Fenomén

Osm hitů, které jsou o něčem jiném, než si myslíte

Někdy si říkáte, že alespoň v tomhle máte jasno. Tohle je prostě ta nejlepší písnička o lásce a tahle zase o rozchodu. A pak se někde náhodou dostanete třeba k vyjádření autora a zjistíte, že je všechno jinak.

AddThis

Madonna
– Like a Virgin


Text prvního velkého madonního hitu je poměrně přímočará záležitost vyprávějící o tom, že než najde holka toho pravého, tak si připadá ztracená a smutná. Trochu maglajz v tom nadělal Tarantino, který na debatě o skrytém významu Like a Virgin postavil úvodní scénu svého debutu Gauneři (pan Blonďák tvrdil, že jde o metaforu zranitelnosti, kdežto pan Hnědý oponoval, že Madonna zpívá o velkých penisech). Tím pádem vznikla spousta teorií, až je musela utnout sama Madonna. Poslala Tarantinovi CD s věnováním: „Quentine, je to písnička o lásce, ne o pinďourovi.“ Ve skutečnosti je to ale celé jinak, protože slova napsal textař Billy Steinberg sám o sobě a o svém smutném zážitku z rozchodu. Netušil, že píseň bude zpívat ženská.

Like a virgin
Touched for the very first time
I was sad and blue
But you made me feel
Shiny and new

Bob Marley
– I Shot the Sheriff


Boba už se bohužel na význam jeho velehitu zeptat nemůžeme. Nezbývá nám tedy než kroutit hlavou nad tím, proč by se někdo přiznával, že zastřelil šerifa, a hájil se tím, že jeho zástupce nechal běžet. Pravý význam textu odhalila jeho bývalá přítelkyně Esther Andersonová. Podle ní napsal Marley písničku poté, co se porafali o antikoncepci. Bob ji coby ortodoxní rastafarián neuznával, pročež také zplodil plus minus 11 dětí. Sheriff má podle Esther být doktor, který jí předepisoval pilulky. Napovídaly by tomu verše: „Když zasadím semínko / Zavelí: Zabij ho, než vzklíčí.“ Anebo to může být o policajtech pronásledujících pěstitele trávy. Vyberte si. 

Sheriff John Brown always hated me
For what I don't know
Ev'ry time I plant a seed
He said, „Kill it before it grows.“

The Beatles
– Ticket to Ride


„Ticket to ride“ může znamenat „jízdenka“, ale taky „povolení k jízdě“, anebo úplně něco jiného, protože u Lennona si člověk není nikdy jistý, o čem vlastně v textech píše. Dohady o významech beatlesích songů jsou vděčným námětem nekonečných diskusí. Třeba u Lucy In the Sky With Diamonds se spekuluje, že je o tripu na LSD, kdežto John přísahal, že jde o popis obrázku, který jeho syn Julian nakreslil ve školce. V případě Ticket to Ride ovšem Lennon kápnul božskou a prozradil, že je to odkaz na jejich ranná léta strávená hraním v Hamburku. „Povolení k jízdě“ tam s sebou povinně nosily prostitutky na důkaz, že prošly zdravotní prohlídkou.

She would never be free
When I was around
She's got a ticket to ride
But she don't care 

PSY
– Gangnam Style


Velmi podobný skrytý význam má i imbecilní internetový megahit. 99,9 % z několika miliard posluchačů zřejmě vůbec netuší, že jde o hořkou satiru na styl života současných mladých Korejců. Čím dál tím více z nich se totiž dostává do nekontrolovatelných dluhů kvůli tomu, že utrácí majlant za značkové obleční, boty a vůbec snahu vypadat cool. Jen tak totiž mohou předstírat, že bydlí v luxusní čtvrti Gangnam.

Naneun sana-i
Naje-neun neomankeum ttasaroun geureon sana-i

The Police
– Every Breath You Take


Přestože se tenhle ploužák často objevuje se zamilovaným věnováním v písničkách na přání, jde ve skutečnosti o dost mrazivou skladbu o chorobně žárlivých partnerech. 

Every single day
Every night you stay
I'll be watching you

U2
– one


Podobný případ jako Police je One od U2. Oblíbený  svatební song totiž vypráví o rozchodu. Navíc asi o dost nepříjemném. Jinak by Bono nelkal: „Přišla sis sem pro odpuštění? Přišla jsi křísit mrtvé? Přišla sis hrát na svatou a kázat bláznům, co je nosíš v hlavě?“

Have you come here for forgiveness?
Have you come to raise the dead?
Have you come here to play Jesus
to the lepers in your head?

Bruce Springsteen
– Born in the USA


Springsteenovu vyřvávačku všichni považují za oslavu Ameriky, skandují ji s oblibou v hospodách, na baseballových stadionech a Ronald Reagan ji dokonce chtěl použít ve své volební kampani. Naštěstí mu to zatrhnul některý z jeho poradců, který si poslechl kromě refrénu i zbytek písničky a zjistil, že vypráví zhruba stejný příběh jako první díl Ramba. Veterán z Vietnamu se vrací domů, nemůže najít práci a „běžní občané“ se ho straní, přestože se s nimi narodil ve stejné vlasti.

Down in the shadow of the penitentiary
Out by the gas fire of the refinery
I'm ten years burning down the road
Nowhere to run ain't got nowhere to go

Bonnie Tyler
Total Eclipse of the Heart


Když se zaposloucháte do textu Totálního zatmění srdce, začne vám po chvíli vrtat hlavou podezření, jestli je to fakt jen balada o lásce. Sem tam se totiž v textu vyskytnou verše o temnotách, věčnosti začínající dnes v noci a navíc má tohle osmdesátkové opus magnum hodně divný videoklip. Je o erotickém snu ředitelky chlapecké školy, která se prochází v noci internátem, chlapci tam různě tancují, polévají se navzájem vodou a cvičí kung‑fu. Občas dokonce někdo vzlétne a svítí mu při tom dost děsivě oční bulvy. Všechno vám docvakne, až když se dozvíte, jak hit vznikl. Složil ho pán jménem Jimmy Steinman, který pár let před tím, než začal psát písničky pro Bonnie Tyler, zkoušel na Broadway procpat muzikál o upírech. Jelikož se s tématem předběhl asi o tři dekády, muzikál zkrachoval a zbyla po něm jen písnička Vampires in Love. Jimmy ji trochu počesal, přejmenoval a Bonnie Tyler z ní udělala trhák. Upíři zůstali jen v tom videoklipu. 

Together we can take it to the end of the line
Your love is like a shadow on me 
all of the time
Once upon a time there was light in my life 
But now there's only love in the dark
Nothing I can say 
A total eclipse of the heart

AddThis
3 comments
MilenaJakoubkova
MilenaJakoubkova

Přidala bych Cohenovo Hallelujah - kdekdo ho chce hrát na svatbě, nejlíp v kostele, ale ten text vlastně není moc láskyplný: ...viděls ji koupat se na střeše, její krása a měsíční světlo Tě zničily, přivázala tě ke kuchyňské židli, zničila tvůj trůn a ostříhala ti vlasy, ze tvých rtů vzala aleluja... 

O kus dál: ...láska není pochod vítězství, je to chladné a zlomené aleluja...

Zajímalo by mě, kolik nevěst zaregistrovalo z písničky víc než ten refrén s nádhernou melodií :-)

Adela P.
Adela P.

@MilenaJakoubkova paní Jakoubkova, vy jste asi nikdy necetla bibli, ze ? Pokud vím,  jedna se o pribeh o krali Davidovi a nevere.  

MilenaJakoubkova
MilenaJakoubkova

@Adela P. @MilenaJakoubkova Ale jistě že ano, jen jsem neměla potřebu na to odkazovat. (A je to nejen o králi Davidovi - pokračujeme Samsonem k obecnějším obrazům). Nicméně biblické téma z toho ještě nedělá něžný svatební text - že láska dokáže být krutá a dokáže člověka zničit, to asi není přesně to, co si pod touhle písničkou lidi bez velkého poslouchání představují. 

Trendbox

Snapchat - aplikace, co žere vaše fotky

Nevíte, co je Snapchat? Pak jste starý. Odchyťte nějakého teenagera v dosahu, koukněte mu do mobilu a bude tam. Je to něco mezi sociální sítí a chatovací mobilní aplikací. A stovky milionů teenagerů mu propadly jen proto, že nechá zmizet jejich obrázky...

Sporák

Kefír a jahoda, to není náhoda

Mléko a ovoce prý nejdou dohromady. OK, klidně si tomu věřte, my si zatím dáme kefírové lívance s jahodovou pěnou a budeme si o tom myslet své. Mimochodem, ideální recept, když se potřebujete zbavit velkého množství jahod z bohaté úrody.

Podobné články: Fenomén

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Nejnudnější hry na světě

Když se řekne videohra, nejspíš si většina z vás představí magické souboje s obřími draky, vrcholové fotbalové zápasy, vysokooktanové závody, stavby gigantických měst, řízení epických bitev nebo střílení po zombies, nacistech, zombie nacistech a vůbec po všem, co se hýbe. Všechny tyhle videohry spojuje jedna věc. Vzrušení. Jsou ale i videohry, které mají ke vzrušení stejně blízko jako Danielle Steelová k dobré literatuře.

2018 | 5 | Ti druzí

Budete žasnout! Vystupuje tisíc slonů!

Na YouTube existuje speciální disciplína nazvaná „trailer reactions“. Spočívá v tom, že si uživatelé pustí trailer na dlouho očekávaný biják a natáčí se, jak roní slzy, jásají a upadají do vzrušených mdlob. Legrační je, že filmy samotné takto nadšené reakce často nesklidí. Na tom ale nesejde. Žijeme totiž v době, kdy o úspěchu a tržbách filmu rozhoduje právě veličenstvo trailer.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Abbey Road: studio všech studií

„Nahrávací studia budou postupně zanikat, ale kdyby mělo zůstat jen jedno, tak je to Abbey Road,“ prohlásil kdysi Fatboy Slim. Tohle studio proslavili Beatles. Je ale unikátní opravdu jen díky nim?
Google+