Téma

Modernistická bezradnost

Velké kulturní domy představovaly pro české architekty cvičení na téma realizace polyfunkčního objektu.
AddThis

Zpravidla zahrnovaly divadlo, kino, restauraci, taneční a estrádní sál, knihovnu, klubovny, často i hotel. Nezbytností byla také rozlehlá schodiště a impozantní halové prostory, které měly navozovat patřičnou důstojnost instituce. Ve skutečnosti jsou spíše příklady modernistické bezradnosti. Tepelné mosty, které se díky těmto obřím otevřeným prostorám vytvářely, představovaly a stále představují jeden z největších problémů managementu polistopadových provozovatelů kulturních domů. V roce 1976 vydal Bohuslav Beneš studii Kulturní dům klubového typu, v níž mimo jiné upozorňoval na problémy spojené s raketovou výstavbou kulturních zařízení. Především na provozní vybavenost a naddimenzovanou kapacitu často příliš velkorysých staveb. Škoda, že ho nikdo neposlouchal. 

AddThis
0 comments

Téma

Naplnit kulturák je jako vyprodat Lucernu

Radimo šéfuje bandu Prago Union a s kapelou už projel kus světa. Kulturáky ovšem mají v životě skupiny výsostné postavení.

Téma

A teď všichni šlapat zelí!

Hesly „Brazilská karnevalová show“ nebo „Verona“ lákal plakát na Ples jara v Litoměřicích. Jeli jsme vyzkoušet kulturákovou zábavu. A s přiznanou předpojatostí jsme se nechali mile překvapit.

Podobné články: Téma

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Kdo chce hasit, musí hořet

Finové chodí do sauny, Američané na baseball a Berlíňané na techno. Češi a Moravané tráví volný čas motáním hadic, běháním v nehořlavém obleku a zachraňováním dvou- a čtyřnohých bližních. Naší nejpočetnější zájmovou organizací jsou dobrovolní hasiči.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Mistrovství světa v mávání s hadicí

Hasiči spolu během přípravy soutěžili odjakživa. Hasičský sport s mezinárodně platnými pravidly k nám ale přišel až v roce 1967. Založil ho bývalý náčelník Pavel Stoklásek, inspiraci si dovezl ze služební cesty po SSSR. Soutěží se ve čtyřech disciplínách. Návod na ně zní takhle:

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Zákupští bývali vždycky nejlepší

První dobrovolný hasičský sbor u nás a jeden z prvních v Evropě vznikl roku 1850 v Zákupech. Když jsme se vypravili do města s nejstarším hasičským sborem, tak jsme rovnou vyzpovídali jeho nejstaršího člena, místní hasičskou legendu Františka Vomáčku.
Google+