Téma

A teď všichni šlapat zelí!

Hesly „Brazilská karnevalová show“ nebo „Verona“ lákal plakát na Ples jara v Litoměřicích. Jeli jsme vyzkoušet kulturákovou zábavu. A s přiznanou předpojatostí jsme se nechali mile překvapit.
AddThis

Místní se v hodobóžových šatech scházejí u kulturního domu v historickém centru severočeských Litoměřic. Architektura osmdesátých let rezonuje s objektem hradu, na který je naplácnutá. Uvnitř hala, v níž normalizace postupně ustupuje neúprosné modernizaci, se zaplňuje lidmi. Ve foyer je několik stolů, k nimž doléhá hluk z otevřeného hlavního sálu, a šatna, kde vybírají tradiční pětikorunu. A nástěnka s programem.

Je z čeho vybírat – plakát na Vivaldianno sousedí s barevným poutákem na ples princezen s Heidi Janků a rapový koncert. Vyberou si všichni. Jak říkal spisovatel Arnold Bennett, „dobrý vkus je lepší než špatný vkus, ale špatný vkus je lepší než žádný vkus“. Všichni příchozí míří nejprve k jednomu ze tří barů. My degustujeme láhev frankovky za dvě stovky a dva poctivé chlebíčky. Ze zdi agresivně bliká nápis AKCE, který nabuzené návštěvníky láká na lahev Bohemia sektu za 180 korun. „Lidi si hodně berou Bohemku demíčko,“ potvrzuje nám číšnice, že tahle akce funguje.

Hlavně lidově

Šumějící skupinky korzují po chodbě. Ženy vytáhly ze skříní plesové šaty různé kvality, muži zvolili „kancelářská“ saka. Někdo by mohl namítnout, že jsme se ocitli na sjezdu ODS v roce 1999. Ale co, oceňujeme, že se slavnostnímu momentu všichni snaží přizpůsobit. Nejlépe jsou oblečeni muži s dlouholetou praxí, tedy šedesát plus. „Podívej se, jak málo jich má kravatu. To je hrozný,“ odfrkuje jeden takový na adresu ostatních mužů a nasazuje si na nos divné brýle na šňůrce.

05-Lesk_a_bida_kulturaku-Cilichili-Tema_A_ted_vsichni_slapat_zeli-2A

„Hezký večer, tady je volno, pojďte si sednout,“ vítají nás srdečně místní a ukazují na vedlejší židle, zatímco si přisedáváme k „jejich“ stolu. Ve velkoměstě by nás vítal leda nezájem.

Vedle sedí skupinka místních podnikatelů s výstavními manželkami. Kulturní tradice tady očividně zajímají všechny konce sociálního spektra. Překvapivě je tu hodně mladých, parket je už od první písně v osm hodin zaplněn páry. Točí se jako profíci. Kapela svědomitě před každou písní ohlašuje, jestli půjde o cha-chu, polku, nebo valčík.  

05-Lesk_a_bida_kulturaku-Cilichili-Tema_A_ted_vsichni_slapat_zeli-3A

Zábradlí u schodů na balkon je ověšené zvědavými dámami rentgenově zkoumajícími dav. K „tanci a poslechu“ hraje kapela Fajn – mladá parta, jejíž doménou jsou plesy a svatby.

Fajn mají celý večer jasno: do davu zní Pomáda, Hříšný tanec, Elvis, Kryštof, Semafor, mix písní od Beatles, Sladké mámení, Roxette a na závěr DJ Bobo a Čivava. Prostě to, co znáte léta z rádia. Na originalitu tu rozhodně nikdo není zvědavý a Fajn to vědí. A ruku na srdce, podobné věci zní i v akademickém klubu dejme tomu třeba v Olomouci. Jen tady to hrají hned, tam až kolem jedné ranní, když se k nim studenti propijí.

Stydíš se? Zůstaň doma

Hned po živé hudbě nastupuje na prošlapané parkety několik fanynek brazilského karnevalu i v příslušných kostýmech. Pánové jsou nadšení, zapomínají na svoje partnerky a dychtivě cvakají foťákem. Jak se dalo očekávat, sličné tanečnice vyzvou k sobě do kruhu pár starších pánů, a aby se neřeklo taky pár mladých dam, a učí je základní kroky.

Na chodbě se všichni fotí se sombrerem u stroje na legrační fotky. Dvojice děvčat „v náladě“ pak odchytává našeho fotografa a žádá o fotku jeho. „Kde budeme?“ ptají se. Už to vědí, budou v Čili.

05-Lesk_a_bida_kulturaku-Cilichili-Tema_A_ted_vsichni_slapat_zeli-5B
05-Lesk_a_bida_kulturaku-Cilichili-Tema_A_ted_vsichni_slapat_zeli-4A

Vrcholem večera byla skupina Verona. Můžeme to omlouvat poctivým přístupem k reportáži, ale pravda je, že nás přes počáteční přezíravý postoj prostě strhla atmosféra, a když tohle duo zazpívá hit Nejsi sám, už jsme na parketu taky. Verona je holt kulturákový a diskotékový klasik. Na klávesistův výkřik: „Pojďme všichni šlapat zelí!“ jsme jak utržení ze řetězu. V záplavě endorfinu se dokonce proplížíme ke zpěvačce a cosi jí zahučíme do mikrofonu.

Jasně že se můžeme nad touhle tancovačkou ofrňovat, ale my jsme přesně tohle od Plesu jara v Litoměřicích očekávali. Mohli jsme vylézt z vlastní společenské ulity a užili si lidovou zábavu. V kulturáku se dělá kultura pro lidi a nějak nás nenapadá, co by na tom mělo být vlastně špatného. Čas od času se tu potkáme všichni. Traktorista i profesor estetiky toho času lenošící na chalupě. 

AddThis
0 comments

Téma

Modernistická bezradnost

Velké kulturní domy představovaly pro české architekty cvičení na téma realizace polyfunkčního objektu.

Čumenda

Malí velcí hasiči

Když loni vyšla jeho fotografická kniha s názvem Chai Wan Fire Station, Chan Dick z Hongkongu ještě netušil, že snímky jedné „obyčejné“ hasičské stanice budou mít takový úspěch. Pitoreskní záznam života na hasičské stanici z ptačího pohledu připomíná sledování broučků v trávě a zachycuje výjevy, které běžní lidé nemají šanci spatřit.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+