Téma

I algoritmus se utne

Reportér Scott Patterson jednou přirovnal svět řízený algoritmy k letu řízenému autopilotem. Ve většině případů je to pohoda, problém nastává, když se autopilot zblázní. Tahle analogie je navíc ještě velmi optimistická. Naše letadlo se totiž pohybuje takovou rychlostí, že na lidskou kontrolu často prostě nezbývá čas.
AddThis

< Paní Catherine Taylorová z Arkansasu se jednoho dne začala ucházet o práci v místní pobočce Červeného kříže. Když byla přes svou kvalifikaci odmítnuta, začala se vyptávat a nakonec se dopátrala až k jí naprosto neznámé firmě ChoicePoint, která Červenému kříži poskytovala personální poradenství. Ve své složce našla upozornění, že byla stíhána za výrobu a distribuci metamfetaminu. Když Catherine namítala, že nikdy drogy nevařila, nikdo se s ní nehodlal bavit. Najala si tedy právníka, který zjistil, že počítačový systém zaměnil její profil s jinou osobou stejného jména (když se jmenujete Kateřina Krejčí, může se to stát). Bohužel také zjistil, že se stejná chyba dostala do záznamů dalších deseti společností obchodujících s osobními daty. Díky prosté počítačové chybě měla Catherine naprosto nulovou možnost získat zaměstnání, dostat půjčku nebo si pronajmout byt. Celá věc skončila u soudu a trvalo léta, než ji databáze přestaly označovat za nepřijatelnou osobu. />

<…NA AMAZONU BYLY NAJEDNOU K DOSTÁNÍ DESÍTKY DRUHŮ ZBOŽÍ – OD SLUCHÁTEK PO LUXUSNÍ MATRACE – PO JEDNOM CENTU./>

 Zmizela desetina ekonomiky

< Obchodování na burze se už dávno neodehrává v místnosti plné křičících pánů. Přesunulo se do světa jedniček a nul a čím dál tím větší objemy obchodu zajišťuje takzvané vysokofrekvenční obchodování. Každá nanosekunda rozhoduje o miliardách a obchodování obstarávají na člověku nezávislé algoritmy. Jak podotkl odborník na nové technologie Kevin Slavin: „Vše, co nám zůstalo, je obrazovka a červené tlačítko s nápisem STOP.“ Ani to ale nezaručuje bezpečí. 6. května 2010 se ve tři čtvrtě na tři najednou propadly největší burzovní indexy o děsivých 9 % a celý finanční svět zůstal zírat s otevřenou pusou. O dvacet (panických) minut později se desetina světové ekonomiky opět zničehonic objevila a makléři se přestali věšet na kravatách. Dodnes se přesně neví, co se stalo. Zbylo jen jméno Flash Crash of 2:45. />

 BItva hlídačů cen

< Internetové obchodní domy a aukční síně se s chybujícími algoritmy potýkají celkem často. Jejich cenovou politiku totiž zabezpečují automatické systémy, které sledují popularitu různých druhů zboží a neustále upravují jejich ceny. Artikl, po kterém je poptávka, může během dne klidně desetkrát zdražit, ležáky naopak zlevňují. Problém nastane, když se na stejné platformě do sebe zakousnou dva robůtci a začnou spolu soupeřit. Někdy to vede k legračním případům, například na Amazonu se jeden čas prodávala knížka o mouchách za 23 698 655 dolarů a 93 centů plus poštovné. Horší varianta nastane, když oba hlídači sveřepě trvají na tom, že jejich sekce bude ta nejlevnější. V tom případě může nastat takzvaný „závod ke dnu“, kdy jdou ceny nekontrolovatelně dolů a drobným obchodníkům napojeným na velké prodejní systémy zbudou jen oči pro pláč. Stalo se to například před Vánocemi v roce 2014, kdy byly na Amazonu najednou k dostání desítky druhů zboží – od sluchátek po luxusní matrace – po jednom centu. Obchodní podmínky Amazonu navíc garantují, že jakmile zákazník ukončí transakci, musí zboží za zobrazenou cenu opravdu dostat. Za chybu v algoritmu RepricerExpress tak desítky drobných obchodníků zaplatily statisícovými ztrátami. />=<

Robůtek / Tagy / Flickr / chyba

Flickr, jestli to náhodou nevíte, je komunitní web specializovaný na sdílení fotografií. Vyhledávání v jeho databázích usnadňují popisky (říká se jim „tagy“), kterými je autoři označují. Aby vyhověl uživatelům, kteří jsou moc líní své fotky tagovat, zavedl Flickr vloni na jaře systém, který šmejdí po nahraných snímcích a označuje je automaticky. Flikří robůtek se ale během služby pravděpodobně zbláznil a stovky fotek označil dost podivnými tagy. Například portrét afroamerického streetworkera označil slovy: černobílý, monochrom, zvíře a lidoop. Stejné tagy přiřknul blonďaté modrooké maratonkyni, takže pravděpodobně nejde o rasistický algoritmus, ale když se zděšení administrátoři pustili po jeho stopách, zjistili, že paseky nadělal dost. Označit fotku vjezdu do koncentračního tábora nálepkou „sport“ a „tělocvična“ je fakt síla.

AddThis
0 comments

Téma

První liga IT

Když si projdete žebříčky Top 50 nejvlivnějších lidí světa, které vyhlašují Bloomberg, Time, Forbes a další, zjistíte, že minimálně pětina ze současných světových leaderů se rekrutuje ze světa IT.

Téma

Co dělá IT s naším myšlením?

Na Googlu najdeme všechno a zbytek si pamatuje mobil. A tak už podle výzkumu z Harvardu ani neznáme telefonní čísla a data narozenin našich blízkých. Společenský život vedeme na obrazovce. Co to dělá s naším myšlením?

Podobné články: Téma

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Kdo nerýpe, není Čech

Když byl v Parlamentu České republiky v roce 2001 projednáván „zahrádkářský zákon“, vystoupil v rozpravě Jiří Payne a zavzpomínal, jak provázel po republice návštěvu z USA a cestou projížděli kolem zahrádkářské kolonie. Hosta to zaujalo a ptal se, zda u nás mnoho lidí žije v takových slumech. Nedovedl prý pochopit, že pidipozemky se sflikovanými boudami nejsou sídliště živořících chuďasů, ale výsledek národní posedlosti stěhovat se o víkendech do zahrádkářských kolonií, rýpat se v zemi a na pěti čtverečních metrech pěstovat zeleninu.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Osobní ráj na dvaceti metrech čtverečních

David Macháč si zahrádky a zahrádkáře zvolil za téma svých fotografií náhodou. Nakonec se z jednorázového cyklu stalo dlouhodobé téma, které mu vloni vyneslo nominaci na Czech Press Photo.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Druhy zahrádkářů

Zahrádka je obrazem duše svého majitele, a protože je každý zahrádkář unikát, nenajdete dvě stejné ani v té největší kolonii. Pár základních druhů zahrádek a zahrádkářů se ale vysledovat dá.
COOKIES
Google+