u nás se vypráví v kombinaci s černou sanitkou, která unáší lidi a krade jim orgány. Její skutečná verze se opravdu stala, a dokonce vícekrát. Jedním z nejlépe zdokumentovaných je svědectví nájemného malíře pokojů Mohammada Saleema z indického Gurgaonu. Otec sedmi dětí se v roce 2008 rozhodl vydat se za prací do Nového Dillí a měl to štěstí, že dostal lukrativní nabídku spolupracovat na stavbě nové kancelářské budovy. Tedy, myslel si, že má štěstí. To ho opustilo v okamžiku, kdy mu v noci do pokoje v ubytovně vtrhli neznámí muži, píchli mu injekci a probral se až v nemocnici s ovázaným břichem a bolestí v pravém boku. Pod pohrůžkou smrti byl držen ještě několik týdnů na ubytovně, dokud ho neosvobodila zásahová jednotka policie. Ta dostala na skupinu děsivých chirurgů tip od jednoho z distributorů orgánů, ve kterém se hnulo svědomí. Policie zjistila, že celý areál údajné dělnické ubytovny je jen zástěrka pro černou nemocnici, kam za ilegálními transplantacemi dojížděla klientela z celého světa. Navíc byla jen jednou z mnoha lokací, které provozoval organizovaný gang už od devadesátých let. Hlavní organizátor je pravděpodobně stále na útěku. 

Legenda

Jste sami doma a najednou vás přepadne pocit, že doma sami nejste. Jste si jisti, že jste zamkli, že jsou okna pevně zajištěná, ale ten pocit ve vás přetrvává. Nainstalujete tedy bezpečnostní kamery a večer zapnete přehrávání. Najednou na obrazovce vidíte, jak se ze skříně plíží ženská postava s rozcuchanými vlasy…

 

REALITA

Jasně. Tahle historka byla tolikrát zfilmována, že už by ji použil snad jen scenárista zoufalec. Jenže ona se opravdu stala, a dokonce v Japonsku. Celý příběh začal v okamžiku, kdy si 57letý, o samotě žijící pán začal všímat divných věcí. Když se vracel z práce, nacházel předměty na místech, kam je nepoložil. Z ledničky mu mizelo jídlo a v noci ho občas budily divné zvuky. Když vstal a pátral po zdroji šramotu, nic nenašel. Nakonec mu to nedalo a do kuchyně nainstaloval bezpečnostní kameru. Ráno přetočil záznam na začátek a s hrůzou zjistil, že po pár minutách prázdného záběru se ze skříně vyplazí ženská postava. Jestli si myslíte, že dotyčnému v ten okamžik povolil svěrač, tak si představte, co se s ním dělo v okamžiku, kdy se postava po chvíli objevila znovu a zalezla zpátky do skříně… vedle které on celou dobu stál s kamerou v ruce. V panice prchnul z bytu, zavolal policii, která prolezla celý byt a v jedné ze skříní skutečně našla skrčenou šedesátiletou paní. Vyšetřování zjistilo, že jde o bezdomovkyni, která v bytě tajně žila, jedla, a dokonce se sprchovala celý rok. Zkuste si vybavit, co děláte, když jste přesvědčeni, že vás nikdo nevidí. A teď si představte, že vás celou tu dobu pozoruje ze skříně stará, vyzáblá Japonka...

AddThis
0 comments

Trendbox

Devatero kraťasů

Napsali je slavní spisovatelé, stihnete je přečíst během posezení na záchodě a rázem budete za intelektuálního giganta.

Sporák

Jabko knedlo posypko

Jaké ovocné knedlíky normálně baštíte? Švestkové, jahodové, meruňkové... Ale co když touhle dobou už máte ve sklepě leda tak pár jablek? Tak si udělejte knedlíky jablkové. Zimní dezert jako dělaný a kdo by se furt ládoval štrúdlem.

Podobné články: Zoom

2018 | 10 | Holky & koně

Podfuky na kickstarterech

Crowdfunding neboli kolektivní financování patří k tomu nejlepšímu, co se na internetech objevilo. Na rozdíl od jiných super nápadů, jako je třeba teledildonika, totiž fakt funguje. Ne ale vždycky. Anebo funguje, ale jenom proto, že si někdo ze svých příznivců udělal dobrý den.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Mistrem světa snadno a rychle

Chcete se stát sportovní celebritou, ale netoužíte cedit pot a krev při tréninku? Není problém. Stačí si vybrat dostatečně obskurní sport, ve kterém nepanuje moc velká konkurence, a cesta za vavříny je otevřená.

2018 | 8 | Chodiči

Už víme, co na tom upíři mají

Hraběnka Bathoryová se podle pověstí koupávala v krvi mladých panen s nadějí na obnovení mládí a krásy. Na první pohled je to projev psychopatie. Na ten druhý to začíná vypadat, že Čachtická paní předběhla dobu a mladá krev může opravdu prodlužovat mládí.
Google+