Téma

Holky nepatří mezi ajťáky? Stereotyp!

V Česku není podle posledních statistik ani deset procent ajťaček. To se snaží změnit organizace Czechitas. Patří mezi ně i Pavla Randáková - studentka pedagogiky, která totálně změnila svou kariéru a pracuje jako ajťačka. Mimo jiné testuje software možná právě vašeho univerzitního informačního systému. A hraje lakros.
AddThis

< Co vás na tomhle oboru baví?
Na začátku to byla výzva, jestli můžu pracovat v IT, i když jsem nestudovala informatiku. Teď svoji práci zbožňuju a nechystám se ji měnit. Baví mě, že je vše stavěné na faktech a nemůžeme si říct, že pravděpodobně něco vyjde. 

< Jak se pracuje v ryze mužském prostředí?
Skvěle. Rozumíme si. Asi takhle – odpovídají vaši kolegové na maily radši chlapům, nebo umanutým zrzkám? 

< Asi neplatí, že většina ajťáků nosí ponožky do sandálů a od rána do večera pije Red Bull. Chtěla byste přítele z IT? 
Jasně, že jo. Většina ajťáků, které znám, sportuje. Chodí skvěle oblékaní a mají zajímavé koníčky. Při jaké jiné profesi můžete pracovat z jakéhokoli místa na Zemi?

< Jaký stereotyp vás dokáže zvednout ze židle?
Stereotyp, že holky do IT nepatří. Ten se ostatně s Czechitas snažíme odbourat.

< Stává se, že se budoucí studentky raději rozhodnou pro jiný obor, protože mají pocit, že k počítači nepatří?
Určitě ano. Hlavně nevidí, kam až ICT (informační a komunikační technologie) zasahuje. Kolik holek na střední ví, že se může živit třeba testováním počítačových her?

< Co do IT přináší ženský element
Jiný úhel pohledu, jiné myšlení. Kdo nejlépe ví, jak má vypadat e-shop s oblečením? Nerada bych generalizovala heslem jako pečlivost.

< Když ředitel firmy shání nového ajťáka, vybere si raději muže, nebo ženu?
Vybere si podle dovedností a zkušeností. Myslím, že pohlaví nerozhoduje. Na druhou stranu v dnešní době můžou chtít ředitelé rozředit mužský kolektiv a spíš vezmou holku. 

< Dnes už snad všechno řídí počítače. Není to až strašidelné? Uvědomujete si moc IT? 
Jasně, že uvědomuju. Minimálně u našich produktů vím dopředu, co se vyvíjí. Je cool být u zdroje. Moc mě to neděsí. Podívejte se na fungování Estonska. Daňové přiznání vyplníte za pár minut. Jediné, co tam nemůžete udělat online, jsou svatby, rozvody a prodeje majetku. To chceme taky, ne? />=<

Organizace Czechitas

Vzdělává a inspiruje  ženy v informačních technologiích a buduje komunitu těch, které IT zajímá. Organizuje workshopy, které se zaměřují na konkrétní technologie nebo znalosti.

AddThis
1 comments
KaterinaFalk
KaterinaFalk

Jiny uhel pohledu? Holky maji jit do IT, aby programovaly eshopy pro obleceni? Toto je desivy stereotyp! A co je desivejsi, ze to pani a i vase stranka jeste propaguje! To uz se zapomnelo, ze computer science byla vynalezena a desetileti dominovana zenami? Kdyz Margaret Hamilton programovala palubni pocitac mise Apollo, tak urcite o obleceni a makeupu "jinym" pohledem nepremyslela. Berete cely projekt za uplne spatny konec, skutecne inteligentni holky spis odrazujete! Take uvadite nepravdivé informace o výběrovém řízení v pracovním procesu, biasy a dokonce cílená diskriminace jsou velmi časté a prokázané. http://gender.stanford.edu/news/2011/researcher-reveals-how-“computer-geeks”-replaced-“computergirls”

Téma

Svět vám ušijeme na míru

Aktivista Eli Pariser přirovnal ve své TED přednášce současný internet k rané novinařině na začátku 20. století. Noviny se tehdy vydávaly pouze s cílem prodat co nejvíce výtisků a tak editoři podle toho vybírali obsah. Není náhoda, že největším úspěchem téhle éry novinařiny nebylo zvýšení obecné informovanosti, ale stvoření Jacka Rozparovače.

Téma

IT atlas

Nenechte se mýlit televizí, která vám IT odborníky představuje jako šílence opakující donekonečna „Zkusil jste to vypnout a zapnout?“ Ve skutečnosti jde o velmi pestrou komunitu se spoustou poddruhů.

Podobné články: Téma

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Čeká nás robotopie

Vzestup myslících strojů bude buď nejlepší, nebo nejhorší věc, která se lidstvu přihodí, říká Stephen Hawking.

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Budou roboti makat za nás?

Kdybyste se měli rozhodnout, jestli zaměstnáte člověka, nebo na jeho místo posadíte robota, kterou možnost byste zvolili? Robota, že ano? Nebojte, v roli zrádců lidské rasy nejste sami. S výhodami zaměstnávání robotů se totiž dá těžko polemizovat. Pracují přesně, rychle, nechodí na záchod ani na cigáro a neotravují s dovolenou.

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Nové verze zábavy

Víc než polovina mileniálů se v průzkumech vyjádřila, že před televizí dává přednost YouTube. Kromě kanálů se přitom mění i samotná zábava. V budoucnosti ji budou mít v rukách a hlavách sami uživatelé. Budou její součástí, budou ji v reálném čase ovlivňovat, vstupovat do ní a prožívat ji všemi smysly. Roboti nám dají čas zábavu si užít, a ještě ji sami připraví.
COOKIES
Google+