Téma

IT atlas

Nenechte se mýlit televizí, která vám IT odborníky představuje jako šílence opakující donekonečna „Zkusil jste to vypnout a zapnout?“ Ve skutečnosti jde o velmi pestrou komunitu se spoustou poddruhů.

AddThis

Kolega

# Nejnižší IT hodnost. Automaticky ji získává člověk, který neuváženě pomůže kolegovi spravit zaseklý komp. Protože ví, kde najde tlačítko reset, už je navždy odborník a bude řešit vše od nefungující myši po spadlý server. Funkce se zbaví jedině tak, že ji předá někomu jinému, ochotnějšímu zmáčknout ten čudlík.

Náš Ajťák

# Vyskytuje se v menších firmách. Většinou to bývá čerstvý absolvent nebo synovec jednoho z majitelů. Budí rozporuplné pocity. Je zašitý v zabordeleném kumbálu, kde se cpe pizzou, stahuje filmy, čumí na porno a bere za to víc než zasloužilý obchoďák. Na druhou stranu si ho ale všichni trochu nadbíhají. Nikdo totiž neví, kdy ho modrá obrazovka smrti vydá Ajťákovi na milost.

Startupista

# Človíček, který se vyskytuje převážně v co-workingových hubech, kde obchází sousedy a otravuje je otázkami typu: „Hele, využil bys appku, co by předehřívala prkýnko na záchodě?“ Když zrovna nesní o kanceláři v Silicon Valley, tak brainstormuje, obesílá „potenciální investory“ a mačká refresh na browseru, aby zjistil, jestli už si jeho poslední appku (zdarma) stáhlo aspoň 12 lidí. 

IT manager

#Vyšší odrůda prostého ajťáka, od něhož se odlišuje vizitkou a tendencí nosit sem tam kravatu (byť stále stejnou a s obrázkem Bendera z Futuramy). Většinou to bývá nešťastník, který má pod sebou partičku mladších kolegů. Ti se mu v bezpečí ajťáckého doupěte tlemí, že je kravaťák zaprodanec, který musí chodit na porady. Po nich mu vynadají, co to zase těm lamám zeshora nasliboval.

Tým IT manažera

 

Šroubovák

# Oficiální název zní pracovník technické neboli hardwarové podpory. Jeho práce spočívá v ploužení po firmě, kde učí lamy zasouvat USB klíče do slotů a vyměňuje prolité klávesnice. 

 

Programátor

# Divoce vyhlížející typ s arzenálem desktopů, laptopů a palmtopů, do kterých buší nesrozumitelné znaky, závorky a obrácená lomítka. Vytrhnout ho může jen nějaká zásadní záležitost, jako je vyprávění o kolegyni, která prý jednou někomu poslala své telefonní číslo v bináru

 

Dráťák

# Správce sítě. Obávaná a ctěná postava, protože nikdo přesně netuší, co vlastně dělá, a každý se bojí, že mu potají čte maily a sleduje historii na internetu. Ve skutečnosti jde o plachého specialistu žijícího v neustálém strachu, že po něm někdo bude chtít, „aby mu spravil počítač“.

AddThis
0 comments

Téma

Holky nepatří mezi ajťáky? Stereotyp!

V Česku není podle posledních statistik ani deset procent ajťaček. To se snaží změnit organizace Czechitas. Patří mezi ně i Pavla Randáková - studentka pedagogiky, která totálně změnila svou kariéru a pracuje jako ajťačka. Mimo jiné testuje software možná právě vašeho univerzitního informačního systému. A hraje lakros.

Téma

Svět funguje v systému, který je trochu punk

Slíbil nám, že nás nechá nahlédnout do tajností IT světa. Ale pod podmínkou, že zůstane tajný aspoň on. Dělat rozhovor s programátorem je složité, protože se každou chvíli dostanete do situace, kdy se jeho vyprávění ztrácí v překladu. Ty kousky, které normální smrtelník pochopí, jsou nicméně fascinující.

Podobné články: Téma

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Kdo chce hasit, musí hořet

Finové chodí do sauny, Američané na baseball a Berlíňané na techno. Češi a Moravané tráví volný čas motáním hadic, běháním v nehořlavém obleku a zachraňováním dvou- a čtyřnohých bližních. Naší nejpočetnější zájmovou organizací jsou dobrovolní hasiči.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Mistrovství světa v mávání s hadicí

Hasiči spolu během přípravy soutěžili odjakživa. Hasičský sport s mezinárodně platnými pravidly k nám ale přišel až v roce 1967. Založil ho bývalý náčelník Pavel Stoklásek, inspiraci si dovezl ze služební cesty po SSSR. Soutěží se ve čtyřech disciplínách. Návod na ně zní takhle:

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Zákupští bývali vždycky nejlepší

První dobrovolný hasičský sbor u nás a jeden z prvních v Evropě vznikl roku 1850 v Zákupech. Když jsme se vypravili do města s nejstarším hasičským sborem, tak jsme rovnou vyzpovídali jeho nejstaršího člena, místní hasičskou legendu Františka Vomáčku.
Google+