Pavlač Emila Hakla

AddThis

Dlouho jsem chodil kolem kulturáku,

aniž jsem tušil, že se té ratejně tak říká. Bylo to v městečku u Kladna, mně bylo šest, a tak mi bylo fuk, že tou budovou proudilo vše, co patřilo ke kultuře – srazy protifašistických bojovníků, myslivců, Klubu přátel žehu, havířské candrbály, merendy, plesy a věnečky všeho druhu, dechovky, tancovačky, oslavy MDŽ, rybářské schůze, zlaté svatby, výstavy samorostů, podnikové večery, burzy slepovacích modelů a další.

Pak přijely tanky, my se odstěhovali do Prahy. Pak nebylo dlouho nic. Chodilo se na koncerty do klubů. Často svým plechovo/sádrokartonovým designem připomínaly kulturáky, ale program byl chudší – koncerty, výstavy, divadla a basta.

Potom zase dlouho nic. Až přišel nějaký festival na okraji Prahy, začátkem divokých devadesátek. Krom jiných vystupovala baletní jednotka Vyžvejklá bambule. Vyplesklí jsme z nich byli všichni, ale nejvíc ovlivnili jistou bigotně založenou Britku. Nemohla uvěřit svým očím – čtveřice obtloustlých nahých pě­tatřicátníků točila svými korektně svěšenými pyji do rytmu muziky – čtyři otočky doleva, čtyři doprava. Něčím to připomínalo bezstarostná léta kankánu. Pro mě to byl iniciační zážitek jako blázen a Britka se tu rozhodla po téhle akci rovnou zůstat.

Později se většina kulturáků zastřešila přitažlivějšími názvy a změnila komunikaci. Dneska se to může jmenovat Fabrika, Avoid, kdesi cosi, ale pořád je to svou nejvnitřnější podstatou kulturák. Vítání občánků se nekoná, spíš akce Divokých matek, což je ostatně shodný druh mystiky.

Poslední záhada – proslulý klub Chmelnice. Chodilo se tam na bigbíty, vystupoval tam Min Tanaka, hrály tam polské kapely – progres prvního řádu. Jenže zrovna Chmelnice nově nabízí s odvoláním na slavnou tradici sedmdesátých let párty, školení a firemní večírky, konference, taneční lekce či zájmové srazy. Kulturák je prostě někdy víc, jindy míň přítomen, ale nezbavíme se ho už nikdy.

 

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

Prostitutky budou potřebovat magisterský titul, Mistrovství světa v badmintonu bude zrušeno a muži jsou podřadní. I to se dozvíte v květnovém Rozjezdu.

Téma

Co dělá kulturák kulturákem

Správný kulturák má mít obří schody, velkou halu a ještě pár detailů, aby bylo všechno, jak má být.

Podobné články: Pavlač

2016 | 10 | Instantní strach

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 9 | Teenageři 2.0

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 7 | Dovolená na kanapi

Pro většinu lidí je domov

Emil Hakl se má. Na dovolené je totiž pořád...
Google+