Pavlač Emila Hakla

AddThis

Budoucnost…

Všichni si ji nějak pamatujeme. Zničehonic přestaly řeči o doživotní pohodě a začaly kecy o firemní solidaritě. Nebrali jsme je vážně, když jsme začátkem devadesátých zůstávali s kolegou v kanclíku přes noc, abychom ráno stihli, co bylo třeba stihnout. Nikdo po nás venkoncem nechtěl, abychom chodili domů. Díky tomu jsme objevili síť a na té síti jsme proti sobě od večera do rána metali ohnivé sekery a modře vybuchující baňky. Tři čtvrtě roku nám do toho nikdo nemluvil, protože v baráku nikdo nebyl.

Aspoň jsme si to mysleli do chvíle, kdy se ve dveřích ve čtyři ráno zjevil napuchlý krea­tivní šéf s divně zlýma očima a na místě nás vyhodil. Sestřelovali jsme totiž jeho bojovníky – hrál tu samou gamesku se spolumajitelem, co žil na druhém konci patra. Načež to celé rozsekl tlustý kudrnáč, kterého jsme vůbec neznali. Ukázalo se, že je to správce sítě a ani ti dva šéfové netuší, že taky vůbec neopouští budovu – spí na molitanu v serverovně a živí se pizzou, kterou mu vyzvedávají na recepci. Takže nás tam bylo nonstop dennodenně pět, aniž jsme o sobě věděli. Pak ještě dvě account manažerky, ale ty tam chodily opravdu jenom spát. 

V pořádku, až na toho kudrnáče – šéfa kreáče jsme tu konkrétní noc nesejmuli my, ale on. Náš první ajťák.

 Dneska jsem na síti sám a celkem mi to vyhovuje. Mám svého IT, hrozně hodný kluk. Když něco kiksne, volám mu, on se jenom zeptá: Jaký máš heslo? Normálně bych věděl, ale mám v sobě nějaký šrám z těch dávných let – nastane zatmění. On si to bez problémů najde, zavolá mi a řekne: Abraxas – někam si to zapiš. V tu chvíli mi dojde, že chtěl znát slovo, které zadávám od rána do večera. Budoucnost… Kéž by se vrátila, ale ona se nevrátí – není čas.

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

V dalším Rozjezdu se dozvíte, že světové korporace zprivatizovaly sex, Jiří Strach má velké oči a přečtete si doporučení na nový IT bestseller Server proti jihu.

Téma

Počítač nás rozdělí na jedničky a nuly

Počítače a algoritmy řídí všechno. Finanční operace i provoz metra, jaderné elektrárny a i to, s kým se na internetu seznámíte a zda vám v bance dají hypotéku. V Googlu umí odhadnout nejen, co chcete najít na internetu, ale údajně také to, jak dlouho u nich vydrží ten který zaměstnanec. O tom, co se vám zobrazí na Facebooku za reklamu, rozhoduje vyjednávání dvou různých algoritmů mezi sebou. Dalo by se říct, že počítače už ovládly náš svět. Ale omyl, i počítače někdo ovládá. Ajťáci.

Podobné články: Pavlač

2016 | 10 | Instantní strach

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 9 | Teenageři 2.0

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 7 | Dovolená na kanapi

Pro většinu lidí je domov

Emil Hakl se má. Na dovolené je totiž pořád...
Google+