Téma

Cestování žaludkem

Při cestování v rámci naší domoviny se nemusíte vzdávat ani kulinářských zážitků. Navíc máte výhodu, že se s vrchním ve většině případů domluvíte a můžete se ho zeptat, co se v tom zmatku na talíři vlastně schovává.

AddThis

Thajská 

Labužníci se přou, jestli je lepší brněnská královopolská Pad Thai, kde vaří Laosanka Tingli Namma Vong, nebo Café Buddha na pražských Vinohradech. Tam kouzlí Thajka Lucky. 

Pákistánská 

Nejstarší a nejlepší je Malai (nebo Mailsi) v Praze v Lipanské ulici. Otevřela už v roce 1997, mají vlastní pec tandoor a autentické suroviny, které se navíc dají koupit vedle v obchodě. Výhodou je, že si při objednávání můžete nastavit pálivost pokrmu. Nejsilnější stupeň přináší změněné stavy reality.

Belgická 

Belgická kuchyně je proslavená hlavně mušlemi a ty zase umí restaurace Les Moules v pražské Pařížské ulici.

Japonská

Prapodivných sušíren se v poslední době vyrojila spousta, ale japonská kuchyně nestojí na rybě obalené v rýži, ale na mistru kuchařovi. Nejlepší vaří v brněnské Koishi Fish & Sushi.

Indická 

Před pár lety jich bylo jen pár, dnes už je autentická indická kuchyně leckde. Znalci staví na nejvyšší příčky táborský Tandoor na Žižkově náměstí.

Bangladéšská 

Tuhle málo známou kuchyni vaří geniálně v Praze kousek od Palmovky v restauraci Curry House. Ta byla vyhlášena místními expaty jako nejlepší pražská curry restaurace vůbec.

Řecká 

Tavern je u nás dost, ale autentických ne zas tolik. V hodnocení nejlepších se nejčastěji objevuje liberecká Masa Buka, písecký Poseidon a Thessaloniki v Davli.

Gruzínská 

Kavkazskou pohostinnost praktikují v restauraci Tbilisi kousek od Malostranského náměstí v Praze.

Ukrajinská 

Boršč, šašlik a rybu v kožíšku u nás dostanete nejlepší v brněnském Tryzubu a v restauraci U Kolji v Litomyšli.

Francouzská 

Za značku francouzské kuchyně se schovává leckdo, ale většinou jen kvůli tomu, aby mohl napálit ceny vzhůru. Asi nejlepší francouzskou restauraci najdete v Brně a jmenuje se Borgo Agnese (mimochodem jde o jednu z deseti nejlepších restaurací v Česku vůbec). Vynikající je také liberecký Bílý mlýn.

Kubánská 

Opravdovou Kubu ochutnáte v Brně-Líšni v restauraci s poněkud stereotypním jménem Havana. Mají tu nicméně asi 1200 druhů rumu (včetně vzácné Mulaty) a autentickou karibskou kuchyni.

Mexická 

Pokud si pod pojmem mexická kuchyně představíte sombréro a kus flákoty s fazolemi zabalené v tortille z Tesca, tak jste naprostý gringo. To, co se u nás servíruje v nesčetných mexických reštykách, není mexická kuchyně, ale jakási napodobenina americké varianty „tex-mex“. Pravé Mexiko vaří málokdo, nejlépe asi v Praze v restauraci Agave.

Maďarská 

Pořádný perkelt aby člověk pohledal. Jeden z nejlepších vaří Dudás Csárda v Praze na Břevnově a Čirina kousek od Karláku.

Nejsilnější stupeň pálivosti přináší změněné stavy reality

Španělská 

Za pyrenejskými chutěmi musíte u nás do lázní, konkrétně Mariánských, do restaurace Medité. Ta se umísťuje v top 20 nejlepších restaurací u nás.

Baskická 

Baskická kuchyně je skoro jako španělská, hlavní rozdíl je, že se namísto tapas říká pintxos (vyslovuj pinčos). Baskovi to neříkejte, nebo dostanete pár facek (se Španěly se moc nemusí). Nejlepší pintxos – různorodé jednohubky zalévané perlivým vínem – dostanete v brněnské Don Pintxos.

AddThis
0 comments

Téma

Zůstat doma se vyplatí

Po Evropě moc neušetříte. A letenky do exotiky jsou zase drahé... Jak jsme na tom doma v Česku?

Čumenda

Moravské léto

Ke štěstí nepotřebujete Jadran ani Lipno. Stačí dědina, slunce a seno. Říká to Michaela. A její rodina souhlasí. „Nerada odtud odjíždím na dovolenou na jaře a v létě. Po čtrnácti dnech se vrátím a všechno je pryč – šeříky, třešně, kosatce, pan otec je s traktorem na žních. Chybí mi, když nesedím venku a neslyším večer vracející se kombajny...“ Michaela Spurná je fotografka a tak tuhle nevšední všednost léta jedné rodiny na Moravě nafotila. A dostala se s tím až do Londýna v rámci soutěže Lens Culture Portrait Award.

Podobné články: Téma

2018 | 3 | Svět ve vatě

Jsme ve vatě a budeme se mít ještě mnohem líp

Kdekdo nás straší koncem civilizace, pádem do propasti a globální katastrofou. A víte co? Jsou to nesmysly. Žijeme v nejlepší a nejsvobodnější době, která kdy byla, a dál to bude jenom lepší, pokud si to sami nezkoníme.

2018 | 3 | Svět ve vatě

Mladý jsou lepší lidi a my se tváříme, že jim to přejeme

Mladí jsou čím dál chytřejší a schopnější. Pojďme na ně být pyšní!

2018 | 3 | Svět ve vatě

Válcujeme svět, protože jsme borci

Někdy si možná říkáte, že jsme malý a nedůležitý národ. A ono ne. Některé věci umíme nejlíp na světě a ostatní by bez nás byli v čudu.
COOKIES
Google+