Remix

Co nesmíte před Vánoci minout, jinak budete u štědrovečerní tabule za blbce

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

  • Text: Michal Pařízek, Markéta Bajerová, Jan Studnička, Helena Suchá
  • Foto: archiv
AddThis

Když je America Great Again

Mrkněte na neprávem opomenutou filmovou bombu letošního jara. V Nice Guys se režisér a scenárista Shane Black vrátil k tomu, co mu jde úplně nejlépe – neonoir buddy komedii. Soukromé očko Ryan Gosling a mlátička lidí Russell Crowe pátrají po mrtvé pornohvězdě uprostřed sedmdesátkového LA. A pokud vás nepřesvědčí tohle, vězte, že ústřední duo má takovou chemii, jakou jsme na plátně neviděli od (opět) Blackovy Smrtonosné zbraně. Na tom filmu je skvělé všechno a chcete ho.


Správní chlapi, Warner Bros. Pictures, 2016, 116 minut

Bistro s koulema

„Dobré bistro, to chce koule,“ řekli si asi majitelé a otevřeli na Vinohradech Brixton Balls. Koule masové i nemasové tu mají v neobvyklých variantách – v pitě, v misce, v omáčkách, s rýží nebo zelím... Ani se odtamtud nebudete chtít odkutálet.


Brixton Balls, Korunní 23, Praha 2 – Vinohrady 

Johnny Cash černý na bílým

Od smrti Johnnyho Cashe uplynulo 13 let a na českém trhu se teď objevily hned dvě knihy s country rebelem v hlavní roli. Kniha novináře Roberta Hilburna Johnny Cash: Život popisuje na téměř sedmi stech padesáti stránkách... inu, život muzikanta, a to do posledního detailu. Autor byl Cashovi osobně blízký, jako jediný novinář se například zúčastnil slavného koncertu ve věznici Folsom. To grafický román Johnny Cash, I See a Darkness sice nemá podobně podrobné ambice, zato se na Cashovu dobu dívá s osvěžující zkratkou, a co si budeme povídat, málokterá hudební hvězda do strohého komiksového prostředí zapadne tak dokonale. Temnota k Johnnymu Cashovi bezesporu patří, ovšem název jinak povedeného komiksu je roztomile paradoxní – píseň, jejíž titul cituje, sice Johnny Cash nahrál, ale napsal ji Will Oldham, příslušník úplně jiné generace. 


Robert Hilburn: Johnny Cash – Život, Volvox Globator, 680 stran, 


Kleist Reinhard: Johnny Cash, I See a Darkness, Argo, 224 stran, 

Pustina vás nepustí

V neděli 30. října měl premiéru nový televizní seriál Pustina. Drsný příběh z drsného kraje, famózní herecké výkony a chvílemi až neuvěřitelné obrazy. Režie Ivan Zachariáš a Alice Nellis, scénář Štěpán Hulík (Hořící keř) a v hlavní roli Zuzana Stivínová. Autoři nezapírají inspiraci u severských detektivek a dalších seriálů nové doby, ale příběh ze severočeského pohraničí rozhodně obstojí sám za sebe. Po každém dílu přichází neodolatelná chuť se osprchovat, tolik silných, uvěřitelných a veskrze negativních emocí se v českém seriálu neobjevilo už hodně dlouho. 


Pustina, od 30. 10., 8× 60 minut

Sex, drogy a noční můry

Evidentně nestárne nejen Kingova tvorba, ale ani Stephen sám. Příběh o druhořadém kytaristovi závislém na heroinu a odpadlém knězi, který ho léčí, patří k tomu nejděsivějšímu, co si můžete přečíst. Je to jednak díky tomu, že Stephen je prostě stále hororová jednička, a taky díky tomu, že se příběh táhne od šedesátek až do současnosti. A když všechny ty stvůrnosti, které normálně patří do kingovských osmdesátek, zatnou drápy do naší komfortní současnosti (třeba přes YouTube), je to nepříjemný. Úžasně nepříjemný.


Stephen King: Revival, Beta – Pavel Dobrovský, 320 stran

Rváči po deseti letech

Pokračování Klubu rváčů se nám pořádně vybarvilo. Jeho autor Chuck Palahniuk zřejmě svůj počítač použil k urovnání vztahů se sousedem a druhý díl svého úspěšného románu nechal vtěsnat kreslířem Cameronem Stewartem do komiksových okýnek. Kromě o deset let staršího Sebastiana a jeho (už) ženy Marly nechybí ani výrobce mýdla a terorisů Tyler Durden, který nám tu vstal z mrtvých. 


Chuck Palahniuk, Cameron Stewart: Klub rváčů: Gambit poklidu, 2016, Nakladatelství Crew

Komedie ve stoje

Bez kulis, trapných oblečků, bez Petra Novotného, ale zase s bandou obyčejných lidí, kteří umí vtipně okomentovat jak nový díl Ordinace, tak i svůj předkus. Taková je opravdová stand-up show Underground Comedy, u které si stoprocentně učurnete smíchy a pak i nervozitou, až si na závěr sami stoupnete k mikrofonu a před ovíněné publikum. Navíc tam teď máme svýho člověka, jakýho neřekneme – na to se musíte podívat sami! 


Underground Comedy: 21. 12. – The Best of Underground Comedy, Le Royal, Praha

Neveselé filmy

Velký sál pražského kina Atlas bude koncem listopadu hostit už 13. ročník třídenního filmového festivalu Odvrácená strana dětství. Představí se na něm hrané i dokumentární filmy, které se věnují problematice ohrožených, týraných, zneužívaných a zanedbaných dětí, domácímu násilí a vůbec všem jevům, které neladí s představou ideálního a šťastného dětství. Po dvě dopoledne bude program určen žákům základních a středních škol, jeho zbytek široké veřejnosti. Důležitou součástí festivalu budou i diskuse s odborníky.


Odvrácená strana dětství: 23.–25. 11. Kino Atlas Praha

Na zem! Ruce za hlavu, šmejde!

Multiplatformová pecička Door Kickers vám předá kontrolu nad několikačlenným týmem zásahové jednotky a v půdorysovém vizuálu budete zachraňovat rukojmí, střílet gangstery a zabavovat drogy. Realtime, s nezbytnou možností pozastavovat hru pro udílení rozkazů, vám napumpuje adrenalin do žil a předchozí plánování a trénování policajtů zase pocit geniálního taktika. A nestárnoucí indie vizuál zajišťuje znovuhratelnost i po letech.


Door Kickers, Android, iOS, Microsoft Windows, Mac, Linux

Holčičí návykovka

Holky, po tomhle tipu nás budete proklínat. Odpoledne totiž zkusíte jeden díl a večer už stahujete druhou sérii. Darren Star, autor seriálu Sex ve městě, se v novém seriálu Younger vrací do New Yorku, kde se čerstvě rozvedená čtyřicátnice snaží prosadit jako šestadvacetiletá asistentka ve vydavatelství. Ne, nepřepsali jsme se, a ano – jsou to nervy!


Younger, USA, 2015, 3. série

AddThis
0 comments

Sporák

Cuketo-zelo

Někomu už čerstvě naložené zelí smrdí ve sklepě, jiní ho fasují od babiček nebo ze supermarketů. Stačí si jen vybrat, jestli si ho dáte s husou, nebo kachnou. My jsme se tentokrát rozhodli pár kejháků ušetřit a připravit si ho v tak trochu zdravějším stylu. S cuketovými plackami přijde k chuti v každém počasí – v zimě hřeje, v teple chutná!

Přílohy

S charitou na tom nejsme špatně

Tereza Pospíšilová působí na Katedře studií občanské společnosti Fakulty humanitních studií UK. Zabývá se neziskovými organizacemi, občanskou angažovaností a dobrovolnickou činností. Tak jsme se jí zeptali, jak jsme na tom s ochotou pomáhat.

Podobné články: Remix

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Přiostřený mikrofon

V červnu byste neměli chybět na našem speciálním stand-upu. A to jako vážně!
Google+