Téma

Dovolená na kanapi

Dovolená je stres. Odborníci nám to opakují každý rok a my si stejně nedáme říct. Cestování, balení, cizí prostředí a přehnaná očekávání způsobí, že jsme nakonec víc vyšťavení než před odjezdem. Přitom je tu jednoduché řešení – užít si dovolenou doma. Žádné trmácení, oblíbená postýlka a i ty písčité pláže a trattorie u nás najdete, když víte, kde hledat.
AddThis

Už francouzský filozof Blaise Pascal by souhlasil. „Základní příčinou neštěstí člověka je to, že neví, jak zůstat v míru ve svém vlastním domově,“ napsal v roce 1670. Namísto toho upínáme všechny své naděje k pár nocím v hotelu někde daleko. Doufáme, že se vrátíme štíhlejší, opálenější, zdravější, sečtělejší a plní kdykoliv znovu vyvolatelných vzpomínek na extatický sex pod fíkovníky. Pak se předávkujeme zmrzlinou a Vieweghem, hádkami s partnerem o jeho neschopnosti orientovat se v čase a prostoru a vracíme se zpráskanější než kdykoliv předtím a s prázdnou peněženkou. A rodinná psycholožka Rachel Andrewsová potvrzuje: „Často se potkávám s lidmi, kteří si myslí, že dva týdny v cizině všechno vyřeší. A pak se vrátí domů a jejich problémy jsou stále tam, kde je nechali.“

Vypněte budíky a sundejte hodiny

Dovolte si ten luxus a spěte, jak dlouho chcete a kdy zrovna chcete.

 

Hrajte si na turisty 

Určitě je toho hodně, co jste doma ještě neviděli. Dívejte se očima turisty.

Jezte tematicky

Vařte, jen když vás to baví. Jinak si nechte jídlo dovézt nebo zajděte do restaurací, které vás lákají už dlouho. Naplánujte si francouzské pondělí, italské úterý nebo asijskou středu.

Bezcílně se toulejte

Kdy jste to naposledy zažili? Možná jako děti. Zkuste procházku bez cíle.

Zalezte si

S knížkou, oblíbeným seriálem, filmem, společenskou hrou. Hrajte na kytaru, malujte si, vyšívejte. Teď je na to čas.

Mami, klid! Jsi na dovolené

Chronické honění se za něčím je epidemií naší kultury. Speciálně pokud jde o ženy. Čtyři z deseti pracujících mamin s dětmi do 18 let podle studie Pew Research Centre říkají, že žijí v neustálém poklusu. A téměř polovina pracujících žen si pro sebe není schopná najít ani hodinu denně. „Spousty lidí mají pocit, že nejsou pány svého času,“ dodává Surya Das, americký lama tibetského buddhismu a autor knihy Buddha Standard Time. „Svůj život pak tráví honbou za odškrtáváním položek na seznamu úkolů,“ říká. A taková rodinná dovolená je, obzvlášť pro mámy, jen další položkou na tomhle nikdy nekončícím výčtu. 

Domodovolená ve slovníku

Možná je tedy lepší vůbec nikam nejezdit. Taková je i filozofie spisovatele Alaina de Bottona. „Pokouším se vůbec nikam s rodinou nejezdit. S potěšením můžu říct, že jsme dva roky nikde nebyli. Moje ubohá žena začíná trochu strádat, ale moje dvě malé děti jsou nadšené, když jsme jen tak doma a celý den v pyžamu,“ píše. Stejně to vnímá i čím dál tím větší množství uspěchaných a taky ze stavu světa vyděšených lidí. Britský magazín Travel Weekly publikoval studii, podle které se celých 38 % Britů letos nechystá na dovolenou vůbec nikam a své zákonné dny volna bude trávit doma.

Trend, který se rozjel koncem uplynulého desetiletí kvůli ekonomické krizi, došel na upršených ostrovech tak daleko, že do angličtiny vstoupilo slovo „staycation“, kterým se domácí dovča označuje. V současnosti už čeká na seznamu slov vydavatelů Collins English Dictionary, aby bylo zahrnuto do jeho příštího vydání. „Staycationers“ se cíleně dívají na své město očima bezstarostného turisty obcházejícího gotické katedrály nebo leží na dece u vody a čtou si, to je fuk.

Prostě se chovají doma, jako by byli na dovolené. A u nás na tom nejsme jinak. Podle průzkumu agentury GfK z loňského roku trávila dovolenou doma nebo na své chatě či chalupě polovina Čechů, jedna pětina si vybrala tuzemskou destinaci a jen každý sedmý Čech odpočíval v zahraničí.

Nechci být stěhovákem kufrů

Ale ekonomická krize je jen jedním z důvodů, proč uspěchaní lidé na západě přestávají holdovat zběsilému dovolenkovému tempu. Mezi notorické odpůrce cestovacích dovolených patří třeba herec Dustin Hoffman, jehož výpisy z účtu netrápí. „Upřímně, dovolená mimo domov je pro mě vždycky únavná. Potom, co jsem zabalil a vybalil na cestě tam, zabalil a vybalil na cestě zpátky a mezitím absolvoval všechny ty transporty, jsem zralý na dovolenou, abych se z toho všeho vzpamatoval,“ tvrdí. A dodává, že místem, kde se cítí nejlépe na světě, je stejně jeho byt, tak proč by někam cestoval. 

Prostě všude dobře, doma nejlíp. Pro opravdickou dovolenou totiž není třeba vytáhnout paty z vašeho okresu. Vždyť si to představte. Dovolená, na které máte svou vlastní, pohodlně vyleženou postel, záchod s neméně pohodlně vysezeným prkénkem a rozečteným časákem. Nic vás nikam nehoní, můžete si dělat, co chcete a kdy chcete, nemusíte se bát, že z jídla chytnete průjem, a namísto abyste večer celí spálení a pokousaní od komárů lemtali nějaký patok z plechovky, skočíte si na čepované na oblíbenou zahrádku. S kamarádama, protože jestli to nejsou nafrnění fouňové, tak nebudou trhat partu a zůstanou taky hezky doma.

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

V dalším Rozjezdu se dozvíte, co se stalo s Kelly Family a že profesionálové nedoporučují dělat si selfie s hrochem.

Téma

Když to fakt chcete zažít…

Písčité pláže, plážové bary, útulné taverny, ale třeba i pouště nebo sopky. Za tím vším se nemusíte kodrcat do zahraničí. Poradíme vám, kde v Česku najdete tu pravou cizinu a exotiku.

Podobné články: Téma

2018 | 3 | Svět ve vatě

Jsme ve vatě a budeme se mít ještě mnohem líp

Kdekdo nás straší koncem civilizace, pádem do propasti a globální katastrofou. A víte co? Jsou to nesmysly. Žijeme v nejlepší a nejsvobodnější době, která kdy byla, a dál to bude jenom lepší, pokud si to sami nezkoníme.

2018 | 3 | Svět ve vatě

Mladý jsou lepší lidi a my se tváříme, že jim to přejeme

Mladí jsou čím dál chytřejší a schopnější. Pojďme na ně být pyšní!

2018 | 3 | Svět ve vatě

Válcujeme svět, protože jsme borci

Někdy si možná říkáte, že jsme malý a nedůležitý národ. A ono ne. Některé věci umíme nejlíp na světě a ostatní by bez nás byli v čudu.
COOKIES
Google+