Remix

Tanec i doják

Devadesátková nerdovina v telefonu, Nick Cave nebo třeba bar s holičem. Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, najdete v říjnovém Čili.

AddThis

Tanec i doják

Na slovenské scéně před pár lety řádně vyvětrala, debut Generace Y doprovázely ovace i pokleslé čelisti. Od prvotiny získala slovenská zpěvačka Katarzia zkušenosti i sebevědomí, na novince Agnostika se dojímá, rapuje i sakruje a navíc s přehledem šéfuje ansámblu hvězdných muzikantů. Roztančí vás i dojme. 


Katarzia: Agnostika, Slnko Records 

 

Nick Cave je zpět

Nick Cave se po tragické smrti syna Arthura uzavřel do naprosté izolace, kterou prolomil až letos v červnu oznámením nového alba Skeleton Tree, jež bylo celosvětově uvedeno premiérou dokumentárního snímku One More Time with Feeling. Tak otevřený ještě Nick Cave nikdy k veřejnosti nebyl a podle toho, co ve filmu říká, tak vlastně ani vůbec neví, proč do toho šel. Jedna věc je lítost, druhá zase odvaha, na obě tato díla běžná měřítka nestačí.  Nick Cave: Skeleton Tree / One More Time with Feeling, 112 minut, Aerofilms, www.nickcave.com 

Všechno, co si můžete od youtubera přát

Jsou youtubeři, kteří si namíří webkameru do obličeje a mluví. A pak jsou tu ti, kteří si s vizuálem hrají. Ať už se zajímáte o animaci, komiksy, filmy nebo kulturu obecně, nebo chcete vidět jen pár úžasných záběrů a slyšet příjemný hlas, kaptainkristian je kanál pro vás. Proč Jurský park funguje vizuálně dodnes, proč je Bugs Bunny větší americkou ikonou než Mickey Mouse a proč je každý film od Pixaru úspěšný? Čučte.


kaptainkristian, (YouTube kanál)   

„A Hvězda zpívala dál, zpívala do osmi hodin ráno, ale my jsme ani netušili, že už je osm hodin ráno, dokud číšníci nezačali uklízet, a jeden z nich, co chodil kasírovat, neřekl, Je nám líto, rodino, a opravdu tím chtěl říct, že jsme jeho rodina, neplácal jen tak do větru, říct rodino pro něj neznamenalo nic než rodinu, opravdu měl na mysli skutečnou rodinu, takže řekl: Rodino, už musíme zavírat.“


Kuba těsně před Castrem 

Cabrera Infante – Tři truchliví tygři, překlad Anežka Charvátová, Fra, 544 stran, www.fra.cz

Když paří profíci  

V rámci In-Joy festivalu, který se bude konat na brněnském výstavišti, se poprvé ve finále utkají hráči mobilních her. Ve virtuálních obchodech se dnes podle pořadatelů pohybuje přes 800 000 mobilních her, což je 47× více než těch počítačových. A to je důvod, aby si pařani namasírovali palce a konečně se oficiálně utkali. Když se přijdete na finále podívat, můžete získat i neomezený tarif #jetovtobě pro studenty s 10 GB dat. A pokud se vám náhodou do Brna nechce, můžete si o tarif zasoutěžit i doma, stačí sledovat vodafone.cz/jetovtobe


MČR v mobilních hrách, 4.–6. 11. In-Joy Festival, Brno, Výstaviště  

Kruan v próze

Na legendární Kruanovu cestu si v ABC mladých techniků a přírodovědců musí vzpomenout každý, kdo tehdy časopis dostal do ruky. Komiksy s výtečnými ilustracemi Františka Kobíka napsal tehdejší šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman a teď příběhy slavných hrdinů vydal znovu jako prózu. Navíc přidal čtyři nové povídky, které vás budou bavit stejně jako ty staré. 


Vlastislav Toman  Příchod bohů, XYZ 2016, 248 stran

Temnota mnoha barev

Jedním z nejzajímavějších koncertů podzimu bude vystoupení holandského loutnisty Jozefa van Wissema a polské dvojice Syny. Precizní Wissemovu hru můžete znát z filmu Přežijí jen milenci, Syny zase můžeme považovat za to nejzajímavější, co se na rozsáhlé polské hiphopové scéně v posledních letech urodilo. A co že spojuje apokalypticky industriální beaty a rytmy s gotickým brnkáním? Inu oboje je dost temné, ovšem s mnoha odstíny. Prostě Halloween bude letos v brněnské Praze o den dříve.


Jozef van Wissem (NL) + Syny (PL): 30. 10., kulturní prostor Praha, Husova 18, Brno  

Na lov do knihovny

Listování monografií knižního díla grafika Zdenka Seydla nevyhnutelně končí prohledáváním babiččiny knihovny. Nádherně zpracovaná dvousvazková publikace mapuje čtyři desítky let Seydlovy práce a pokračuje v oslavách 100 let od narození pohříchu málo známého umělce. Vydání je spojeno s výstavou, která bude v rámci projektu Old’s Cool. Pátrání po knihovnách rodičů je žádoucí, sami tvůrci publikace přiznávají možnost existence dalších knih se Seydlovou grafikou. Hledejte!


Archiv výtvarného umění: Zdenek Seydl a knihy, 117 a 243 stran
Zdenek Seydl: Old’s Cool, Klementinum, Praha, do 27. října.

E. T., Vetřelec nebo Akta X v mixéru

Představte si, že jednu chvíli hrajete se svými kamarády v suterénu Dračí doupě, v druhé chvíli se staráte o holku, co je tak trochu E. T., a lovíte v okolních lesích vetřelce. Stanice Netflix smíchala řadu kultovních osmdesátkových filmů a seriálů a vytvořila parádní osmidílný seriál Stranger Things, který s husí kůží zhltnete během jedné neděle. 


Stranger Things – Netflix

Devadesátková nerdovina v telefonu

Dávno před tím, než byly digitální RPGéčka nebo dokonce textové adventury, byly tu gamebooky. Starý dobrý model chceš jít doprava – otoč na 367 a útočí na tebe jedovatý had, hoď si kostkou – se vrací za necelou stovku do vašich smartphonů. A je to pořád stejná bžunda, jako když nám bylo jedenáct. Proklikejte se lesem plným potvor a najděte legendární trpasličí kladivo... a nebo zemřete a zkusíte to znovu.


The Forest of Doom (Tin Man Games, Google Play a Apple Store)

Xao žije 

„To nejlepší z knih pro děti i jejich rodiče z Čech i ze světa,“ najdete v originálním knihkupectví a galerii v pražských Vršovicích. Budete tam zakopávat o skvělé grafiky, tisky a autorské knihy. Ilustrátorskou partičku nadšenců, která tohle inspirativní místo založila, si osobně nemůžeme vynachválit. Nechybí v ní mimo jiné autor naší oblíbené Velké knihy čůrání Jakub Plachý. Potřebujete vědět víc? Tak si běžte dát víno do nejvyhipstřenější ulice v hlavním městě a pořádně se začtěte.


Xaoxax – Krymská 29, Praha

Co je v bedně

Lootcrate je služba od nerdů pro nerdy. Víte, jakou máte vždycky radost, když ve hře otevřete truhlu a vypadne vám něco skvělého? Tohle je to samý. Předplatíte si rok a každý měsíc vám pošlou fešnou bedničku s neznámým obsahem. Víte jenom, že to bude nějaká geekovina a bude to super. Plakát Vetřelce, figurka Yody, tričko s Deadpoolem, hrneček s Legolasem. Jsou to Amíci, ale za 30 dolarů za měsíc dodávají i k nám, přičemž každá krabka má minimální hodnotu padesáti babek. Super, ne? 


Lootcrate

Za svobodu provaz

Roger Casement u nás nebyl do vydání Keltova snu moc známý. Až Mario Vargas Llosa před čtenáři otevřel neuvěřitelný životní příběh muže začínajícího kariéru s přesvědčením, že evropská kolonizace znamená pokrok a přináší lepší život do zaostalých oblastí. Po setkání s nesmírnou brutalitou koloniálního režimu v Kongu se z něj ale stal bojovník proti bezpráví. Za své zásluhy v boji za důstojný život pro domorodé obyvatelstvo dokonce získal i šlechtický titul. Přitom ale snil o irské nezávislosti a tento sen ho nakonec přivedl až na šibenici. Tu pro něj přichystala britská vláda pro zradu impéria, kterému jako diplomat léta věrně sloužil. 


Mario Vargas Llosa Keltův sen, překlad Jana Novotná, Garamond 2011, 416 stran

Divoká dívenka na pódiu

Jestli si chcete poslechnout mnohem lepší verzi legendárního hitu Get Lucky od Daft Punk, rozhodně si skočte do Roxy na Daughter. Téhle britské indie folkové kapele vévodí příjemně melancholická (a taky dost pěkná) zpěvačka Elena Tonra, která sice vypadá jako hodná dceruška, ale rozhodně se tak nechová. Jo a před třemi lety měla tahle super kreace v Praze beznadějně vyprodáno, tak honem pro lístky! Uvidíte někoho, koho už miluje Severní Amerika, Evropa a Austrálie.


Daughter: 6. 10., Roxy, Praha

Bar i s holičem  

Po prázdninové rekonstrukci se znovu otevírají brány Kabinetu múz. Momentálně asi nejžhavější místo v Brně překvapuje nejen pestrým programem, ve kterém najdeme koncerty komorní i punkové, přednášky, divadla nebo pověstné techno party, končící dlouho po svítání, ale také výtečně vybraným sortimentem baru. Řemeslná piva, čerstvé limonády, lahodné pozdní sběry, karibské rumy nebo exkluzivní single malt whisky doplňuje drobné, striktně domácí občerstvení a výběrová káva. A občas se tu můžete nechat i ostříhat. 


Kabinet múz, Sukova 4, Brno, 17.00–02.00 

AddThis
0 comments

Sporák

Vybublaná jablka

Čas lesních malin a dalšího sezonního ovoce skončil. Už už byste se loučili i s bublaninami. Těm ale ještě neodzvonilo. Naopak, tuhle buchtu si můžete upéct i během podzimního nečasu. Stačí sáhnout do špajzky pro pár jablek a máte zaděláno na rychlý dezert.

Podobné články: Remix

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Létající koberec

Duben, za kultůrou půjdem. Třeba do kina, na výstavu a tak. Mrkněte na naše tipy.

2018 | 3 | Svět ve vatě

Pankáč z Černé hvězdy

Březen nemusí být další nudný měsíc, kdy se válíte doma a nevíte coby. Můžete nám poděkovat, protože program vyřešíme za vás - našimi kulturními tipy v remixu.

2018 | 2 | Mohykáni silnic

U nás doma

V únoru můžete ledatak spát, jíst nebo někam zajít za kulturou. Někam, kde je teplo. Třeba na výstavu nebo do knihkupectví pro knížku. Tak se mrkněte na naše tipy a neprohloupíte.
COOKIES
Google+