Téma

Pryč z kanclu. Řemeslníci jsou nová šlechta

Jestli se u nás něco změnilo, tak je to úroveň služeb. Nalejou vám v hospodě podmíráka? Příště se nalejete u konkurence. Vybrousí vám kadeřnice na lebce zuby? Jdete jinam a ještě jí uděláte ilustrovanou ostudu na Instagramu. Když ale přijde na řemeslo, tak nám narostlá ramena hodně rychle splasknou.
AddThis

Začne topná sezóna a zjistíte, že vám teče karma. Kroupy vám vytlučou okno nebo nedejbože rupne topení. Co teď? Zapomeňte na to, že s klidem vezmete telefon a jedinou starostí bude, v kolik hodin si opraváře domů nadirigujete. Naopak – když se náhodou nějakému spásnému andělu v montérkách dovoláte, budete mu děkovat na kolenou, když se k vám dostane aspoň během čtrnácti dnů. Pak si vezmete dovolenou a budete čekat, až k vám v termínu mezi osmou ranní a čtvrtou odpolední dorazí. Když ne, tak ani nepípnete, protože o řemeslníky je prostě nouze, vážíme si jich a jsme ochotni jim vyvažovat šroubováky zlatem.

V EU jsme zemí s nejvyšším počtem žáků studujících negymnaziální střední školy, dochází do nich celých 73 % všech studentů

O tom, že řemeslo má zlaté dno, ale naše učňáky prý přesto zejí prázdnotou, se píše už hezkých pár let. Nedostatek zámečníků, svářečů, soustružníků, obráběčů kovů, brusičů a elektrikářů řeší už i vláda, která hodlá zavést povinné jednotné přijímačky na střední školy, aby některé uchazeče o gymnázia, kteří neuspějí, odvelela na učiliště. O šikovné absolventy se pak firmy doslova perou. Věk v jejich případě nehraje roli. Šikovný řemeslník dostane bez potíží práci i po pětapadesátce. Podle průzkumů si navíc Češi řemeslné práce váží. Proč se tedy u nás nedostává řemeslníků, je trochu záhadou. Ta ještě o něco více „zezáhadní“, když si uvědomíme, že u nás rozhodně učiliště ani učňovské obory prázdnotou nezejí. Naopak – v EU jsme zemí s nejvyšším počtem žáků studujících negymnaziální střední školy, dochází do nich celých 73 % všech studentů. A jestli vám to nestačí, tak tady je další záhada – spousta potenciálních řemeslníků je u nás nezaměstnaných. Zatímco nezaměstnanost vysokoškoláků a gymnazistů se u nás dlouhodobě pohybuje jen kolem 3 %, vyučení jsou na tom podstatně hůř. Nezaměstnaných absolventů učilišť bylo vloni 21 %, středoškoláků s výučním listem 12 %, absolventů středních odborných škol 13 % a lidí s nástavbou 15 %. Když si to shrneme, tak žijeme v zemi, kde vyučení řemeslníci odchází ze školy rovnou na pracák, přestože si jich vážíme, je po nich poptávka a jsme ochotni jim dobře platit.

ŽIJEME V ZEMI, KDE VYUČENÍ ŘEMESLNÍCI ODCHÁZÍ ZE ŠKOLY ROVNOU NA PRACÁK, PŘESTOŽE SI JICH VÁŽÍME, JE PO NICH POPTÁVKA A JSME OCHOTNI JIM DOBŘE PLATIT

Ona záhada vlastně není vůbec záhadou. Po­ptávka, úcta a štědré ohodnocení jsou totiž směrovány na řemeslníky úspěšné. Aby se mezi ně člověk dostal, musí zvládat daleko víc než jen svůj obor. Musí si nejspíš založit vlastní firmu, být schopen se aspoň minimálně zviditelnit, mít zápis v nějakém katalogu, ideálně mít své webové stránky. Taky by měl zvládat komunikovat s často velmi prudivými zákazníky a ovládat aspoň základy nějakého cizího jazyka. K tomu si samozřejmě připočtěte schopnost odvádět perfektní práci, orien­tovat se v nových trendech svého oboru, být pečlivý, dochvilný, čistotný a ochotný vyřizovat případné reklamace. Takoví řemeslníci potom opravdu mohou mít lepší hodinovou sazbu než doktoři v nemocnici nebo vysokoškolák přeposílající e-maily v pojišťovně. Otázka je, jestli takové absolventy jsou naše školy schopné produkovat a kolik z nich se rozhodne bojovat s houštinou papírování, která před živnostníky každý rok roste. Nedostatek řemeslníků totiž není jen u nás, ale všude kolem, tedy i v zemích, kde se za stejnou práci platí několikanásobně vyšší odměny. Pracant sice tráví týden od rodiny, ale zato si na stavbách v Německu přijde na padesát tisíc měsíčně. O dopravu a papírování se nemusí starat. Existuje dostatek specializovaných agentur, které naše fachmany do zahraničí vozí a vše vyřizují za ně. My se pak divíme, že doma čekáme na opravu prasklého topení dva měsíce.

 

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

Všechno, co nepotřebujete vědět z domova i ze světa.

Téma

Vajíčko Betty Crockerové a IKEA efekt

Čím víc se svět kolem nás obejde bez našich mozolů, tím víc si vážíme ruční práce. Vědí to i reklamní experti. Díky nim můžou hračkářské firmy jako Build-a-Bear nabízet příležitost sestavit si vlastního medvídka a cestovky prodávat agroturistické dovolené, na kterých manažeři dostanou k jídlu jen to, co si sami vypěstují a uvaří.

Podobné články: Téma

2018 | 8 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 8 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 8 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+