Téma

První hobbymarket u nás

Jsme ráj prodejen pro kutily. Působí u nás sedm hobbymarketových řetězců, mají tu asi 150 velkých hal a dalších přibližně 90 prodejen. Celkový obrat kolem 30 miliard korun. Prodej hobby zboží zavedla i internetová Alza a Mall.cz. Nikdy ale nedosáhnou takové proslulosti, jaké požíval jejich praotec – legendární železářství U Rotta.
AddThis

Železářství U Rotta byl nejenom jeden z prvních DIY supermarketů v Evropě, ale byl to i první moderní obchodní dům v Praze. První obchod s železářským zbožím, hodinami a hudebními nástroji založil Vincenc Josef Rott už v roce 1840, v podloubí naproti domu U Tří bílých růží, kam se přestěhoval o pět let později. Přesně 50 let po založení podniku přikoupil jeho syn Ladislav Rott sousední domy, nechal je zbořit a na jejich místě postavit nové. Prodejna tak rozšířila prodejní prostory, sklady, získala byty pro zaměstnance a mohla rozjet obchody ve velkém. 

Heslo „Rott dodá vše“ brali majitelé doslova. V dobách největší slávy obchod nabízel 70 000 druhů zboží od kolečka do hodinek po kovářskou výheň. Celkem tu fungovalo 21 oddělení, kde pracovalo více než 170 pečlivě školených prodavačů. Denně sem přišlo přes 2000 zákazníků a stejný počet zde každý den nakupoval prostřednictvím letáků a katalogů, které vycházely vždy první den v měsíci. Rott totiž zaměstnával armádu obchodních cestujících a zboží jim po celé republice nonstop rozváželo 7 nákladních aut. Každý den prošlo obchodem zboží o objemu 4–6 vagónů.

Železářství U Rotta bylo doslova institucí. Majitelé zde mimo jiné zavedli jako první česky vedené účetnictví, angažovali se v národním životě, byli mecenáši vlasteneckých akcí a českého umění. Ladislav Rott byl prý dokonce první, kdo přišel s nápadem vystavět v Praze metro. Firma se stala takovou stálicí, že fungovala pod stejným jménem i za komunistů. Až po roce 1989 o zprivatizovanou firmu potomci přišli. Železářství zavřelo v roce 1996 a přesídlilo o pár domů dál do Linhartské ulice, do prostorů, které fungují jako výdejní místo e-shopu. V původním paláci zdobeném malbami Mikoláše Alše chvíli fungovalo lahůdkářství, pak prodejna křišťálu a porcelánu. Dnes je tu Hard Rock Café a hotel.

AddThis
0 comments

Téma

Přemek a jeho parta

Profiřemeslníků máme sice pomálu, ale kutily-amatéry bychom mohli vyvážet. Taky si jich patřičně vážíme a nabízíme jim v televizi dostatek inspirace.

Téma

Jak bejt fachman

Chcete-li být řemeslníkem, odbornost ve své profesi vám zdaleka nestačí. Základem úspěchu je zvládání jednání se zákazníkem, které se řídí přesnými pravidly.

Podobné články: Téma

2018 | 3 | Svět ve vatě

Jsme ve vatě a budeme se mít ještě mnohem líp

Kdekdo nás straší koncem civilizace, pádem do propasti a globální katastrofou. A víte co? Jsou to nesmysly. Žijeme v nejlepší a nejsvobodnější době, která kdy byla, a dál to bude jenom lepší, pokud si to sami nezkoníme.

2018 | 3 | Svět ve vatě

Mladý jsou lepší lidi a my se tváříme, že jim to přejeme

Mladí jsou čím dál chytřejší a schopnější. Pojďme na ně být pyšní!

2018 | 3 | Svět ve vatě

Válcujeme svět, protože jsme borci

Někdy si možná říkáte, že jsme malý a nedůležitý národ. A ono ne. Některé věci umíme nejlíp na světě a ostatní by bez nás byli v čudu.
COOKIES
Google+