Téma

IT atlas

Nenechte se mýlit televizí, která vám IT odborníky představuje jako šílence opakující donekonečna „Zkusil jste to vypnout a zapnout?“ Ve skutečnosti jde o velmi pestrou komunitu se spoustou poddruhů.

AddThis

Kolega

# Nejnižší IT hodnost. Automaticky ji získává člověk, který neuváženě pomůže kolegovi spravit zaseklý komp. Protože ví, kde najde tlačítko reset, už je navždy odborník a bude řešit vše od nefungující myši po spadlý server. Funkce se zbaví jedině tak, že ji předá někomu jinému, ochotnějšímu zmáčknout ten čudlík.

Náš Ajťák

# Vyskytuje se v menších firmách. Většinou to bývá čerstvý absolvent nebo synovec jednoho z majitelů. Budí rozporuplné pocity. Je zašitý v zabordeleném kumbálu, kde se cpe pizzou, stahuje filmy, čumí na porno a bere za to víc než zasloužilý obchoďák. Na druhou stranu si ho ale všichni trochu nadbíhají. Nikdo totiž neví, kdy ho modrá obrazovka smrti vydá Ajťákovi na milost.

Startupista

# Človíček, který se vyskytuje převážně v co-workingových hubech, kde obchází sousedy a otravuje je otázkami typu: „Hele, využil bys appku, co by předehřívala prkýnko na záchodě?“ Když zrovna nesní o kanceláři v Silicon Valley, tak brainstormuje, obesílá „potenciální investory“ a mačká refresh na browseru, aby zjistil, jestli už si jeho poslední appku (zdarma) stáhlo aspoň 12 lidí. 

IT manager

#Vyšší odrůda prostého ajťáka, od něhož se odlišuje vizitkou a tendencí nosit sem tam kravatu (byť stále stejnou a s obrázkem Bendera z Futuramy). Většinou to bývá nešťastník, který má pod sebou partičku mladších kolegů. Ti se mu v bezpečí ajťáckého doupěte tlemí, že je kravaťák zaprodanec, který musí chodit na porady. Po nich mu vynadají, co to zase těm lamám zeshora nasliboval.

Tým IT manažera

 

Šroubovák

# Oficiální název zní pracovník technické neboli hardwarové podpory. Jeho práce spočívá v ploužení po firmě, kde učí lamy zasouvat USB klíče do slotů a vyměňuje prolité klávesnice. 

 

Programátor

# Divoce vyhlížející typ s arzenálem desktopů, laptopů a palmtopů, do kterých buší nesrozumitelné znaky, závorky a obrácená lomítka. Vytrhnout ho může jen nějaká zásadní záležitost, jako je vyprávění o kolegyni, která prý jednou někomu poslala své telefonní číslo v bináru

 

Dráťák

# Správce sítě. Obávaná a ctěná postava, protože nikdo přesně netuší, co vlastně dělá, a každý se bojí, že mu potají čte maily a sleduje historii na internetu. Ve skutečnosti jde o plachého specialistu žijícího v neustálém strachu, že po něm někdo bude chtít, „aby mu spravil počítač“.

AddThis
0 comments

Téma

Holky nepatří mezi ajťáky? Stereotyp!

V Česku není podle posledních statistik ani deset procent ajťaček. To se snaží změnit organizace Czechitas. Patří mezi ně i Pavla Randáková - studentka pedagogiky, která totálně změnila svou kariéru a pracuje jako ajťačka. Mimo jiné testuje software možná právě vašeho univerzitního informačního systému. A hraje lakros.

Téma

Svět funguje v systému, který je trochu punk

Slíbil nám, že nás nechá nahlédnout do tajností IT světa. Ale pod podmínkou, že zůstane tajný aspoň on. Dělat rozhovor s programátorem je složité, protože se každou chvíli dostanete do situace, kdy se jeho vyprávění ztrácí v překladu. Ty kousky, které normální smrtelník pochopí, jsou nicméně fascinující.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+