Téma

První liga IT

Když si projdete žebříčky Top 50 nejvlivnějších lidí světa, které vyhlašují Bloomberg, Time, Forbes a další, zjistíte, že minimálně pětina ze současných světových leaderů se rekrutuje ze světa IT.

AddThis

Tim Cook

Nástupce jablíčkářského gurua Steva Jobse, který dokázal, že to jde i bez gurua a jeho hysteráků. Vyrostl v rodině chudého zaměstnance loděnice a žije sám v malém bytě se zahrádkou. Milovník sportu a ekologie hodně čte a vysedává se svými zaměstnanci v kavárně. Cook vstává před svítáním – o půl páté už odepisuje na maily.

 

Reid Hoffmann

Neoficiální vládce Silicon Valley, který má prsty ve všech sociálních sítích, financoval vznik Facebooku, Groupon a AirBnB, založil PayPal a LinkedIn a věnuje se mikrofinancování malých podniků ve třetím světě. Tenhle obézní filantrop miluje hru Osadníci z Katanu a má pět mobilů. Nechce mít děti, protože by na ně neměl čas.

Jeff Bezos

Amazon. Jeden z mála zakladatelů velkých online podniků, který firmu dodnes řídí a tlačí kupředu. Dává důraz na malé týmy – pokud tým nenakrmí dvěma pizzami, je na něj už moc velký. Každý jeho zaměstnanec navíc musí jednou za dva roky strávit dva dny v oddělení pro komunikaci s klienty.

Bill Gates

Zakladatel Microsoftu dokázal svými charitativními projekty zrealizovat frázi „měníme svět k lepšímu“. Gates ale nebyl vždycky jen milý nerd. Jednou ho zadrželi za jízdu na červenou a bez řidičáku. I přesto, že je nejbohatším mužem planety, svým třem dětem chce odkázat „jen“ deset milionů dolarů.

Robin Li

Spoluzakladatel a šéf Baidu, což je čínská obdoba Googlu. Jeho rodiče pracovali v továrně, měli pět dětí a první kancelář, kterou si Li zařídil, byla v hotelovém pokoji.

Satya Nadella

Šéf Microsoftu, který před tím pracoval na přesunu nejrozšířenějšího operačního systému do Cloudu. Ať už to znamená cokoliv. Je to vzdělanec, který miluje absolvování online kurzů (třeba z neurovědy), má slabost pro sladkosti a svoji manželku, s níž vydržel už od střední školy.

Larry Ellison

Šéf Oracle, firmy, která vyvíjí a spravuje databázové systémy. S majetkem přes 40 miliard dolarů je osmým nejbohatším člověkem na světě. Peníze si tenhle čtyřikrát ženatý hédonista umí užívat. Má jachtu za 200 milionů dolarů, luxusní auta, obrovská letadla a ostrov na Havaji. Byl inspirací pro vznik postavy Tonyho Starka v Iron Manovi.

Ruth Porat

Finanční ředitelka Alphabet (holding, pod který Google od loňska spadá). Kromě toho sedí ve správních radách a poradních sborech institucí, jako je federální ministerstvo financí USA. Pracovní telefonáty si tahle extrémní workoholička vyřizovala i z porodního sálu. A když ji bolela záda, prezentovala manažerům ležící na stole. Do práce chodila i během léčby rakoviny prsu a domů se chodila jen sprchovat.

Sergey Brin, Larry Page

Vynálezci a zakladatelé Google, dnes šéfové Alphabet, pod který patří Google, YouTube, Chrome, Android a další firmy. Page se obklopoval počítači od svých šesti let a na univerzitě sestrojil inkoustovou tiskárnu z Lega. Brin zase rád otevírá zámky bez klíčů takzvaným vyháčkováním a má slabost pro akrobacii na visuté hrazdě.

Ben Horowitz, Marc Andreessen

Investoři, kteří v letech 2005–2009 rozdali miliony dolarů mezi 45 startupů, ze kterých se pak vylíhnul například Twitter. Andreessen se stal ajťákem kvůli tomu, že mu nešlo studium elektrotechniky. Usínal totiž při hodinách. Zpočátku si vydělával sedm dolarů za hodinu, jedl jen Skittles a pil Mountain Dew. Horowitz pro změnu rád bloguje a miluje rap. Sám dokonce píše a nahrává hip-hopové songy.

AddThis
0 comments

Téma

Svět funguje v systému, který je trochu punk

Slíbil nám, že nás nechá nahlédnout do tajností IT světa. Ale pod podmínkou, že zůstane tajný aspoň on. Dělat rozhovor s programátorem je složité, protože se každou chvíli dostanete do situace, kdy se jeho vyprávění ztrácí v překladu. Ty kousky, které normální smrtelník pochopí, jsou nicméně fascinující.

Téma

I algoritmus se utne

Reportér Scott Patterson jednou přirovnal svět řízený algoritmy k letu řízenému autopilotem. Ve většině případů je to pohoda, problém nastává, když se autopilot zblázní. Tahle analogie je navíc ještě velmi optimistická. Naše letadlo se totiž pohybuje takovou rychlostí, že na lidskou kontrolu často prostě nezbývá čas.

Podobné články: Téma

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Kdo chce hasit, musí hořet

Finové chodí do sauny, Američané na baseball a Berlíňané na techno. Češi a Moravané tráví volný čas motáním hadic, běháním v nehořlavém obleku a zachraňováním dvou- a čtyřnohých bližních. Naší nejpočetnější zájmovou organizací jsou dobrovolní hasiči.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Mistrovství světa v mávání s hadicí

Hasiči spolu během přípravy soutěžili odjakživa. Hasičský sport s mezinárodně platnými pravidly k nám ale přišel až v roce 1967. Založil ho bývalý náčelník Pavel Stoklásek, inspiraci si dovezl ze služební cesty po SSSR. Soutěží se ve čtyřech disciplínách. Návod na ně zní takhle:

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Zákupští bývali vždycky nejlepší

První dobrovolný hasičský sbor u nás a jeden z prvních v Evropě vznikl roku 1850 v Zákupech. Když jsme se vypravili do města s nejstarším hasičským sborem, tak jsme rovnou vyzpovídali jeho nejstaršího člena, místní hasičskou legendu Františka Vomáčku.
Google+