Téma

Jak to šlape v kulturácích

Zavolali jsme do pár kulturních domů po celé republice a zeptali se, co má u nich úspěch a čeho se třeba bojí.

AddThis

DK Akord Ostrava–Zábřeh

Darina Daňková:


Největší úspěch mají divadelní představení a plesy. Nejčastěji k nám jezdí divadla z Prahy, například Ungelt. Plesy pořádáme klasické, profesní i studentské, je toho hodně. Z koncertů měl největší úspěch Tomáš Klus a Jana Kirschner. Do Klubu seniorů chodí až 150 lidí měsíčně. Rozjíždí se nám i taneční večery pro páry. Nedá se říct, že bychom se některých akcí báli, jsme velmi hezký kulturní dům po rekonstrukci a nezalekli jsme se ani skupiny Horkýže Slíže.

Kulturní dům Čelákovice

Jiřina Beránková:


Táhnou známá jména, například Hana Maciuchová, Divadelní společnost Háta (ta je u nás nejčastěji), Martin Zounar, Simona Stašová, Karel Roden, Xindl X, Wohnout, Arakain, Dymytry. Oblíbený je i pořad Na stojáka s Lukášem Pavláskem. Výstavy ani besedy neděláme, protože máme velký kulturní dům a to se sem nehodí.

Kulturní dům Bozkov

Stanislav Doubek:


Zveme k nám především osvědčené rockové kapely, které mají pro nás na vsi nostalgický podtext. Nejvíc lidi chodí třeba na Harlej, Arakain s Lucií Bílou, Horkýže Slíže, Krucipüsk, Olympic, jezdí k nám Tři sestry. Vždycky se povedl Katapult. Máme osmnáctiletou historii, propracovali jsme se k tomu. Reagujeme na vývoj v hudbě. Program vyplňujeme i diskotékami a plesy. Vedeme také ochotnické divadlo. Pořádáme závod traktorů, kam loni přišlo skoro 4000 diváků. Chceme zachovat náš ráz, pobavit se mezi sebou a těšit se z toho, co vyprodukujeme, byť to třeba nemá tak profesionální úroveň. Nechceme se nechat zválcovat komercí.

Dům kultury Liberec

Pavel Škoda:


Nejčastěji pořádáme plesy a veřejnost chodí hodně na koncerty skupin známějších jmen – No Name, Kryštof, Chinaski, Tomáš Klus, Věra Špinarová, Mandrage. Zkrátka to, co všichni známe z TV a rádia. Občas jsou tu konference, veletrhy, vánoční nebo firemní večírky. Místním tahákem jsou revivaloví Rammstein Member's Club. Ti jsou úžasní.

Společenský dům Bruntál

Zlata Vajdíková:


Nejúspěšnější akcí byl koncert Ortelu. Jinak táhnou plesy a půlkolony.

Kultura Rychnov nad Kněžnou

Karel Štrégl:


Nejoblíbenější akce je Poláčkovo léto. Jde o divadelní a hudební festival a každé představení navštíví průměrně 500 diváků. Mimo to chodí lidi na kvalitní zájezdová divadla. Teď zrovna vyprodáváme Duo Jamaha. Také táhne talkshow, třeba Karel Šíp. Pořádáme i swingový festival.

MKS Vyškov

Luboš Kadlec:


Táhnou pražská zájezdní divadla spojená s významnými jmény. Pak popové koncerty – Hana Zagorová, Václav Neckář. Také pořádáme koncerty jazzu nebo i dechovky. Vždycky se vyprodá Jan Nedvěd, Radůza, Cimrman nebo Hradišťan. Máme i cestovatelské besedy. Venku bychom neměli problém ani s thrash metalem, ale v historickém sále takové akce nepořádáme.

Dům kultury Kyjov

Andrea Něničková:


Zájem je o kvalitní velká divadla se známými osobnostmi, amatérská táhnou málo. Na představení sem přijede například Iva Hüttnerová. Potom koncerty, městské slavnosti a jednou za čtyři roky pořádáme velký festival. Loni jsme tu měli Vojtěcha Dyka & B-Side band nebo Anetu Langerovou, letos Věru Špinarovou (ta byla za chvíli vyprodaná). Naší specialitou je soutěž dětských folklorních zpěváků. Například punkové koncerty neděláme. Teď výjimečně bude Arakain. Třeba Ortel jsme se rozhodli nedělat. Po zkušenostech odjinud, kde byla třeba na parketu nalitá kyselina.

KC Zahrada, Praha

Jaroslava Polcarová:


Nejnavštěvovanější je country a podobné akce, protože na Jižním Městě je většinou střední a starší generace. Navíc jsme nekuřácký kulturní dům. Snažíme se vystupující střídat, nejdříve se k nám vracejí po třech letech. Zaměřujeme se spíše na koncerty. Divadlo je jednou za kvartál, protože je dost drahé. V neděli odpoledne pořádáme taneční pro seniory.

Kd Veselí nad Lužnicí

Marcela Rybářová:


Nejoblíbenější jsou koncerty známých hvězd. A hodně lidí přitáhla Partička. Dělali jsme také první představení Listování, což je scénické čtení, a přišlo kolem padesáti lidí. Příště jich určitě přijde víc. Nedá se říct, že bychom něco odmítali, ale čím mladší publikum, tím větší nepořádek. Míváme tu i romské akce a vše je bez problémů. Pořádají u nás rodinné oslavy s muzikou, které jsou otevřené pro širší veřejnost.

Kd Kardašova Řečice

Petr Nekut:


Lidé mají rádi divadla místních ochotníků. Občas se vyskytnou akce, které příjemně překvapí. Jezdívala k nám Tlustá Berta, ale takovéhle akce už tu nemáme. Ne že by nebyly oblíbené, ale kulturní dům jsme předělali a to nejde dohromady. Dochází k ničení zařízení.

AddThis
0 comments

Téma

Kulturák nedáme!

Kulturáky patří k českému městu stejně jako hospoda nebo hasičská zbrojnice. Přitom jsou tyhle baráky se sešlapaným parketem a vyšeptalou aparaturou doslova světovým unikátem. Navíc se tu formovala česká kultura i společenský život. Vždyť i komunistický klaun Miloš Jakeš pronesl svůj památný projev o kůlu v plotě v kulturním domě v Červeném Hrádku!

Téma

Super kulturáky

Kulturáky jsou si všechny rovny, ale některé jsou si přece jen rovnější.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+