Výkop

Lesk a bída kulturáků

Taneční, srazy rybičkářů, agrometalové koncerty nebo cestovatelské besedy. Kde jinde najdete podobné akce na jednom místě než v pořádném českém kulturáku? Ten si totiž žije vlastním životem a moc dobře ví, že bychom se bez něj neobešli. Ani ve městě, ani na vesnici.

AddThis
PECKA

Fakebook

Miláček národa, miláček stadionů, miláček milovnic hokejek. Zkrátka někdo, proti komu nemůžeme říct nic špatnýho ani my!
TÉMA: Lesk a bída kulturáků

U vchodu hlídají hasiči, levné panáky tečou proudem a my přicházíme s kravatou kolem krku a odcházíme s ní zmuchlanou v zadní kapse od kalhot. Mnohé nám daly a mnohé vzaly. Architektonicky svérázné kulturáky jsou prostě naše a nikdo nám je už asi nikdy nevezme.

Kulturáky patří k českému městu stejně jako hospoda nebo hasičská zbrojnice. Přitom jsou tyhle baráky se sešlapaným parketem a vyšeptalou aparaturou doslova světovým unikátem. Navíc se tu formovala česká kultura i společenský život. Vždyť i komunistický klaun Miloš Jakeš pronesl svůj památný projev o kůlu v plotě v kulturním domě v Červeném Hrádku!
Zavolali jsme do pár kulturních domů po celé republice a zeptali se, co má u nich úspěch a čeho se třeba bojí.
Radimo šéfuje bandu Prago Union a s kapelou už projel kus světa. Kulturáky ovšem mají v životě skupiny výsostné postavení.
Hesly „Brazilská karnevalová show“ nebo „Verona“ lákal plakát na Ples jara v Litoměřicích. Jeli jsme vyzkoušet kulturákovou zábavu. A s přiznanou předpojatostí jsme se nechali mile překvapit.
Správný kulturák má mít obří schody, velkou halu a ještě pár detailů, aby bylo všechno, jak má být.
Kulturáky jsou si všechny rovny, ale některé jsou si přece jen rovnější.
Fotograf a dobrovolný hasič Martin Studený pro nás nafotil, jak to žije ve Společenském domě ve Velkém Týnci u Olomouce.
Muzikant Jan Sezima vedl pětadvacet let kulturní dům v Hořicích a o jeho fungování ví první i poslední.
Kulturní domy sice vznikly jako realizace zrůdného konceptu centrálně řízené kultury, ale nemůžeme šmahem říct, že by byly k ničemu. Naopak.
Velké kulturní domy představovaly pro české architekty cvičení na téma realizace polyfunkčního objektu.
ROZJEZD

Pavlač Emila Hakla

Emil Hakl chodil na Vyžvejklou bambuli. Že nevíte, co to je?

Komiks

Bedřich si na jaře konečně vyšel do přírody, která ho vřele uvítala. Na rozdíl od lidí...
ČTENÍ

Fenomén

Production Designer bývá v závěrečných titulcích filmů a seriálů hodně vysoko. Málokdo ale ví, co dělá. Přitom by stačilo podívat se do kanclu k Ondřejovi Nekvasilovi. Všude nákresy a modely scén, dekorací a rekvizit od náklaďáku po snubní prsten. Bohužel se sem dostane málokdo, protože všechno tohle je tajné. Prozradit design nového dílu Underworldu před premiérou by byl průšvih jak vrata.

Zoom

Každému je příjemné, když ho okolí ocení, a někteří z nás dokonce sní o tom, jak stojí na nasvíceném pódiu a uklání se aplaudujícímu davu. Podobné sny sice mohou být známkou duševních trablů, zvlášť když v nich stojíte na pódiu bez kalhot, ale spíš se zdá, že bývají projevem touhy být za hvězdu za každou cenu.

Čumenda

Když loni vyšla jeho fotografická kniha s názvem Chai Wan Fire Station, Chan Dick z Hongkongu ještě netušil, že snímky jedné „obyčejné“ hasičské stanice budou mít takový úspěch. Pitoreskní záznam života na hasičské stanici z ptačího pohledu připomíná sledování broučků v trávě a zachycuje výjevy, které běžní lidé nemají šanci spatřit.

Pokec

Sáčky na nevolnost, znalci zvané bličáky. V letadlech, pokud vás tedy okolnosti nedonutí, si jich moc nevšimnete. Přitom jde o artefakty rychle se rozvíjejícího druhu sběratelské vášně. Majitelem jedné z největších tuzemských sbírek je Miloš Kubišta z Plzně. Její částí má vyzdobený celý jeden pokoj.

Remix

Párty na střeše nad stověžatou Prahou, hadříky v mobilu nebo víkend potetovanců – i to jsou květnové tipy Čilichili na to, kam jít a jak zabít volný čas.

Sporák

Návštěva se rozseděla, povídá se, pije, veselí... chlebíčky došly, křupky taky, a co teď. Jestli jste tenhle moment předvídali a máte vše potřebné po ruce, máte vyhráno, protože šunkovou pěnu vyrobíte během chvíle. Navíc je tak skvělá, že ji hosté určitě budou mít za zlatý hřeb večera.
Google+