Téma

5 smyslů v rauši

Člověk má pět smyslů a každý z nich nám může zprostředkovat příjemné pocity. Aby se tak stalo, musí být splněno pár podmínek.

AddThis

Chuť

S identifikací příjemných chutí je to asi nejsložitější, protože velmi závisí na kultuře, odkud daný člověk pochází. Zdá se ale, že lidský organismus je všeobecně předprogramován tak, aby si užíval sladké a slané a ošklíbal se nad hořkým a kyselým. Údajně je to proto, že slaná chuť signalizuje přítomnost chloridu sodného (kuchyňské soli), který je nezbytný pro udržování iontové rovnováhy našeho těla. Sladká chuť zase signalizuje přítomnost sacharidů, které nám dodávají energii. Kyselá chuť se naopak asociuje se zkaženým jídlem a hořká nás varuje před jedovatými látkami. Zvláštní případ je pátá chuť, které se obyčejně říká japonským jménem „umami“, což se dá zhruba přeložit jako „šmakózní“. Umami je prostě všechno, co chutná výrazně a příjemně a našemu organismu signalizuje přítomnost proteinů. Jestli ji chcete zažít koncentrovanou, tak si lízněte sójové omáčky. 

Zrak

Zrakem vnímáme až 80 % informací, takže předpokladů pro příjemné pokoukání je povíc. Tak třeba barvy. Všechny se dají znázornit na barevném spektru od fialové přes modrou, zelenou, žlutou až po červenou. Když tuhle duhu ohnete do kruhu, jakékoliv čtyři sousedící barvy k sobě budou příjemně ladit, kdežto barvy na opačných stranách kruhu působí kontrastně a rušivě. Příjemně se nám kouká na krásné věci. Každý sice vidí krásu někde jinde, ale pár principů sdílíme všichni. Líbí se nám symetrie. V průzkumech nejvíce bodů sbíraly obličeje, jejichž levá a pravá polovina jsou hodně podobné. Dokonce se zdá, že ideál krásy do nás nenatloukly módní časopisy, ale máme ho zakódovaný. I batolata spolehlivě slintají nad symetrickým obličejem, jemnou pokožkou, velkýma kulatýma očima a plnými rty. Plastičtí chirurgové proto pracují se symetrií. Podle výzkumu psychologa Itzhaka Aharona je pohled na krásnou tvář jedním z nejsilnějších aktivátorů dopaminové odměny.

Čich

Tajemstvím příjemných vůní se živí výrobci parfémů a zabývá se jimi spousta studií. Jedna z nejzajímavějších proběhla na univerzitě v Berkeley. Rehan Khan a Noam Sobel v nich sestavili databázi 160 různých vůní, které nechali špičkovými čmuchaly charakterizovat škálou 146 různých charakteristik (sladká, kouřová, zatuchlá atd.). Pak všechny údaje nalili do počítače, který vůně přesně rozdělil na „stupnici příjemnosti“. Stejný soubor dat pak aplikovali na asi 1500 chemikálií, ze kterých se vůně mixovaly. Zjistili, že mohou přesně předpovědět, jaká molekulární struktura odpovídá příjemným vůním. Přestože testování probíhalo na lidech z celého světa, strefovali se Khan a Sobel při výrobě příjemných vůní přesně. Pokud nechcete mixovat molekuly a vystačíte si s přirozenými vůněmi, ty zase otestovali iz--raelští neurobiologové. Ačkoliv je dávali testovat různým národnostem, zjistili, že nejpříjemnější přirozené vůně jsou limetka, grapefruit, bergamot, pomeranč a máta. Na dalších místech následovala frézie, amylacetát (molekula, která voní asi jako banán nebo jablko), skořice, mimóza a jedlové jehličí. 

Sluch

Spousta akustiků se snažila vypátrat, jestli se dá matematicky vyjádřit příjemný harmonický souzvuk. Příjemné akordy i samotné stupnice se ale napříč kulturami dost liší. Hezky prý zní po celém světě snad jen kvinta (poměr frekvencí 2:3). Práci s příjemnými zvuky využívá až fetišistický fenomén ASMR. Zkratka znamená Autonomous Sensory Meridian Response, tedy „samostatná smyslově-meridiánová reakce“, a ukrývá takové to mravenčení na zátylku, když se vám děje něco příjemného. ASMR videa najdete na YouTube. Většinou v nich nějaká pohledná dáma šeptá do mikrofonu, škrábe prsty po hřebenu a vůbec vyluzuje jemné zvuky. Lidé, co si na tom ujíždí, tvrdí, že jim to navozuje mozkový orgasmus.

Hmat

Většina studií hmatu se dopracovala k šokujicím závěrům typu: na lidský hmat nejpříjemněji působí měkké, hladké a jemně chlupaťoučké povrchy. Korejští vědci pak doplnili, že když člověk spí v měkkém a jemném povlečení, klesá hladina adrenalinu v moči. Asi nejzajímavější zjištění hmatových studií ovšem je, že dotyky vnímáme dvěma způsoby. Nejčastější je pomocí rukou nebo chodidel. Na nich se na jednu stranu shromažďuje nejvíce citlivých nervových zakončení, ale na druhou stranu zde zcela chybí jistá speciální nervová vlákna. Ta se nachází jen v pokožce, ze které rostou chlupy a umožňují vnímat dotyky tím druhým způsobem. Jsou zodpovědná za příjemné pocity, které z dotyků pocházejí. Vědci si to vysvětlují tím, že zatímco ruce a chodidla jsou určeny k prozkoumávání všeho, co se kolem nás naskytne, dotyk ochlupených částí těla je vyhrazen jen pro ty, které si pustíme blízko k tělu. 

AddThis
0 comments

Téma

Co nám dělá dobře

Ten pocit, když se vám rozlije po těle omamné šimrání, pusa se vám roztáhne od ucha k uchu a mžouráte na svět polozavřenýma očima. Navodí ho leccos. Na dovolené se poprvé rozplácnete na rozpálený písek. Cinkne vám smska, že přišla výplata. Zahryznete se do nejlepšího hambáče pod sluncem. A víte, co je na tom nejlepší? Tělo vám tak signalizuje, že pro sebe děláte to nejlepší. No, není to příjemná zpráva? A tak jsme sem dali spoustu věcí, co by vám mohly udělat dobře, a ptali jsme se, proč tomu tak je.

Téma

Kluci žerou růžovou

Proč je oblíbená barva pro předškoláky a nejmenší školáky tak důležitou a velkou věcí?

Podobné články: Téma

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Čeká nás robotopie

Vzestup myslících strojů bude buď nejlepší, nebo nejhorší věc, která se lidstvu přihodí, říká Stephen Hawking.

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Budou roboti makat za nás?

Kdybyste se měli rozhodnout, jestli zaměstnáte člověka, nebo na jeho místo posadíte robota, kterou možnost byste zvolili? Robota, že ano? Nebojte, v roli zrádců lidské rasy nejste sami. S výhodami zaměstnávání robotů se totiž dá těžko polemizovat. Pracují přesně, rychle, nechodí na záchod ani na cigáro a neotravují s dovolenou.

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Nové verze zábavy

Víc než polovina mileniálů se v průzkumech vyjádřila, že před televizí dává přednost YouTube. Kromě kanálů se přitom mění i samotná zábava. V budoucnosti ji budou mít v rukách a hlavách sami uživatelé. Budou její součástí, budou ji v reálném čase ovlivňovat, vstupovat do ní a prožívat ji všemi smysly. Roboti nám dají čas zábavu si užít, a ještě ji sami připraví.
COOKIES
Google+