Téma

Pravá česká hospoda

Co všechno má a nemá mít pravá česká putyka, o tom se mohou vést dlouhé vleklé spory nad půllitrem. Za nás je to třeba tohle, ale především by to mělo vzniknout tak nějak pomalu, časem, odspodu. A ne v hlavě designéra.

AddThis

Výčepní diktátor 

V české hospodě sice vznikla česká demokracie, ale mezi jejími zdmi vládne pevnou rukou výčepní. Guru každodennosti, o jehož rozhodnutí se nediskutuje. Když ti místo toniku s citrónem přihraje dvanáctku, bez debat ji naklopíš s pocitem, že ti právě zachránil život.

Výstavka za výčepem 

Výčep je oltářem a trůnem každé knajpy. A u něj nejcennější artefakty zdejší komunity. Nejčastěji z dob, kdy štamgasti ještě dokázali popoběhnout dál než na záchod.

Číšník s tužkou za uchem 

V pravé hospodě vládne pingl ve vestičce, který šestým smyslem vnímá hladiny všech pětaosmdesáti půllitrů na place, a než se dopracuješ do dvou třetin, už mírně vyčítavě podupává u stolu a maluje na účtenku 
další lajnu.

Stůl štamgastů

Pro běžného Čecha je hospoda druhým domovem a pro některé dokonce prvním. Ty zastihnete u stolu hned u výčepu, kde vedou stále stejné řeči, jejich moudra se ale nikdy neoposlouchají. 

Podlaha a obložení z Jekoru

V hospodě si sice každý může povídat, co chce, ale to neznamená, že žvásty od vedlejšího stolu musíte poslouchat. Neznámý génius to vyřešil oblepením všech ploch kobercem značky Jekor. Ten tlumí veškeré zvuky, ale nasává správný hospodský odér.

Výzdoba zdí

Na zdi patří zašlá běloba nebo váleček, kombinovaný s hnědým dřevěným obložením. Jediná povolená výzdoba je sbírka užitého umění sestavovaná kurátory z řad místních štamgastů.

Televize v rohu místnosti

Do hospody se nechodí jen lít, ale i kulturně žít. Proto Češi nechávají v horním rohu místnosti hrát televizi. Ta zajišťuje spojení se světem prostřednictvím sportovních přenosů a epizod telenovel, díky kterým se pak pánové mají o čem doma bavit se svými lepšími polovičkami.

Mucholapka 

Nažloutlé pásy obsypané zdechlým hmyzem jsou jednou ze zhruba tří věcí, ve kterých Češi vládnou světu (další dvě jsou kšefty s akvarijními rybičkami a konzumace tavených sýrů). Proto se lepkavý prapor naší národní identity musí vznášet minimálně nad výčepem.

Pivo co dům dal 

Jasně, orosený a řádně okroužkovaný půllitr je pošušňání, ale slušně vychovaný host nebrblá a leje, co dům dal. Protestuje, jen když se mu nějaký hipstr z marketingu snaží vnutit nefiltrované speciály nebo nedejbože IPU.

Účtenka

Uprostřed hospodského stolu se skví jako totem účtenka pomalovaná houštím čárek, tajuplných číslíček a zkratek, ve kterých by se nevyznal ani Dan Brown. Vlastní účet pro každého neexistuje, protože handrkování o počet vypitých piv je součástí závěrečného rituálu.

AddThis
0 comments

Téma

Soumrak hospod

Zahulený chrám rovnostářství, pábitelství, neoficiální parlament, sídlo pravé české demokracie a identity. Většinou se k ní hrdě hlásíme, občas se za ni stydíme, když se snažíme vylovit z hlavy cokoliv jiného, podle čeho by nás mohli za hranicemi identifikovat. A poslední dobou se o ni bojíme.

Téma

Co vzniklo díky české hospodě

České hospodě dlužíme za mnohé. Vznikl v ní náš jazyk, podnikatelský duch i literatura.

Podobné články: Téma

2018 | 8 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 8 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 8 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+