Reportáž

Hledám vydírání, zn. Jen vážně

Zkusili jsme si založit profil na seznamce pro zlatokopky. A nestačili se divit. Že je kybersvět nebezpečný pro děti, to se ví. Ale jak riskantní je, mnohdy netuší ani dospělí chlapi. Alespoň ti naivní, kteří by vám za trochu pozornosti a příslib povyražení klidně prozradili i kódy k jaderným střelám, pokud by je znali.
AddThis

Jste poměrně atraktivní mladá slečna. Představte si to. No a teď si trochu zasurfujete a zjistíte, že vydělávat se dá i jinak než brigádou v McDonaldu. Narazíte na stránku Hledám sponzora, kde z vás udělají „společnici“ pro majetné muže. Prostitutku ne, nedej bože (a pro lepší svědomí), ale příležitostnou partnerku pro zájemce, které si vyberete a kteří vám za to zaplatí. Zlatokopkou snadno a rychle. Stačí vyplnit údaje o sobě a sumu, za niž jste ochotná se sponzorovanou společnicí stát. My jsme stvořili ne příliš bystrou dvacetiletou slečnu s vymyšleným jménem: „Držím se hesla Nalezneš, když nehledáš. Mám ráda vyspělé muže, kteří vědí, co chtějí, a umí to dostat. Nejsem frigida, ale nejsem ani jemňoučká kytička. A opravdu pravý chlap se zvládne vyrovnat s holkou, která má vlastní názor. Jsi-li to ty, piš. Očekávám 25 000 korun měsíčně.“Na náš zvědavý profil jsme si půjčili údaje a fotky od naší atraktivní kamarádky. S jejím odvážným svolením samozřejmě. A pak už se bojíme nad klávesnicí, že na ni prozradíme moc. Z nezájmu strach nemáme. Ve srovnání s některými profily dost nepřitažlivých dívek, které žádají třeba 50 000 korun měsíčně, patříme do kategorie Marilyn Monroe internetu.

TÝPCI S KLÁVESNICÍ

Kdo asi jsou chlapi, kteří se do téhle seznamky hlásí? A mají vůbec na účtu peníze, které zlatokopkám slibují? I když zaplatili členství na stránkách, podle některých fotek to moc nevypadá. Jeden sedí v laciné knajpě, druhý se fotí na záchodě v kvádru, další zase ve sportovním oblečení, jak z tržnice. Je tu ale i hodně mužů, kteří působí poměrně sympaticky a zároveň zajištěně. Jedna věc nás ale nenapadla. Překvapilo nás, kolik toho na sebe klienti téhle seznamky prozradí, aniž by věděli komu. V našem případě nevědomky novinářům.

KDO HLEDÁ, NAJDE

Jak se rozjíždí konverzace a my přitápíme pod kotlem odhalováním fotografií, na druhé straně mizí veškeré zábrany a také obezřetnost. 
Ačkoli tají svá jména, prozradí třeba své heslo k fotkám a tak víme, jak vypadají. Boduje „sponzor“, který bez obav posílá svůj pracovní mail. Stačí pár kliknutí a známe nešťastníkovo celé jméno. No a za další chvíli z Googlu víme, že je jednatelem stavební firmy, na jejíž služby si stěžují zákazníci. Podle profilu na LinkedIn zjišťujeme, co, kdy a kde vystudoval. Přitom sám o sobě píše: „Vidím věci realisticky a umím používat intuici a snad proto jsem teď sám.“ Intuitivní realista? Nemyslíme si.

Vyplnit formulář nebylo snadnéVyplnit formulář nebylo snadné


Další má fotečku u služební oktávky. Takže stačí proklepnout firmu, zjistit, že Milanové jsou tam dva a podle Facebooku zas, že ten náš má dvě děti a poslouchá Kabáty. Ještě pitomější je prásknout na sebe, že jste z malého města, máte rád fotbal a dát si na profil fotku v dresu. Na malé město dojel i pan Josef, který ochotně poreferoval, odkud je, a v rámci domluvy schůzky bez nátlaku vysvětlil, že každé pondělí hraje s klukama z práce basket. Když jsme zjistili, kdo má v pondělí pronajatou tělocvičnu, vyšla najevo nejen pánova identita, ale i fakt, že rozhodně nemá třicítku měsíčně nazbyt.

Jiný lovec zlatokopek, pětatřicetiletý sportovec, nám bez skrupulí rovnou na mail poslal fotky svého přirození se vzkazem: „Neprohlížej si to v autobuse, ať se někdo nepohorší;-) Jsou tam i pikantnější fotky. Pošli pak nějakou v plavkách.“ Škoda, že si neuvědomil, jak choulostivý materiál poslal neznámému člověku. Kdybychom byli zlí, nechali bychom fotky kolovat po redakci. Nebo po městě… Po síti. 

Střídá ho sdílný Polák a sportovec z krajského města, který rád navštěvuje Dubaj.

Ačkoli se o bezpečnosti na internetu mluví zejména v souvislosti s dětmi, neznamená to, že by si pozor neměli dávat dospělí. Loni v létě například světem internetového seznamování otřásla aféra spojená se seznamkou pro zadané Ashley Madison. Skupina hackerů tehdy tvrdila, že získala všechna uživatelská data, a vyhrožovala, že je zveřejní, pokud nebude kontroverzní stránka vypnuta. Ven se nakonec dostaly mailové adresy, přičemž mezi jejich majiteli byla i spousta Čechů, pár amerických senátorů a televizní hvězda Josh Duggar, který se do té doby prezentoval jako zastánce tradičních rodinných hodnot.

U uživatelů podobných seznamek většinou nemáte, jak ověřit, zda jsou tím, za koho se vydávají. Analýza dat uniklých z Ashley Madison například ukázala, že 90 až 95 procent ženských profilů bylo nepravých. To už je pořádné číslo.

MILENKA BEZ ZÁRUKY

Mnoho našich zájemců má také manželku nebo partnerku, takže by mohla nastat prekérní situace. Jen pro představu: „Ahoj. Líbí se mi tvůj profil. Mám sice ženu, ale ve vztahu mi mnohé chybí, tak hledám takovou přítelkyni, nezávaznou známost.“ Šestačtyřicetiletý ženáč z Liberce nás pro změnu chce jako garde na „zábavné pracovní schůzky v hotelu a na večeři s dodavatelem.“ Střídá ho sdílný Polák (prozrazuje, odkud pochází a v jakém oboru pracuje) a sportovec z krajského města, který rád navštěvuje Dubaj. Mnohým z nich nedochází, že jsou tím, co na sebe prozrazují, vydíratelní. A pak je jedno, zda svou účast v téhle seznamce berou jako neškodnou hru, kterou včas ukončí. To jim jejich partnerky nemusí věřit.

Většinou ale narážíme na něco takového: „Hledám dlouhodobý milenecký vztah… takový vztah jsem měl skoro 3 roky… tak jsem ji finančně podporoval a dostali jsme se až na 45tis/měs. Já sám mám příjem okolo 300tis/měs., tak nemám s ničím problém.“ Zahanbí ho zájemci, kteří nabízejí i přes sto tisíc.

2016_03-CILI-Reportaz-Co_nam_dela_dobre-3A

Vysloužilý skoro Ital zase milence slibuje 25 000 a hledá jen opravdové setkání. Od pohledu mu jeho peníze moc nevěříme. Tlačítko „projevit sympatie“ tentokrát nemačkáme. Další, jednačtyřicetiletý nápadník, ví přesně, co chce: „Umíš se oháknout a chceš být sexuálně užívána, ozvi se.“

NESPONZORUJTE S RIZIKEM

Každý je schopen zfalšovat seznamovací profil a může se vydávat za někoho jiného. Vycházejte z toho. Přestaňte komunikovat s kýmkoliv, kdo na vás tlačí, abyste mu sdělili osobní nebo finanční informace. Také platí, že seznamky, které jsou zadarmo, nejsou příliš zabezpečené. Nejlepší je si vyměnit jen pár zpráv a trvat na osobním setkání. Aby se nestalo, že když na schůzku přijde místo slibované krasavice Marfuša, bude to váš nejmenší problém. A jestli vás to neodradilo, můžete na vlastní nebezpečí zkusit ještě „lukrativnější“ stránku Hledám milionáře.

V době, kdy se na školách vyučuje bezpečnost internetu v páté třídě, děti se učí slovo sexting ještě než se dostanou k sexuální výchově a frčí aplikace, jako jsou Tinder, Badoo, Whisper a Snapchat, je zkrátka dobře se na chvíli zastavit, dát si studenou sprchu a uvědomit si, že ne každý to s tou aférkou myslí tak upřímně jako vy. A těžko můžete učit svoje dítě zodpovědnému chování na síti, když sami skočíte na lep komukoli. 

JAk to funguje

Na seznamce se zaregistrujete jako dívka, napíšete vše o své povaze, linii a stavu pubického ochlupení, načež si stanovíte částku, za kterou jste ochotna chodit na večeře/do divadla/do penzionu na Šumavě/vařit/páchat nemravnosti. Muž si založí profil, napíše vše o své povaze, linii a stavu pubického ochlupení, načež stanoví částku, kterou je ochotný dívce zaplatit za to, že s ním chodí na večeře/do divadla/do penzionu na Šumavě/páchá nemravnosti. O ceně dále jednají mezi sebou. Stránka ovšem v nejmenším negarantuje, že je muž skutečně zámožný, že je dívka skutečně tak hezká nebo že nemá kapavku. 

AddThis
0 comments

Pokec

Proč Holanďani říkají: „Ajeto!“

Jestli cestujete po světě, určitě víte, jak člověku srdce zaplesá při spatření něčeho domácího. To pak klidně strávíte s domorodci půlhodinu vysvětlováním, kdo to je Baťa nebo jak je škodovka super auťák. Když ale náhodou zjistíte, že v Nizozemsku frčí v divadle příběhy Pata a Mata, navíc jako muzikál, tak vám nejspíš dojde řeč. S Jelle Kuiperem, scenáristou, hercem, kabaretiérem a autorem divadelních dobrodružství dvou nešiků ji ale zase rychle najdete. Jednak se s ním dobře kecá a taky proto, že stejně jako my Pata a Mata upřímně zbožňuje.

Zoom

Nejstřeženější tajemství na světě

V době, kdy mají tajná společenství jako @#$!§ oficiální weby a lidé ochotně vylepují své nejniternější soukromí na internetové stránky (třeba @#$!§), by se mohlo zdát, že žádná tajemství neexistují. Pár výjimek se ale ještě najde. Možná…

Podobné články: Reportáž

2018 | 10 | Holky & koně

Co se stane v Praze, zůstane v Praze

Průvodce stag parties neboli rozluček se svobodou není zaměstnání, na které se pořádají výběrová řízení. Nedozvíte se o něm z inzerátů. Možná proto, že to není ani tak zaměstnání, jako sociální sonda do mužského kolektivního myšlení říznutá městskou adventurou a únikovou hrou. Vyzpovídali jsme dívku, která tuhle práci dělala.

2018 | 8 | Chodiči

Kosení Pražáků

Nedávno mi bývalý spolužák tvrdil, že by se v Praze ukousal nudou. Prý tu lidi jen sedí v práci nebo v zácpě na magistrále. To je samozřejmě nesmysl, protože v naší Matičce měst se dá zažít úplně všechno. Třeba vyrazit za kuropění žnout otavu.

2018 | 5 | Ti druzí

Mrkání zakázáno!

3, 2, 1… zápas začal. Držel jsem víčka zoufale od sebe, procházel hrůzným peklem, ronil krev, pot i slzy a… po 21 vteřinách jsem mrknul. S posměchem opouštím kolbiště hned v prvním kole. Do světového rekordu 1 hodina a 58 minut bez mrknutí mi na Mistrovství světa v zírání přeci jen pár chvil zbývalo.
Google+