Téma

Horory podle skutečných událostí

Nejslavnější horory jsou založené na událostech, které se opravdu staly. Tak a když to teď budete vědět, hezky se vám bude spát. Nemáte zač.

AddThis

Noční můra z Elm Street

Filmy, ve kterých je hlavním záporákem stvoření žijící ve snech, nejsou úplně nejvhodnějším kandidátem na titulek „natočeno podle skutečné události“. Wes Craven, který Freddyho příběhy vymyslel a režíroval, ale ví své. Nápad natočit první díl Noční můry dostal poté, co si přečetl článek o nemoci zvané SUNDS (sudden, unexplained nocturnal death syndrome) – tedy syndrom náhlého a nevysvětlitelného nočního úmrtí. Touto záhadnou nemocí trpí převážně mladí muži v jihovýchodní Asii a stejně jako ve filmu zabíjí SUNDS na první pohled zcela zdravé jedince. Oficiální vysvětlení je, že jde o genetickou poruchu schopnosti zpracovávat elektrické signály mozku do srdečního svalu, o pánovi v pruhovaném svetru s popáleným ciferníkem se ale ve vědeckých článcích nedočtete.

Horor v Amityville, The Conjuring

Filmů o domu posedlém zlými duchy je spousta a plus minus všechny se chlubí nějakou reálnou inspirací. Nejslavnější je pravděpodobně případ domu v městečku Amityville, kde v roce 1974 vyvraždil mladistvý delikvent všechny své příbuzné a o rok později se v něm málem zbláznila rodina, která ho výhodně koupila. Případ tehdy kromě policie vyšetřovali manželé Ed a Lorraine Warrenovi, kteří si už od 50. let vydělávali slušné peníze coby paranormální vyšetřovatelé a lovci duchů. Jejich příběhy před třemi lety začaly ožívat ve filmové sérii The Conjuring (V zajetí démonů). První film o posedlém domě rodiny Perronových se stal neočekávaným hitem, letos šlo do kin ještě o něco lepší pokračování.

Psycho, Deranged, Mlčení jehňátek, Texaský masakr motorovou pilou, American Horror Story

Už jen výčet těchto filmových lahůdek vám napoví, že jejich inspirace musí být pořádná chuťovka. A taky že ano. Všichni tito masoví vrazi a kanibalové jsou inspirováni postavou Eda Geina, který sice zemřel ve vypolstrované cele psychiatrické léčebny už před 32 lety, ale děsit nás nikdy nepřestane. K jeho o samotě stojícímu domu vyrazili vyšetřovatelé kvůli podezření z účasti na zmizení prodavačky místního železářství. Uvnitř našli masky a obleky vyrobené z lidských obličejů, stínidla na lampy z lidské kůže, uřezané hlavy a ledničku nacpanou orgány. Oficiálně mu byly prokázány dvě vraždy, zbytek těl prý pocházel z vykrádání hrobů.

Dětská hra

Také případů posedlých dětských hraček najdete poměrně dost. Nejslavnější filmové zpracování v sérii o zákeřném Chuckym je inspirované příběhem malíře a spisovatele Roberta Eugena Otta. Robert žil na začátku minulého století se svou rodinou na ostrově Key West na Floridě a tvrdil, že jeden ze sluhů uvalil voodoo kletbu na jeho hračku, panduláka jménem Robert. Panák sice nehonil svého pána s kudlou v ruce, ale prý si s ním povídal, chodil po domě, převracel nábytek a vůbec dělal nepořádek. Jeho svědectví potvrzuje i rodina, která dům po malířově smrti koupila. Panáka si můžete prohlédnout ve vitríně Staré pošty na Key West. Vypadá ještě o něco děsivěji než Chucky.

Blob

Blob je horor o mimozemském monstru, které žere lidi a vypadá jako fialový puding. Kupodivu je inspirovaný skutečnou událostí, respektive novinovým článkem z 27. září 1950. Deník The Philadelphia Inquirer tehdy přinesl reportáž o policejní hlídce, která spatřila, jak se z nebe řítí záhadný objekt. Po příjezdu na místo dopadu našli strážci zákona fialovou slizkou břečku, která se ale zanedlouho beze stopy vypařila. Policisté i přes výsměch médií trvali na svém a je jim snad útěchou, že díky článku „Létající talíř se rozpustil“ mohl vzniknout kultovní béčkový biják.

Candyman

Jeden z nejlepších hororů filmové historie je postavený na městské legendě, kterou u nás známe jako „Krvavá Mery“. V podstatě jde o to, že když se postavíte před zrcadlo a řeknete její jméno pětkrát po sobě, objeví se Maruška za vámi. Candyman se stal kultem mimo jiné proto, že ho režisér Bernard Rose zasadil do neobvyklého prostředí vybydlených paneláků v chicagském ghettu. V nich opravdu docházelo k záhadným vraždám a loupežím, jejichž centrem byly koupelny vybavené unifikovanými zrcadlovými skříňkami. Vyšetřování odhalilo, že nešlo o nic paranormálního. Laciné byty tu přiléhaly jeden k druhému tak těsně, že pouhým proražením příčky šlo vlézt z jednoho bytu do druhého.

MYSLEL JSEM, ŽE MOJE KOČKA JE PROSTĚ FASCINOVANÁ MÝM OBLIČEJEM, POŘÁD NA MĚ ZÍRALA. PAK MI DOŠLO, ŽE SE CELOU DOBU KOUKALA NA TU VĚC TĚSNĚ ZA MNOU.

AddThis
0 comments

Téma

Útěk z ústeckého sklepa

Ze Sudet se většinou utíká pryč. Tak jsme se tam vydali, abychom také zdrhli. A to přímo ze sklepa bývalé textilky. A byl to pořádný horor.

Téma

Instantní strach

Víte, že strach je nejčastější, nejsilnější a nejsnáz vyvolatelná emoce? Vážně. Na to, abyste v člověku vyvolali smutek nebo smích, si musíte pořádně máknout. Vlnu mrazivé hrůzy v nás vyvolá klidně jedna dvě dobře mířené věty: „Nemůžu spát, zašeptala a vlezla si za mnou do postele. Probudil jsem se zimou, svíraje v rukou šaty, ve kterých ji pohřbili.“

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+