Téma

Divná fakta o divných filmech

Víte, při natáčení kterého filmu byla atmosféra prý tak děsivá, že produkce musela během natáčení pouštět uklidňující klasickou hudbu, aby se jim štáb hrůzou nerozutekl?
AddThis

Noc oživlých mrtvol (Night of the Living Dead)
George Romero, filmař, který obohatil naši popkulturu oživlými mrtvoláky, začal svou kariéru jako asistent nejmilejšího a nejhodnějšího člověka v historii televizní zábavy – Freda Rogerse. Dokonce i nápad natočit film o zombících dostal během práce na epizodě zábavně-naučného pořadu Sousedství pana Rogerse, ve které si pan Rogers nechává odstranit krční mandle.
Film se původně jmenoval Night of the Flesh Eaters (Noc žroutů lidského masa). Název se ale zdál být moc drastický, takže se ho distributoři na poslední chvíli rozhodli změnit. V laboratořích ovšem zapomněli přidat oznámení o vyhrazených autorských právech, což podle tehdejších zákonů znamenalo, že film nebyl vůbec chráněn copyrightem. Romero ani jeho kolegové tedy neviděli ze zisků ani cent a navíc byl jak název, tak námět k dispozici každému, kdo ho chtěl využít k natočení pokračování či plagiátu. Což se opravdu dělo. Během pár let vznikly desítky filmů o zombících, jejich popularita díky tomu pokračuje dodnes a sám Romero nastartoval dlouhou a úspěšnou režisérskou kariéru.

MOJE DCERA CELÉ NOCI KŘIČÍ A PLÁČE. CHODÍM K JEJÍMU HROBU A PROSÍM JI, ABY PŘESTALA, ALE NEPOMÁHÁ TO.

Smrtelné zlo (Evil Dead)
Kvůli úsporám se celý film natáčel v opravdové chatě v opravdovém lese, která byla údajně děsivě nepohodlná. V původním scénáři se v úvodní scéně mají hlavní protagonisté řádně zhulit, což prý vedlo k nekontrolovatelnému chování všech přítomných a další demolici už tak chatrného vybavení chaty. Sam Raimi proto scénář upravil a scénu natočil znovu. Vzhledem k tomu, že kvůli mizivému rozpočtu museli používat skutečnou motorovou pilu, bylo asi dobře, že zhuleneckou verzi opustili.
Film byl také první hereckou rolí Raimiho oblíbeného auťáku Oldsmobile Delta 88 z roku 1973. Ten se objevil ve všech jeho filmech, včetně všech tří Spidermanů a westernu Rychlejší než smrt (tam byl přestrojený za vlečný vůz). V hororu Darkman s Liamem Neesonem z roku 1990 se mihne v jednom záběru. Když si ho stopnete, uvidíte v něm sedět tehdy ještě skoro neznámé bratry Coenovy.

Carrie
Další adaptace Kingova románu od režiséra Briana de Palmy by se možná nestala filmovou klasikou bez obětavého výkonu herečky Sissy Spacekové. Ta například navrhovala, aby ve slavné scéně z maturitní noci, kde na ni spolužáci vyklopí kbelík prasečí krve, byla použita opravdová krev. Filmaři naštěstí zvolili obarvený sirup. Naštěstí proto, že se scéna natáčela tři dny a Sissy během nich nikdy nesundala zakrvácené šaty, aby vypadaly ve všech záběrech stejně. Při natáčení závěrečné lekačky, během které vystřelí Carriina ruka z hrobu a popadne zděšenou spolužačku, trvala na tom, že ruka musí být její. A nechala se proto doslova zaživa pohřbít.

Přichází Satan (Omen)
Film o zrození a bouřlivém dětství malého Satanáše pronásledovala od samého počátku záhadná neštěstí. Dva měsíce před zahájením natáčení se zastřelil syn představitele hlavní role Gregoryho Pecka. Sám Peck pak jen díky na poslední chvíli změněné rezervaci unikl letecké katastrofě. Do letadel scenáristy Davida Seltzera a výkonného producenta Mace Neufelda během letu udeřil opakovaně blesk. Ošetřovatele zvířat, který se účastnil natáčení scény se zuřivým paviánem, týden po natáčení zabil a sežral lev. Nejdivnější nehoda ale postihla režiséra speciálních efektů Johna Richardsona. V jedné jeho legendární scéně utne tabule skla z havarovaného náklaďáku fotografovi Keithovi Jenningsovi hlavu. Sám Richardson se po natáčení se svou asistentkou přesouval na plac dalšího filmu v Nizozemsku. Během jízdy ale havarovali a jeho asistentka zemřela velmi podobným způsobem. Povídá se, že k děsivé nehodě došlo v pátek 13., poblíž značky s nápisem „Ommen: 66,6 km“. A to nejdivnější? Všechny tyhle tragické „náhody“ se vyhnuly Harveymu Spenceru Stephensovi, který hrál Damiena.

010_16-CILICHILI-Instantni_strach-Tema-Divna_fakta_o_divnyh_filmech–2

Hostel
Ve většině hororů se režiséři snaží nějakým způsobem své herce strašit a stresovat, aby z nich vymlátili herecké výkony. Herci v Záhadě Blair Witch osm dní skoro hladověli. Richard Donner šikanoval výše zmíněného Harveyho Stephense, který hrál ďábelského chlapečka Damiena v Přichází Satan, tak, až si vysloužil od malého herce kopanec do koulí. Při natáčení krváku Hostel to bylo přesně naopak. Eli Roth ho natáčel v nepoužívané budově areá­­lu bohnické psychiatrické léčebny, původně vyhrazené pro obzvlášť těžce nemocné pacienty. Atmosféra prý byla tak děsivá, že produkce musela během natáčení pouštět uklidňující klasickou hudbu, aby se jim štáb hrůzou nerozutekl.

PŘIŠEL JSEM PO TĚŽKÉM DNI DOMŮ A SPATŘIL PŘÍTELKYNI, JAK KOLÉBÁ NAŠE DÍTĚ. NEVÍM, CO BYLO DĚSIVĚJŠÍ. VIDĚT MOU ZESNULOU PŘÍTELKYNI A DÍTĚ, KTERÉ SE NARODILO MRTVÉ, NEBO VĚDOMÍ, ŽE SE NĚKDO VLOUPAL DO MÉHO BYTU, ABY JE TAM UMÍSTIL.

Osvícení (Shining)
Autor předlohy Stephen King dostal nápad na román během pobytu v hotelu Stanley v coloradské rezervaci Estes Park. Hotel stojí dodnes a na rozdíl od jiných hotelů se pověsti strašidelného místa nesnaží zbavit. Dokonce na jednom z kanálů hotelové televize běží Shining v nekonečné čtyřiadvacetihodinové smyčce.
Do role spisovatele Jacka, který postupem času upadá do vražedného šílenství, hodlal Stanley Kubrick původně obsadit Roberta De Nira, ale v roli Taxikáře mu připadal málo psychotický. Pak pomýšlel na Robina William­se, který mu ale v sitkomu Mork a Mindy připadal psychotický až moc. Nakonec tedy zvolil Jacka Nicholsona, kterého zase nemohl vystát Stephen King. Tvrdil, že celá zápletka hororu stojí na postupném sestupu hlavního hrdiny do vražedného šílenství, kdežto Nicholson vypadá jako vražedný šílenec už od přírody.

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

První muž na světě dohrál Facebook, Kateřina Kristelová pořád neví, kdo je Brexit, a spodní prádlo diskriminuje. Prostě Rozjezd alá Čilichili.

Téma

Vyrobte si horor doma

Krátké horory, filmové i literární, jsou skvělá móda, do které se klidně můžete zapojit taky. Jestli chcete inspiraci, najdete ji tady:

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+