Výkop

Soumrak hospod

Vysedávání nad oroseným půllitrem v české knajpě není jen bezcílné lelkování v království postarších štamgastů a zahrádek na účtence. Poctivá hospoda je jesličkami českého národa a jeho kultury. Za co všechno jsme jí vděční?

AddThis
PECKA

Fakebook

Znalec lidské duše, psychosomatiky, psychomatematiky a schizourologie si Fakebook zaslouží. Už jen proto, že se dokáže vyjádřit ke všemu.
TÉMA: Soumrak hospod

Můžeme se za ni stydět, nemusíme do ní chodit, ale její společenský význam jí neodpářeme. Česká hospoda je místem, kde se pod diktátem výčepního prolíná vášeň pro pivo s národním uvědoměním. A teď abychom se o ni báli.

Zahulený chrám rovnostářství, pábitelství, neoficiální parlament, sídlo pravé české demokracie a identity. Většinou se k ní hrdě hlásíme, občas se za ni stydíme, když se snažíme vylovit z hlavy cokoliv jiného, podle čeho by nás mohli za hranicemi identifikovat. A poslední dobou se o ni bojíme.
Co všechno má a nemá mít pravá česká putyka, o tom se mohou vést dlouhé vleklé spory nad půllitrem. Za nás je to třeba tohle, ale především by to mělo vzniknout tak nějak pomalu, časem, odspodu. A ne v hlavě designéra.
Kult štamgasta sice proměnil kupu českých hospod ve skanzen, kde se člověk bojí si sednout, aby nedostal popelníkem přes krkavici, ale na druhou stranu tihle desítkou a kouřem nasáklí pivojové dokážou sem tam změnit svět k lepšímu. Nebo ho aspoň udržet hezky při starém.
Venca Vejražka už sedmnáct let stojí za pípou malostranské hospody U Hrocha. Pokud nejste štamgast, tak se do ní nejspíš nedostanete, takže buďte rádi, že jsme z něj tahali moudra o české hospodě za vás.
V hospodě se Češi vracejí ke svým prakořenům, pročež se v nich probouzí chuť čmárat po zdech. Akorát po sobě místo mamutů nechávají životní moudra.
České hospodě dlužíme za mnohé. Vznikl v ní náš jazyk, podnikatelský duch i literatura.
ROZJEZD

Pavlač Emila Hakla

Jak se Emil Hakl stal hospodským čertem? Čtěte na Pavlači Čilichili.

Komiks

Bedřich má rád folk, jen si trochu plete zpěváky.
ČTENÍ

Čumenda

Chris Shaw prožil deset let v londýnských hotelech. Jako portýr. Zažil při tom ledacos. A nejen že zažil, ale i nafotil. A tak tu máme syrovou lidskou smršť na chodbách hotelů i za zavřenými dveřmi pokojů. Jak nám Chris sám prozradil, "když se někdo pohybuje jako kačena a mluví jako kačena, je velká šance, že je to alkoholik.“

Pokec

Zvykli jsme si na fakt, že většina českých filmů nestojí za moc. Ondřej Hudeček je člověk, který studuje na FAMU, mluví se o něm jako o velkém talentu a jeho filmy budí naději, že by se to s českou kinematografií mohlo přece jen zlepšit.

Trendbox

Vietnamská kuchyně je mezi odborníky velmi ceněná. Je zdravá, chutná a dokáže beze zbytku zpracovat všechny suroviny. Asi i díky nátlaku prvních foodblogerů, kteří ji okusili v gastronomicky pokročilejších sousedních metropolích, začala před pár lety naše asijská bistra přiznávat barvu a ukázalo se, že leckterá „čína“ může být vlastně apoštolem vietnamské kuchyně u nás.

Reportáž

Ještě do svých šestadvaceti jsem si představovala, že nejhnusnější místo na světě je nějaká stoka v indickém slumu. Peklo je ale blíž. Ukryté pod pražskými činžáky. V kabinkovém porno kině. Zajímalo nás, kdo tam v době internetového porna zdarma vlastně chodí.

Remix

Filmový festival, nové sci-fi povídky, album odehrané pračkou a další kulturní pecky podle únorového výběru Čilichili.

Sporák

Možná jste se už na dovolené seznámili se španělskou sladkosti jménem churros. Je to smažené, ultra sladké, ale přitom lehké. A víte, že u nás máme českou obdobu? Boží milosti se dělaly hlavně o masopustu, tak se k nim pěkně vrátíme. Jsou super, jsou jednoduché, jsou tradiční, jsou... boží.
Google+