Téma

Cesta kolem světa za humny

Když zůstanete o dovolené doma, neznamená to, že se máte vzdát poznávání a objevování. I u nás je spousta zajímavých míst, kde jste určitě nebyli. I proto mnozí z nás během prázdnin nepřekročí hranice. Není důvod.
AddThis

To byly časy, když jsme se přes čerstvě oddrátované hranice rozjeli v rozhrkaných karosách do neznámé ciziny. Zdálo se nám, že se mořských pláží, štítů velehor a řízků žvýkaných ve stínu katedrál nemůžeme nikdy nabažit. Ten sen ale netrval dlouho, a jak jsme se z něj začali probouzet, zjistili jsme, že na přísloví „všude dobře, doma nejlépe“ něco asi bude. 

I u nás je Vídeň

New York (Nový York): Osada u Suchdola nad Lužnicí. Jméno dostala roku 1920 na počest dohody o připojení území Vitorazska k Československu. Kousek vedle je také osada Paříž, která dostala jméno ze stejného důvodu. 


Jerusalém: Malá vesnička, která je dnes součástí Příbrami. Protéká tam dokonce Jerusalémský potok.


Šanghaj: Přezdívka bývalé dělnické kolonie Královopolské strojírny v Brně. Oficiálně Divišova čtvrť. 


Betlém: Památkově chráněná lidově-architektonická čtvrť v Hlinsku. 


Asuán: Rybník u Přibyslavi. Oficiálně Jablonecká nádrž. 


Vídeň: Vesnička u Velkého Meziříčí u přehrady Mostiště. 


Drážďany: Vesnice kousek od Pelhřimova. O dalších pár kilometrů dál dojedete do Benátek. Těch je v Česku víc. 


Berlín: Čtvrť v Rokytnici nad Jizerou. Malý Berlín – unikátní funkcionalistický dům – najdete v Praze na Letné v ulici U Smaltovny. 


Hanoj: Respektive Malá Hanoj se říká tržnici Sapa v Praze.

Jestli máte radost, když jsme my Češi v něčem první, tak právě v oblibě naší domoviny spolehlivě vedeme. Podle loňských statistik Eurostatu podnikáme přes 80 % všech výletů a pobytů na domácí půdě. Konkurovat nám v tom mohou pouze Bulhaři a Portugalci, kteří ovšem jezdí k vlastnímu moři, takže to neplatí. Naopak v počtu zahraničních výletů delších než čtyři dny (což se dá klasifikovat jako dovolená) jsme s 12 % mezi vnitrozemskými státy suverénně poslední.

Koupat se dá klidně v jezeře, opalovat na louce, pamětihodností máme bezpočet a hory jsou doslova všude kolem nás

Do naší obliby vlastního písečku se promítá vícero faktorů. Například faktor finanční: koruna je poměrně slabá, takže ceny zájezdů za posledních pár let narostly skoro o 10 % a půjčovat si na dovolenou u nás není zvykem – dělají to jen asi dvě procenta Čechů. Hlavním důvodem ale možná je, že nás zahraničí jednoduše přestalo lákat. Když si totiž odmyslíte pochybnou romantiku šumícího oceánu, tak co vlastně na dovolené v zahraničí můžete dělat a doma ne? Koupat se dá klidně v jezeře, opalovat na louce, pamětihodností máme bezpočet a hory jsou doslova všude kolem nás. Příležitostí k ježdění na kole, vodních lyžích, wind, kite a bůhvíjakých dalších surfinzích je tu taky spousta. Navíc si připočtěte, že se nikam nemusíte hrkat autobusem nebo se nechat filcovat na letišti. Můžeme se vůbec divit někomu, kdo namísto do Egypta vyrazí radši k Máchovu jezeru a místo po Kordillerách radši šplhá na Sněžku? Nemůžeme.

AddThis
0 comments

Téma

All Inclusive zažiješ i ve vlastní lednici

Fotograf Michael Vápeník cestoval po celém světě a nemá problém se sebrat a odjet na měsíc do USA. Dovolenou ale tráví zásadně doma. Má rád pohodu a platit za přecpanou pláž a pochybné jídlo mu připadá nesmyslné.

Téma

Zkuste vylézt z domu a jděte někam pěšky

Jan „Hruby“ Suchý je řemeslník, muzikant a umělec, který zastává názor, že toulat se po domovině je daleko lepší než cestovat do ciziny.

Podobné články: Téma

2018 | 3 | Svět ve vatě

Jsme ve vatě a budeme se mít ještě mnohem líp

Kdekdo nás straší koncem civilizace, pádem do propasti a globální katastrofou. A víte co? Jsou to nesmysly. Žijeme v nejlepší a nejsvobodnější době, která kdy byla, a dál to bude jenom lepší, pokud si to sami nezkoníme.

2018 | 3 | Svět ve vatě

Mladý jsou lepší lidi a my se tváříme, že jim to přejeme

Mladí jsou čím dál chytřejší a schopnější. Pojďme na ně být pyšní!

2018 | 3 | Svět ve vatě

Válcujeme svět, protože jsme borci

Někdy si možná říkáte, že jsme malý a nedůležitý národ. A ono ne. Některé věci umíme nejlíp na světě a ostatní by bez nás byli v čudu.
COOKIES
Google+