Téma

Domalená je lepší než dovolená

Až vás bude někdo lákat na cestování, s klidem ho ignorujte. Ten blázen totiž evidentně netuší, že courat se po světě je nezodpovědný a drahý hazard a rozumný člověk sedí hezky doma. Naštěstí je rozumných lidí čím dál tím víc. Už jsme říkali, že pro takovou dovolenou se u Angličanů vžil název „staycation“. My navrhujeme třeba domalená. Každopádně nabízí řadu výhod.

AddThis

Žádné balení 

Žádné seznamy toho, co je potřeba zabalit, koupit a vzít s sebou, zařídit nebo vyzvednout. Žádné vybalování. (A vemte si, že když pojedete pryč, dáte si to celé dvakrát.) Aerolinkám pak nedáte šanci ztratit vám zavazadla. A že to umí. Podle údajů firmy SITA, která má nakládání s batožinou na starosti, se v roce 2014 ztratilo 21,8 milionu zavazadel. SITA se tím přitom chlubí. V roce 2007 těch ztracených kufrů totiž bylo skoro 47 milionů čili takřka 2 % ze všech.

Cesta může být pěkné peklo

Cesta možná může být cíl, ale jen v ideálním případě. A takové neexistují. Z toho, být zavřený s celou rodinou v jakémkoliv dopravním prostředku, se dříve nebo později stane peklo. Doma se máte kam ukrýt.

Zanecháte menší karbonovou stopu 

Klasická dovolená je ekologickým dopadem srovnatelná s menším požárem deštného pralesa. Organizace, které se zabývají udržitelným rozvojem, spočítaly, že když si zaletíte na deset dnů na pláž, tak vyčerpáte 100 % své roční ekologické stopy – tedy vlivu na životní prostředí, se kterým se příroda dokáže přirozeně vyrovnat. A ani cestování autem nebo autobusem není zrovna šetrné.

Neonemocníte divnými chorobami 

Cestování a především časové posuny dokážou dramaticky oslabit váš imunitní systém a vystavit vás útokům cizokrajných breberek. Když zůstanete doma, hrozí vám jen důvěrně známé nemoci a v případě potřeby je v dosahu váš důvěrně známý lékař. Ne nějaký exotický felčar. S exotickým ceníkem.

Ušetříte 

Vezměte si, kolik zaplatíte za ty galeje, které musíte vydržet v letadle, autě, autobuse.  Za předražená turistická menu. Za lůžka, která se nemohou kvalitou rovnat vaší postýlce, v pokojích, kde se každou chvíli něco rozbije. A teď si představte, že vám tyhle peníze zůstaly a vy je můžete utratit doma. Za večeři v luxusní restauraci, o které vám básnili kámoši. Za den v relaxačním centru. Můžete si prostě parádně užívat, a ještě vám zbude na nový mobil.

Postaráte se o svůj byt 

Například vás nevykradou. Podle policejních statistik se během prázdnin odehraje zhruba čtvrtina všech vloupání do bytů a domů. Čísla navíc stále stoupají, protože jsme k lupičům laskaví a velkoryse je o termínech naší nepřítomnosti informujeme na sociálních sítích. Když zůstanete doma, zloději si k vám maximálně přijdou půjčit sekeru a pajcr na sousedovy bezpečnostní dveře. A navíc se postaráte o své kytky, mazlíčky a poštovní schránku.

Hurá za zábavou  

Návštěva restaurace nebo baru není střelba naslepo. Doma přece víte, kam zajít. A ani s další zábavou nejste odkázáni na animátora. Máte na výběr z mnoha koncertů, výstav, akcí i mejdanů.

AddThis
0 comments

Téma

Když to fakt chcete zažít…

Písčité pláže, plážové bary, útulné taverny, ale třeba i pouště nebo sopky. Za tím vším se nemusíte kodrcat do zahraničí. Poradíme vám, kde v Česku najdete tu pravou cizinu a exotiku.

Téma

All Inclusive zažiješ i ve vlastní lednici

Fotograf Michael Vápeník cestoval po celém světě a nemá problém se sebrat a odjet na měsíc do USA. Dovolenou ale tráví zásadně doma. Má rád pohodu a platit za přecpanou pláž a pochybné jídlo mu připadá nesmyslné.

Podobné články: Téma

2018 | 3 | Svět ve vatě

Jsme ve vatě a budeme se mít ještě mnohem líp

Kdekdo nás straší koncem civilizace, pádem do propasti a globální katastrofou. A víte co? Jsou to nesmysly. Žijeme v nejlepší a nejsvobodnější době, která kdy byla, a dál to bude jenom lepší, pokud si to sami nezkoníme.

2018 | 3 | Svět ve vatě

Mladý jsou lepší lidi a my se tváříme, že jim to přejeme

Mladí jsou čím dál chytřejší a schopnější. Pojďme na ně být pyšní!

2018 | 3 | Svět ve vatě

Válcujeme svět, protože jsme borci

Někdy si možná říkáte, že jsme malý a nedůležitý národ. A ono ne. Některé věci umíme nejlíp na světě a ostatní by bez nás byli v čudu.
COOKIES
Google+